Od svého založení v roce 2008 byl Bitcoin (BTC) považován za měnu poněkud kontroverzní. Od prvních dnů si s sebou nesl velmi špatnou pověst, neboť byl spojován zejména s dark webem, což uživatelům umožnilo za pomoci BTC nakupovat řadu nelegálního zboží. V dnešní době se diskuze o bitcoinech primárně přesunula na bitcoinové boomy a následné pády. To vždy vede všemožné pozorovatele k tomu, aby ohlašovali smrt bitcoinů při každé vhodné příležitosti. V souvislosti se současným vývojem je na místě si připomenout největší propady Bitcoinu v jeho krátké historii.
Červen – listopad 2011 (-93%)
V období od června do listopadu 2011 došlo k propadu Bitcoinu z jeho maximální ceny 29 USD na cenu 2 USD. Hlavní přičinou tohoto pádu byl hack burzy Mt. Gox. Hackeři získali přístupy k zákaznickým účtům a podařilo se jim snížit cenu Bitcoinu na burze na 0.01 USD.
I když byl tento pád na hodnotu 0,01 USD vyvolán uměle, znamenal tento hack naprosto podstatný zásad do důvěry ohledně bitcoinů. To následně vedlo k poklesu jeho ceny o 93 %. I přes tento hack pokračovala burza Mt. Gox v činnosti až do svého kolapsu v roce 2013.
Srpen 2012 (-56%)
V tomto období ztratil Bitcoin za pouhé tři dny více než polovinu své hodnoty. Došlo k poklesu o 56 % a cena spadla z hodnoty 16 USD na 7 USD. Na vině bylo ponzi schéma Bitcoin Savings & Trust, které svým investorům slibovalo obrovské týdenní výplaty. Vystřízlivění přišlo poté, co byly tyto slíbené výplaty zastaveny.
V roce 2016 byl provozovatel systému, Trendon Shavers, odsouzen na 18 měsíců do vězení. Podle sdělení státního zastupitelství v New Yorku připravil Shavers důvěřivé investory celkem o 146 000 BTC.
Duben 2013 (-73%)
Rok 2013 začal pro Bitcoin velmi pozitivně. Na trh se hrnuli noví investoři a cena se kolem 10. dubna vyšplhala až k hranici 260 USD. Cena však následně havarovala a jak se největší burza v té době Mt. Gox snažila zvládnou maximální objem obchodování, způsobilo to ještě větší chaos a nejistotu v souvislosti se spoléháním se na prakticky jedinou entitu jako spojnici bitcoinového ekosystému.
Tohoto chaosu využili kybernetičtí útočníci, kteří zacílili na burzu Mt. Gox útoky DDoS. Cena se nakonec propadla na 68 USD, což je propad o více než 73%.
Prosinec 2013 – leden 2015 (-84,5%)
V říjnu 2013 začala bitcoinová rally, v listopadu bylo překonáno dosavadní maximum 260 USD a 4. prosince 2013 dosáhl Bitcoin vrcholu ve výši 1150 USD.
Následovala korekce bitcoinů, která se ovšem později zhoršila se situací kolem burzy Mt. Gox. Burza 10. února 2014 zastavila všechny výběry bitcoinů z platformy a 28. února požádala společnost o bankrot. Generální ředitel Mt. Gox Mark Karpeles uvedl, že při narušení bezpečnosti burza přišla o 850 000 BTC.
V květnu 2014 došlo sice k růstu ceny bitcoinů ze 440 USD na 650 USD, aby v lednu 2015 spadla cena na 177 USD, což znamená pokles o více než 84%.
Prosinec 2017 – listopad 2018 (-81,8%)
Na začátku roku 2017 byla dominance Bitcoinu asi 85%. Od února do června 2017 však začal Bitcoin ztrácen a v červnu 2017 se dominance Bitcoinu pohybovala na hranici 38%. Například Ethereum (ETH) v té době ovládla 30% trhu s kryptoměnami.
Následoval zatím poslední bull run. V polovině prosince 2017 dosáhl Bitcoin na své současné historické maximum těsně pod hranicí 20 000 USD. Trh na počátku roku 2018 vstoupil do silného medvědího trhu, který v listopadu 2018 srazil cenu Bitcoinu až k hranici 3 625 USD, což znamenalo pokles o více než 81%.
Leden 2020 – 12.03. 2020 (-45%)
Letošní rok se pro Bitcoin začal vyvíjet vcelku pozitivně a v únoru 2020 se jeho hodnota dostala zpět nad 10 000 USD. 13. února dosáhla hodnota Bitcoinu 10 400 USD.
V posledních dnech docházelo ke korekci ceny, aby dnešního dne následoval šok a sešup ceny o více než 25%. Cena klesla až někam k hranici 5 700 USD, což představuje propad o více než 45% od února letošního roku. V současné době se cena pohybuje kolem 6 000 USD.
Závěr
Důvody pro tento stav se stále opakují. Jsou to nejen rostoucí obavy z šíření pandemie koronaviru, údajná manipulace s cenou ze strany velryb, vliv pyramidového schématu PlusToken a v neposlední řadě i oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli nákaze koronavirem zakázal od pátku na celý měsíc všechny cesty Evropanů do USA.
Padají národní měny, v pádu pokračují světové akciové trhy včetně těch amerických a padají kryptoměny. A obávám se, že to ještě není poslední řeč červených čísel. Za dveřmi se rýsuje další ekonomická krize.
Proto se vyplati s dokupem jeste pockat…. Protoze jeste neni konec…!!!
Je smutné, že to musím napsat, ale s přihlédnutím k tomu, jak se dnes Bitcoin těží a v korelaci s dnešními cenami nemá cenu Bitcoin kupovat vůbec. Obzvláště, pokud ceny ještě více spadnou. A obzvláště s halvingem v dohledu. Důvodem je, že decentralizovanou povahu sítě Bitcoin tato situace, pokud nedojde ke zlepšení, zcela zničí. Nebude žádný důvod důvěřovat tomu, že Bitcoin funguje tak, jak má. Z toho důvodu samozřejmě ztratí na REÁLNÉ hodnotě, protože decentralizace této sítě přestane existovat a nebude tedy žádný důvod dávat do toho jakékoliv peníze. Samozřejmě budou pokračovat snahy z toho ještě něco vymáčknout a síť jakoby fungovat bude, ale realita je taková, že při takto nízkých cenách půjde o jednu z nejhorších kryptoměn na trhu. Ano. Tzv. Shitcoin.
Kokam ze moc nevis jak funguje burza. BTC je nastroj pro spekulanty. Nikdy se nestane menou v pravem slova smyslu. Ne po boku Fiatu. Me docela zajima co to prave udela s 5000 shitcoiny. Protoze podle coinmarketcapu jich pres 2500 prestalo mit trzni kapitalizaci. Alespon nachvili. Coz je za mne pozitivni. A doufam ze to nektere znici a burzy je delisuji. Alespon se ti co investuji do krypta presunou do vyssich pater. A budou investovat tam kde to ma nejaky smysl… Takze tento vyplach pro mne treba smysl ma. Nepotrebuji aby BTC fungoval jako mena. Staci kdyz bude fungovat jako financni aktivum na burze s vysokou volatilita. A ja osobne budu spokojen. Jen muj nazor…
Václave, je to zvláštní, ale já netuším, kde je jádro sporu. Píšu o něčem jiném. Souhlasím s tím, co píšeš ohledně těch coinů bez kapitalizace. Vždyť to se dalo čekat od začátku. Ale co se týče burz, jsou minimálně dva přístupy. Ty jsi asi trader, takže tobě jde o fiat, ale potřebuješ na to finanční instrument. Proti tomu neříkám ani popel. Naopak ti děkuji za podporu likvidity na burzách s BTC. Jenže pak je druhá skupina lidí, kteří fandí technologii blockchain, do které se řadím i já. A je to možná naivní – kdo ví, nicméně tito lidé očekávají, že se Bitcoin (nebo jiné kryptoměny) skutečně rozšíří coby globální platební prostředek. A takovej nadšenec jde na burzu jako do krámu. Přijde, řekne dobrý den, nakoupí, řekne na shledanou a svůj nákup si odnáší. Jinak samozřejmě se dá různě šmelit, dělat arbitráže atd., ale proč by měli být všichni stejní? Není to přeci o znalosti toho, jak funguje burza…
Jinak je neuveritelne ze pises o decentralizaci BTC site. A to v dobe kdy samotny BTC uz davno neni decentralizovany . A to 100 % neni od doby kdy burzy jako Bakkt , CME zacali tisnout papirove BTC futures vyporadane v dolarech. Jinak jsem zvedav co nyni bude se shitcoiny ktere podle coinmarketcapu a v dobe kdy pisu tento prispevek neznaji jak svou cenu tak ani svou trzni kapitalizaci. Coz je od 2386 pozice na CM a od 2023 na CM , pozice sice znaji svou cenu ,ale neni znama trzni kapitalizace. Pokud tedy doslo ke krachu techto shitcoinu je to jen dobre z pohledu trhu.
Přiznám se, že moc nerozumím korelaci decentralizace s tisknutím futures? Mimochodem na futures mám také svérázný názor. Podle mě je to kravina. Já mám na mysli technologické zajištění sítě ve smyslu množství těžebních uzlů a jejich různorodého geografického rozmístění. Pokud se bavíš také o tom, potřebuji vysvětlení. Omlouvám se.
Mě prostě vaší představa, že Bitcoin bude těžit akorát Bitmain někde v Číně. Možná jsem divnej, ale tato představa mi vadí zásadně.
Nemame zadne jadro sporu. Jen mne prekvapuje tva najivita. A tva duvera v decentralizaci BTC site. Pokud bude decentralizovana sit a bude centralizovany BTC je ti decentralizace site k nicemu. A pokud by byl decentralizovany BTC a byla by centralizovana sit .Tak opet je ti to na nic. Protoze jeden bezdruheho nebude a nemuze fungovat. BTC mince bude vytezeno 21 milionu. Neco z toho uz je davno a nenavratne ztraceno. Opravdu si myslis ze pokud celkova kapitalizace kryptotrhu vyroste a bude mit hodnutu 8 bilionu a vice bude BTC decentralizovany? Kdyz burzy budou pro OTC tisknout papirove BTC podlozene US dolarem. BTC futures (papirovych BTC) ve finale muze byt vytisteno 100ky milionu …… Abudou kryty nekrytym US dolarem.
To ze pak tezbu ovladaji Cinsti mineri je uz znamo minimalne pres rok….. Cetl jsem na toto tema uz X clanku …… BTC je uz davno centralizovany a kontrolovany…. To ze pak kdosi 12 brezna presunul z BTC penezenky 1000BTC ktera spala uz od roku 2010 na 55 ruznych burz. A zacal prodavat spustilo lavinu vyprodeju. Uz toto samotne svedci o ztrate duvery k BTC. Minimalne tohoto cloveka a ze vydrzel dlouho, nez si zjevne uvedomil jiste skutecnosti. PlusToken v zapeti spustil prodej 13000 BTC. Vsech techto 13000BTC bylo prodano.
Tak vyvozovat něco z toho, že někdo prodal 1000 BTC, no nevím no. Minimálně při dnešních cenách je 1000 BTC cena lepšího londýnského (ale pomalu už i pražského) bytu (jednoho bytu!). Tak se třeba jen nějaký Jouda potřeboval odstěhovat od mámy, no :-). 1000 BTC přece není žádná velryba, spíš jen taková rybička, za cenu 1000BTC se dneska prodávají i auta :-D.
Jo, až bude BTC za 200tis usd, tak to bude jiné, ale dnešní trh BTC je směšně malý a tebou avizované údajné velrybobří objemy (jednotky až desítky milionů usd) jsou v reálném světě pidičísílka 😉
Píšeš jako by jsi ty těch 1000BTC měl v peněžence. Nezapomeň že přes 60% BTC se až do inkriminovaných dní hodlovalo! To znamená že nebyli na burze, ale uzamčený v peněženkach .A druhá věc objem obchodů na burzách před pádem byl opravdu tristně nízký.Třetí věc pak je v jaké době prodáváš. Z pohledu finančních trhů. Těch 1000 BTC byl spouštěcí mechanizmus. A jinak pro tebe BTC za 200tis. nikdy nebude!!! Najivko 😀 Ten trh spíše stagnuje nebo se při lepším udržuje v určitých mezích. Zatím…..
Je skvělý, jestli se opravdu podařilo prodat konečně všech 13000BTC. Vnímám to pozitivně. O zbytku budu ještě přemýšlet. Já si myslím, že spouštěcím mechanismem byly klasické manipulace s trhem, načasované na koronavirus a situací na akciových trzích. To, že mnoho lidí až nyní začíná pochybovat o úloze digitálního zlata ve formě kryptoměn obecně, se jednoduše jinde může enormně vyplácet. Vemte si, že máte s kamarádama tolik BTC, že když se dobře domluvíte na odprodejích, ten trh to pocítí. A pokud máte hned k dispozici negativní a jakoby logický, ikdyž předvídatelný, fundament pro kryptoměny v dobách krize na akciových trzích, je toto ideální situace pro short BTC na páce ve stejnou chvíli. A když se to chytí a lavina se skutečně spustí, necháte to vyklesat zase na nějakou dohodnutou hranici, kde hromadné s kamarády vyberete zisk ze shortu a jděte nakupovat BTC. Samozřejmě co možná nejdráž, ikdyž to pro váš zisk není nutné. Nedávalo by spíše smysl, kdyby dnešní situace na trhu a paniky skupina velryb nevyužila. Je to příliš logické. Takže… Akorát, že tentokrát to může odskákat Bitcoin, protože je před halvingem příliš levný. Musí stát aspoň $10’000.