Je decentralizace řešením pro budoucnost?

4.9
(8)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

GameStop a Twitter jsou přelud a ledovec – ale nezkoušejte to tweetovat. Ne proto, že nebudete svůj tweet vlastnit, ale proto, že jediný zcela pravdivý výraz, který je Twitter schopen poskytnout jako platforma, je ošklivá pravda o samotném internetu. Zatímco Robinhood zastavoval obchodování pro své předpokládané uživatele, hovořil Jack Dorsey o decentralizaci Twitteru a sociálních médií obecně. 

Decentralizace začala

Cítíte to taky? Ve vzduchu je hmatatelné napětí. Něco se chystá prasknout – něco, co zastavovalo tok pokroku a rovnosti v tom, aby proudily v příliš mnoha oblastech našeho světa. Moc vždy drželo jen několik málo lidí a v různých oblastech je nyní v sázce otázka centralizace moci.

Lidé začínají přecházet od centralizovaných mocenských modelů k decentralizovaným, přecházejí od těch několika, kteří drží veškerou moc, ke sdílení. Když tato přehrada praskne, dojde k masivnímu posunu, kdy se všichni zúčastnění stanou silnějšími, zatímco těch nejmocnějších bude ubývat.

Zatímco klasický výkonový model (ať už stromový nebo pyramidový) existuje přinejmenším od Aristotela, 21. století směřuje k něčemu radikálně odlišnému. Viděli jsme to ve vynálezu internetu, v politických hnutích, jako je Tea Party nebo Black Lives Matter, v hnutí Me Too, v open-source softwaru, v kolektivních projektech, jako je Wikipedia, a samozřejmě ve vynálezu Bitcoinu (BTC) a blockchainu. Co však může být ze všeho nejzajímavější: samotný vesmír, lidský mozek, umění a naše přírodní ekosystémy se podobají decentralizovaným sítím. Ještě důležitější je, že se nepodobají výkonovým modelům.

Kulturní a technologické posuny

To, co bylo kdysi teorií, se nyní stalo realitou. Síťový model je skutečný a je ironií, že potřebuje nový domov. Internet provozují centrální servery vlastněné centrálními entitami. Celý výstup dat je řízen, manipulován, studován, prodáván a používán k ovlivnění našeho chování a získání co největší hodnoty pro malou skupinu lidí.

Je to prostě tak, ať si to chcete připustit nebo ne. Uživatelé jsou produkty, nikoli zákazníci. V případě, že Robinhood zastaví obchodování GameStopu a dalších cenných papírů, jeho bezplatné služby nyní poukazují na skutečnost, že údaje o obchodování uživatelů jsou skutečnými tvůrci peněz. V případě sociálních médií platformy prodávají naše data inzerentům a nebo i hůř, politickým kandidátům a stranám.

Budoucnost v decentralizaci řízení a moci?

Právě teď máme miliony lidí, kteří se zoufale dožadují nových platforem, kde by mohli ovládat svou vlastní digitální identitu, kontrolovat svá vlastní data a dokonce profitovat a řídit platformu. Tento nový návrh moci, kde se demokracie setkává s libertarianismem, naštěstí již existuje.

Od modelu Bitcoinu vytvořeného pro přenos hodnoty peer-to-peer, přes decentralizované burzy digitálních aktiv, které fungují pouze na kódu, až po decentralizované platformy pro finance, které uživatelům umožňují doslova řídit pravidla platformy. Budoucnost je jasná. Bohužel to ale nestačí.

Aplikace stále fungují centralizovaně

Každodenní aplikace, které používáme na svých telefonech, stále fungují pod starou energetickou infrastrukturou. Všichni používají centrální servery a firemní identifikační čísla (průměrný člověk má kolem 70) a pořád jsou společnosti, které vlastní všechna data generovaná jejich produkty/zákazníky. To se musí změnit.

Řešení – Web 3.0

Nový internet neboli Web 3.0 buduje novou infrastrukturu a nové cesty. Odebráním centrálních serverů, umožněním vydávání internetových ID veřejnými blockchainy, nikoli korporacemi, a tím, že uživatelé mají na výběr, jak jsou jejich data uložena, se aplikace stávají součástí nového mocenského hnutí. S decentralizovaným internetem může být konečně prokázáno, že populární pořekadlo „je-li to zdarma, jste produkt“ neplatí. Jak? Protože Web 3.0 je globální hnutí, nikoli společnost.

Závěr

Pravdou je, že internet by takový měl být pořád: obrovská decentralizovaná inteligentní síť, kterou nikdo nekontroluje. Decentralizace je v plném proudu. Vypadá to, že rok 2021 je začátkem konce pro centralizovaný internet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Gemy

Jak si mám představit decentralizovanou aplikaci? Kdo zajistí aktualizace a přijmou ji všechny uzly? Kdo zajistí odstranění nevhodného obsahu, třeba děcké pornografie? Bude to nějaký algoritmus? Máme vůbec nějaký spolehlivý algoritmus na to? Všechno to o decentralizaci zní strašně hezký a jsem toho zastáncem, ale pořád si to neumím představit. Možná bude uvnitř probíhat nějaká vnitřní demokracie, kde budou nevhodné obsahy mazáný jen pokud pro jejich odstátnění bude hlasovat víc lidí, než pro jejich zachování, co já vím co to přinese.

spot_img