Kurz ceny bitcoinu včera zaútočil na hranici 38 000 USD. Podařilo se to i díky situaci označované jako „short squeeze“. To znamená, že velká část obchodníků s krátkými pozicemi je nucena prodat za jakoukoliv cenu a dojde tak k setrvačnému efektu směrem k ještě vyššímu růstu ceny. Včera jsme tento efekt mohli vidět dokonce dvakrát. Obrovské ztráty jsou nakonec na obou stranách.
Za posledních 24 hodin došlo na všech kryptoměnách k likvidaci krátkých i dlouhých pozic za více než 433 milionů USD. Krátké pozice jsou za 213 milionů a dlouhé za 220 milionů. Více než čtvrtina proběhla na bitcoinu. Při pohledu na graf vidíme, že k prvnímu short squeeze došlo kolem 3 ráno našeho času (likvidace krátkých pozic za 46 milionů USD). Ceně bitcoinu to pomohlo dostat se přes rezistenci 36 000 USD.
Short squeeze bitcoinu hned dvakrát
Další podobná situace se opakovala po otevření newyorské burzy. Opět došlo k likvidaci více než 60 milionů USD v krátkých pozicích. Na to se evidentně nachytali obchodníci s dlouhými pozicemi, protože po vyprchání efektu a následném poklesu ceny odepsali pro změnu více než 140 milionů zase oni.
Závěr
Zvýšená dynamika bitcoinu evidentně zatím nepřeje ani jedné straně. Volatilita se v porovnání s říjnem skoro zdvojnásobila. Nyní můžeme vidět, že obchodníci vyčkávají. Při pohledu na heatmapu likvidací nevidíme žádnou silnou úroveň v dohledu. Cena bitcoinu se aktuálně pohybuje kolem 36 500 USD. Dnes odpoledne bude zveřejněn výsledek průzkumu nálady spotřebitelů v USA. To, a případné další pozitivní informace o možném posunu ke schválení spotových bitcoinových ETF, by mohlo kurz bitcoinu před víkendem opět rozkolísat. Uvidíme.
Dobrý den. Můžete mi vysvětit jak to myslíte s tou obrovskou ztrátou v případě likvidace long pozic? Chápu to u shortu, ale pokud si někdo nastavil long a prodal tak snad vydělal a bylo to přesně co chtěl ne? Teď to neberte, že na Vás útočím … jen to nechápu tak budu rád když to lépe vysvětlíte
Jestliže si otevřu long pozici, tak očekávám že bude růst. Ale když místo toho nastane pokles, tak samozřejmě prodělávám. Do určité míry jsem třeba ochoten nést rizika a počítám i s menším propadem, než nastane růst (nikdy netrefíte přesné dno). Ale v určitý moment se spustí váš SL (stop-loss) signál. V ten moment již nechcete riskovat větší ztrátu. Nebo v horším případě již nemáte dostatečnou rezervu na pokrytí případné ztráty a burza vám pozici sama zlikviduje a vám zbyde 0.
Doporučuji náš článek od Pavla Sýkory, kde velmi pěkně tento princip vysvětluje i na grafech – https://kryptomagazin.cz/co-je-to-dlouha-a-kratka-pozice/
Zjednodučeně: Nenadálá volatilita likviduje spekulanty, kteří obcbhodují na páku. Ztrátu realizují na stop-loossu nebo zažívají velké problémy při margin call.. Obojí platí jak pro short tak i pro long pozice.
Někdo mohl longovat i průraz 36k, otevřel long vysoko a mohl skončit ve ztrátě. Z objemů je možné říct, že toto obchodníci dělali.