Seriál o kryptocelebritách pokračuje již třetím článkem. Po Vitalikovi Buterinovi a Andreasovi Antonopoulosovi jsme se rozhodli připravit článek o zakladateli měny Litecoin, Charliem Lee. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o tomto významném, ale i značně kontroverzním člověku.
Život před kryptoměnami
Charlie Lee patří mezi lidi, jejichž kořeny jsou poměrně exotické. Narodil se totiž v Pobřeží Slonoviny, kde až do svých třinácti let i žil. Poté se celá jeho rodina přestěhovala do Spojených států. Po úspěšném vystudování Lawrenceville High School se Charlie Lee rozhodl přihlásit na jednu z nejlepších univerzit na světě – MIT. Ke studiu si vybral zajímavý obor Computer Science, ze kterého v roce 2000 získal i titul.
Hned po získání titulu se Charlie Lee pustil do práce a takřka celou dekádu pracoval pro různé technologické společnosti. Šlo například o Guidewire Software či Google. Pro společnost Google pracoval v letech 2007 až 2013.
Tip redakce: Google, Facebook a blockchain chtějí být kamarádi
Začátky v kryptoměnách
Už během jeho práce pro Google se Charlie Lee setkal s Bitcoinem. Došlo k tomu již v roce 2011. A vzhledem k faktu, že celý svůj život byl tak trochu proti tradičnímu bankovnímu sektoru, začal se o BTC zajímat více. Není proto divu, že po přečtení a prostudování různých článků o Bitcoinu a blockchainu se Charlie Lee do této novinky z technologického světa zamiloval.
Charlie se spojil s předním vývojářem Mikem Hearnem a vlastně i díky němu se začal více zajímat o těžbu Bitcoinu a zakoupil si i první Bitcoiny.
Zajímavý je i fakt, že Litecoin nebyla první kryptoměna, kterou vytvořil. Byla ale první, která měla a má úspěch. Oficiálně totiž Charlie Lee vytvořil kryptoměnu už v roce 2011 a ta se jmenovala Fairbix. Byla ale až příliš podobná kryptoměně Tenebrix, která vznikla před Fairbixem. Podstatné však bylo, že u ní využil Proof-of-Work hashing protokol – Scrypt. Později byl tento protokol využit i u kryptoměny Litecoin.
Fairbix ale trpěl problémy už od samého začátku. Předtěženo bylo takřka 7 milionů mincí, což se však nesetkalo s velkým pochopením ze strany komunity. Lidé projevovali značnou nespokojenost s tímto rozhodnutím. Také se později objevily i různé bugy a 51% útok, což byl poslední hřebíček do rakve této digitální měny.
Doporučujeme náš článek: 3 faktory, které mohou pomoci Litecoinu vzrůst
Litecoin
Jen o měsíc později, co Fairbix selhal, Charlie Lee vydal další kryptoměnu, známou jakou Litecoin. O různých vylepšeních a úpravách (v porovnání s Bitcoinem), které Litecoin implementoval, si můžete přečíst zde. Přesto se tým stojící za LTC vždy vyjadřoval, že Litecoin nemá být přímou konkurencí Bitcoinu. Má jít spíše o jakousi doplňkovou kryptoměnu k němu, či o další možnost ve světě kryptoměn. LTC je ponejvíce vnímán jako kryptoměna, kterou lze využít u menších transakcí.
Po takřka dvou letech se Charlie Lee rozhodl, že nelze sedět na dvou židlích a věnovat se jak společnosti Google, tak i Litecoinu. Rozhodl se proto Google opustit. Navíc přišla další velmi zajímavá a lukrativní nabídka. Coinbase, burza která tehdy vznikala, se velmi intenzivně o služby Charlieho zajímala a přijala ho do svých řad. Patřil mezi vůbec první lidi, kteří pro Coinbase pracovali.
Postupně se propracoval až na jednu z nejvyšších a nejdůležitějších pozic v této společnosti. Přes to všechno se v roce 2017 rozhodl ukončit pracovní poměr. Udělal to kvůli tomu, aby se mohl opět naplno věnovat právě kryptoměně Litecoin.
Mohlo by vás zajímat: Návod, jak nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 dolarů za registraci na Coinbase
Závěr
Stejně jak tomu bylo v každém článku našeho seriálu o kryptocelebritách, tak i v tom dnešním vám na závěr přinášíme ještě jednu zajímavost o této osobě. V případě Charlieho Lee je to skutečnost, že přestože velmi silně věří své kryptoměně, tak údajně již všechny své LTC prodal. Sám se k tomu tak vyjádřil na svém Twitter účtu. Ví se totiž o něm, že má poměrně velkou moc a z ní vyplývající i vliv na cenu této kryptoměny. Častokrát byl dokonce obviňován z manipulace s cenou. A to byl ten důvod, proč se rozhodl již žádné LTC nevlastnit a svobodně a nezaujatě se věnovat vývoji této kryptoměny.
Ale i na toto jeho rozhodnutí se dá nahlížet z jiného úhlu pohledu. Našla se část lidí, kteří si myslí, že se Charlie Lee rozhodl prodat všechny své Litecoiny právě proto, že LTC již dosáhl svého potenciálu a tedy i nejvyšší možné ceny. Takovéto obvinění je ale hodně smělé a za vlasy přitažené. Důvody, které k prodeji vedly, nemusí být úplně známy. Co však jisté zůstává je fakt, že Charlie Lee je v kryptokomunitě velice známý a dosáhl v této oblasti nejednoho úspěchu.
Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek.
Ach ten Charlie… 😀
Věděl kdy prodat a nedivil bych se kdyby nyní nakoupil… 😀
Ps. Kdo ví jestli tomu ještě vůbec věří
Proč by tomu věřil Rakosník to udělal účelově aby nakecal nesmysli a ovce kupovali a on to v pravou chvíli mohl prodat a ovce prodělat .
ten to akorát pohnojil
Koukam pro vas je taky kazdej druhej kontraverzni..:)) dokonce mam dojem, ze to slovo radi pouzivate pac zni tak exoticky a zajimave, ale vubec nevite co to znamena.:)