Rozhodnutí ohledně Bitcoin ETF odloženo

0
Bitcoin, přesýpací hodiny

SEC – Americká komise pro cenné papíry a burzu odložila své rozhodnutí ohledně tří žádostí týkajících se schválení burzovních fondů Bitcoinu neboli  ETF.

SEC

12. srpna vydala SEC dokumenty, na jejichž základě odložila své rozhodnutí o navrhovaných změnách pravidel od společností VanEck SolidX, Bitwise Asset Management a Wilshire Phoenix. Právo odložit své rozhodnutí o navrhovaných finančních produktech dávají SEC zákony o cenných papírech.

SEC tak bude muset zaujmout konečné stanovisko k žádosti Wilshire Phoenix dne 29. září, k žádosti Bitwise Asset Management dne 13. října a k žádosti VanEck SolidX o pět dní později – tedy 18. října.

K tomuto rozhodnutí vydala následně SEC stanovisko, ve kterém uvádí:

„Komise považuje za vhodné stanovit delší lhůtu, ve které může vydat příkaz ke schválení nebo zamítnutí navrhované změny pravidel, aby měla dostatek času tyto navrhované změny pravidel zvážit.“

Co je to ETF?

ETF je zkratkou pro Exchange Traded Funds. Je to soubor cenných papírů, např. akcií, které sledují podkladový index. Index je de facto jakési číslo, které nám sděluje, jak si určitý trh vede. ETF obsahují mnoho typů investic, jako jsou akcie, komodity, obligace, dluhopisy, cizí měny, zlato nebo kombinace typů investic.

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF jsou druhem cenného papíru, který sleduje koš aktiv úměrně zastoupený v akciích fondu. Bitcoin ETF bude fondem, ve kterém je podkladovým aktivem Bitcoin (BTC). Drobný investor tak získá příležitost zainvestovat své peníze do Bitcoinu přímo na akciovém trhu, aniž by se staral o to, jak mince uchovávat a zabezpečit.

Proces schvalování Bitcoin ETF

Ve Spojených státech zatím Bitcoin ETF schválené nebylo. Společnost VanEck SolidX podala svou žádost již v lednu a společnost Bitwise Asset Management v únoru. Komise SEC však své rozhodnutí týkající se obou žádostí odložila, a to nejprve v březnu a následně i v květnu. Na základě květnového rozhodnutí pak SEC zveřejnila 14 otázek, které jsou přístupné veřejnosti, aby tak získala více informací a názorů na tyto návrhy.

Závěr

Přestože kryptoměny patří k nejvýnosnějším aktivům vůbec, nemají zatím možnost být součástí portfolia investorů operujících na akciových trzích. Tomu by mohl pomoci právě Bitcoin ETF. Odborníci však zatím zmíněným žádostem nedávají valné šance na úspěch, i když společnost VanEck SolidX měla předložit důkazy o tom, že cena Bitcoinu je mnohem obtížněji manipulovatelná než např. cena ropy. Schválení Bitcoin ETF může pomoci nejen hromadnému přijetí kryptoměn, ale rovněž může i výrazně zvýšit cenu Bitcoinu. Někteří odborníci spekulují, že by se cena mohla zvednout až o 35 000 USD.

Co číst dále?

Binance upozorňuje na nový typ útoku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na