Marshallovy ostrovy, národní kryptoměna a proč se ji IMF snaží zastavit

0
(0)

IMF – International Monetary Fund – je organizace, která se snaží zprostředkovat mezinárodní spolupráci na úrovni monetární politiky. Jinými slovy řečeno, jde o celosvětovou instituci, regulující peněžní politiku suverénních států. Cílem této instituce je pomáhat vytvářet vysokou zaměstnanost, ekonomický růst a redukovat chudobu ve světě. Organizace vznikla v roce 1945 – těsně po ukončení II. světové války.

O Marshallových ostrovech a jejich snaze o vytvoření národní kryptoměny jsme váš již na našem webu informovali. Tato země se v poslední době snaží vytvořit vlastní národní měnu a vymanit se tak zpod nadvlády dolaru.

“Jako mezinárodně uznávaná země, mají Marshallovy ostrovy právo vytvořit národní měnu bez ohledu na formu této měny.”

..řekl David Paul, zástupce prezidenta Marshallových ostrovů

Problém s anonymitou a zločinem

Organizace IMF se však bojí, že oficiální decentralizovaná národní kryptoměna by mohla vést k nárůstu organizovaného zločinu ve světě. Toto platidlo by totiž mohlo být manipulováno kriminálními organizacemi a firmami, které se zaměřují na ilegální byznys (drogy, sex, rock’n’roll, zbraně).

Anonymní peněžní transakce totiž umožňují a podporují ilegální činnost, což samozřejmě globální společnost poškozuje.

Tip redakce: Kryptoměny jsou pro zločince? Přes Danske Bank se vypralo více peněz, než je v celém kryptotrhu

Vědecké studie toku peněz ukazují odlišné alternativy

Každopádně, Wrightovy analýzy jasně ukazují, že kriminálníci se obecně raději spoléhají na fyzickou formu peněz – cash. A dává to celkem smysl. Bankovky jsou “od přírody” anonymní a vysoce likvidní, a pokud jich nemáte příliš mnoho, dá se s nimi relativně jednoduše operovat.

Myslete na to, až vám příště prodavačka sdělí, že v jejím obchodě nepřijímá kreditní karty…

Už dlouho je jasné, že právě cash hraje kritickou roli pro šíření kriminální činnosti. V chudých čtvrtích, ve kterých je zločin takřka denním chlebem, je většinová část transakcí vyrovnaná pomocí cash.

Mohlo by vás zajímat: Europol varuje před kryptoměnami

Kryptoměny jsou anonymní ale …

Teoreticky jsou kryptoměny dokonale anonymní. Podívejte se na Zcash! Je matematicky dokázáno, že transakce této kryptoměny jsou prostě nevystopovatelné … Tedy, dokud nenastoupí kvantové počítače.

Problém je v likviditě. I nejanonymnější kryptoměna je bohužel volatilní. Její hodnota se v čase mění, což pro zločinné organizace není zrovna to pravé ořechové.

Žijeme ve společnosti, ve které kralují národní fiat krytoměny. Hlavně euro a dolar. A vyměnit velké množství krypta za fiat, aniž vás našla policie, je skutečně náročný úkol.

Doporučujeme článek: Jsou národní digitální měny opravdu takové zlo?

Má IMF pravdu?

Právě proto je velmi náročné předpovědět, zda národní měna Marshallových ostrovů podá “pomocnou ruku” zločincům. IMF momentálně razí politiku typu “If it aint broken, do not fix it” – Neměň to, co funguje.

Co si o tom myslíte vy? Bude mít státní kryptoměna Marshallových ostrovů negativní nebo pozitivní vliv na globální ekonomiku? Budeme rádi, pokud se o váš názor podělíte v komentářích pod článkem.

Přeloženo ze slovenského orignálu, autorem článku je Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Radek

ono taky IMF je organizovany kartel nic vic

Rob

Některé země udělají pro záchranu hodnoty své měny cokoliv. Stačí, aby se “někdo” rozhodl prodávat třeba ropu za něco jiného než například za dolar a už je oheň na střeše, případně je potřeba pokácet pár baráků lidem přímo na hlavu, by se docílilo kýžené potřeby společnosti někde někoho terorizovat, když ne rovnou ničit celé státy. Já vám řeknu jedno: Banky se bojí o svou existenci, což jde očividně ruku v ruce s obecným přijetím kryptoměn. Hraje v tom roli touha po moci a majetku. Oni znají dobře výhody fiat měn pro ně samotné. Kryptoměny na blockchainu s typem veřejného konsensu nelze balamutit a ohýbat. Ani to půjčování (lichva i jakkoliv vzletně pojmenovaná) by nebylo tak jednoduché, protože kryptoměny vyjadřují svou opravdovou hodnotu, zatímco fiat lze libovolně vymýšlet a manipulovat. Protitlak že strany institucí, které profitují z tradičních měn (tedy původně z dokladů uložení vlastního zlata) je bohužel logický a bude mít také svou kritickou hranici v závislosti s oslabením jejich moci, kdy se bude dít bůh ví co. Navíc… Nějak nám tam časem začala chybět položka samotného zlata. Jinými slovy jestli je něco opravdový SCAM, pak samozřejmě fiat. Omlouvám se za přímočarý názor.

spot_img