Litecoin – lepší kryptoměna než Bitcoin?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Co myslíte, která kryptoměna je podle vás „nejlepší?“ A podle jakého kritéria měříte její úspěšnost?

  • Podle tržní kapitalizace? V tom případě jednoznačně dominuje Bitcoin.  Ale ne všechno, co je drahé, nutně musí být také nejlepší.
  • Podle rychlosti a ceny za transakce? V tom případě pravděpodobně vyhraje kryptoměna s nejméně vytěženým blockchainem. To ale není důkaz její kvality.
  • Podle toho, jak rychle roste? PotCoin nedávno za pár dní vyskočil z 6c na 50c.
  • Podle míry adopce v reálném světě? No, možná se konečně někam dostáváme. V tom případě vyhrává Bitcoin, za který si dokonce můžete koupit i fyzické zlato!

Já si myslím, že všechny zmiňované kategorie mají něco do sebe. Rád bych ale přidal ještě jednu kategorii a to je reálná využitelnost. Kryptoměny jsou přeci digitální platidlo a mělo by se s nimi v první řadě platit. Nebo ne?

Litecoin je lepší než Bitcoin

Pokud se podíváme na tyto dva coiny blíže, můžeme si všimnout, že si jsou vlastně velmi podobné. Litecoin byl od začátku zamýšlený jako odlehčená verze Bitcoinu s menšími bloky, 4x větším celkovým počtem mincí, jednodušším hashovacím algoritmem a rychlejšími transakcemi (jeden blok za cca 2,5 minuty).

Litecoin v současnosti slouží také jako jakási testovací síť Bitcoinu. SegWit přešel nejdřív na LTC a až potom na BTC. Podobné to bude také s technologií Lightning Network.

Adopce Litecoinu roste

Vzájemná podobnost kryptoměn spolu s faktem, že transakce Bitcoinu jsou strašně pomalé a drahé, hrají momentálně Litecoinu do karet. Většina restaurací a eshopů atd., které přijímají Bitcoin, už zavedla i podporu pro Litecoin. Co se týká míry adopce, obě kryptoměny jsou na tom víceméně stejně.

Ano, Bitcoin už se ve formě futures obchoduje na burze, to mu ale z dlouhodobého hlediska může spíše uškodit. Velké hedgové fondy už nemusí obchodovat s fyzickými Bitcoiny. Jsou přeci čisté a pohodlné futures. A žádné problémy s úřady, jasně daná pravidla…

V České republice a na Slovensku měl Litecoin ještě do nedávna další drobnou nevýhodu. Nedalo se s ním totiž platit na Alze. To se však změnilo 5. února 2018, kdy tento e-shop zavedl i platbu Litecoinem.

Lepší využitelnost

Dovolím si tvrdit, že Litecoin se v reálném světě používá daleko více, než jeho starší bratr. Je prostě… rychlejší, levnější a pohodlnější… Navíc ho můžete použít i pro nákup her přes Steam! Právě tato stránka nedávno skončila s Bitcoinem a přesedlala na jeho odlehčenou verzi.

Samozřejmě, v tržní kapitalizaci Litecoin stále zaostává za Bitcoinem, to ale nemusí být nutně na škodu. Litecoin je totiž podstatně stabilnější. Drží si svojí hodnotu a když už roste, tak pořádně. Viz nedávná rally ze 100$ téměř až na 200$ (momentálně se drží v okolí 150$).

Jednotná komunita

Navíc, tvůrce Litecoinu je veřejně známý. Víme, jaké jsou jeho úmysly s touto kryptoměnou. Je schopný sjednotit komunitu a předejít tak zbytečným forkům. Právě rozdělení komunity na dva tábory drželo roky Bitcoin v jakémsi limbu, ze kterého se vyhrabal až v roce 2017. Celý konflikt nakonec skončil vznikem forku – Bcash.

To v případě Litecoinu (aspoň zatím) nehrozí. Jistě, i on už zažil nějaké forky, ale nebylo jich mnoho a rozhodně nemají tak velký vliv na samotný Litecoin.

Rychlejší růst

Bitcoin stál na začátku roku 2017 přibližně 800$ a nedávno se na některých burzách prodával za 19 500$ (v Jižní Koreji dokonce i za více než 23 000$). Díváme se tak za zhodnocení o více než 2300%.

Litecoin stál v lednu 2017 4$. Historického maxima dosáhl v prosinci – 367$… Díváme se tedy na nárůst o více než 9000%. 

Tak a kterou kryptoměnu preferujete vy? Bitcoin nebo Litecoin? Napište nám  na fórum do tohoto vlákna.

Ze slovenského originálu přeložila Denisa.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Mám bitcoin měl jsem i nějaký desetiny LTC ale ty jsem převedl na Riple vidím v nich budoucnost důvod je že jeho klienty jsou již i velké nadnárodní banky, jako je Bank of America, RBC či UBS

willdon

Ripple určitě budoucnost má, ale nevyděláš na něm.

Zajic73

Ahoj jen pro informaci litecoinem se na Alze platit dá ?

Kytka

Děkujeme za doplňující info. Ověříme to a hned to do článku doplníme.

spot_img