Šéf Fedu: Pro bitcoin stále neexistuje žádný odůvodněný případ použití

5
(5)

Prezident a generální ředitel Federální rezervní banky v Minneapolisu, Neel Kashkari, vyjádřil znepokojení z bitcoinu a přednesl obavy spotřebitelů. Zmínil zejména jeho rizika kvůli možným “podvodům, humbukům a zmatkům”.

Také uvedl, že přestože tato kryptoměna existuje již více než deset let, stále neexistuje žádný legitimní případ jejího použití ve vyspělé demokracii.

“Z pohledu spotřebitele mám obavy”

Neel Kashkari, prezident a generální ředitel Federální rezervní banky v Minneapolisu, se během čtvrtečního rozhovoru podělil o svůj pohled na Bitcoin.

Šéf minneapoliské Federální rezervní banky vysvětlil, že Bitcoin považuje za “problém ochrany spotřebitele”, protože někteří investoři svým kryptoinvesticím plně nerozumějí. Kromě toho varoval, že kryptoměny jsou tak volatilní, že by to některé lidi mohlo velmi poškodit.

Je tu spousta podvodů, humbuku a zmatku, takže z pohledu spotřebitele mám prostě obavy.

Prezident Fedu přirovnal bitcoiny k Beanie Babies a uvedl, že nemají v ekonomice žádný skutečný užitek. Tedy kromě toho, že jsou hezkou hračkou, kterou někteří lidé rádi vlastní a obchodují s ní. Dodal, že jediné případy využití bitcoinu, které viděl, jsou případy, kdy se obchodníci snaží obejít bankovní předpisy.

Beanie Babies
Beanie Babies jsou sběratelské plyšové hračky, které byly extrémně populární během 90. let. Tyto hračky vyráběla americká společnost Ty Inc., a byly známé svým měkkým tělem, které bylo naplněné plastovými “boby” místo tradičního vycpávání, což jim dávalo specifický pocit a tvar. Každý Beanie Baby měl své jméno, narozeniny a krátký na visačce přiložený verš. Popularita Beanie Babies vedla k obrovskému sběratelskému šílenství. Lidi je kupovali, prodávali a obchodovali v naději, že některé z nich se stanou velmi cennými.

Kashkari jako srovnání uvedl společnost Amazon (Nasdaq: AMZN).

Bitcoinoví bratři by řekli… v roce 1994 si nikdo nikdy nekoupil knihu online, takže Amazon nemá budoucnost. Toto není Amazon v roce 1994. Toto je Amazon v roce 2004. […] Bitcoin existuje již více než deset let a po více než deseti letech stále neexistuje žádný legitimní případ použití ve vyspělé demokracii.

Nesouhlasné reakce na sebe nenechaly dlouho čekat

Mnoho lidí s Kashkarim, pokud jde o případy použití bitcoinu, nesouhlasilo. Například Alex Gladstein, ředitel pro strategii Nadace pro lidská práva, napsal v příspěvku na sociální síti X:

Kromě ohromující ignorance (existují desítky legitimních případů použití bitcoinu ve vyspělé demokracii, od správy energetické sítě přes posílání peněz do zahraničí až po spoření pro budoucnost vaší rodiny, mikroplatby, správu vícestranných pokladen, přeměnu odpadní energie na zisk, snížení emisí metanu, budování digitálního obchodu odolného vůči dohledu až po přispívání na charitu a mohl bych doslova pokračovat ještě dlouho).

Kashkari byl před pěti nebo šesti lety ohledně kryptoměn optimističtější. V poslední době však začal být k této třídě aktiv dosti kritický. Varoval před šířením “odpadních mincí” a některé z nich označil za naprosté podvody a Ponziho schémata. Jejich hlavním cílem je oklamat investory.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Milda
Hodnocení článku :
     

Toho americkýho Inda neznám. Ale.kdyz to dotáhl na šéfa Fedu, nebude to žádnej lůzr, asi 😀 Jestli řekl, že v demokracii nevidí pro bitcoin využití, tak má pravdu. Na co.minje tady v Kolíně v Kaufáči bitcoin? 😀 Na co mi je v Kaufáči zlatý nuget nebo briliant? To je argument pro 80% populace demokratických republik. Jsou na zemi státy, kde ovšem papírová bankovka neznamená vůbec nic a radši si od Vás v jejich obchodě vezmou zlato, briliant a v současnosti i ten bitcoin. A populace takových nedemokratických republik, mnohdy v součtu převyšuje ty takzvaně demokratické. Podle mě BTC už několikrát posloužil při propojení demokr státu s nedemokratickým chováním. Například když v Kanadě stávkujícím zablokovali účty v bankách, tak jim tam lidi posílali i BTC, aby neumreli hlady. Tedy co ton plácám. To by se snad v Kanadě ani stát nemohlo, to nejde. Ta je hodně demokratická. To bylo asi v Demokratické republice Kongo . . . 🙂

Mamlasman

Zrovna v Kauflandu bitcoin jde utratit, i když přes poukázku…

Čumsem

Úplně by stačilo, kdyby demokratické centrální banky držely inflaci na optimální úrovni (coź je 0-0,5 %, ne 1-3 %) a jeden z významných use casů Bitcoinu by zmizel. Ovšem s inflačním cílem 2 %, který jim tu ustřelí na 5 %, tu na 10 % (přičemž zpětně se nic nekompenzuje!) holt BTC bude stále více užitečný. Chápu že bohatým a chudým se to nelíbí, těmto oběma entitám totiž mimořádně vyhovuje drbat skrze inflaci střední třídu o její úspory.

spot_img