Pokud jste nežili v jeskyni, víte, že včera bylo přesunuto 50 Bitcoinů z adresy vytvořené měsíc po vzniku kryptoměny BTC v lednu 2009. Informaci jsme vám přinesli ve včerejším hot news Pohyb na možné Satoshiho peněžence.
Pohyb mincí zakladatele Bitcoinu by byl problém
Satoshi má na svých peněženkách něco kolem jednoho milionu mincí Bitcoinu a je považován za mrtvého. Jeden Bitcoin má dnes hodnotu přes 200 000 Kč. Léta je známo, že k těmto mincím nikdo nemá přístup, nikdo na ně nikdy nesáhl. Tušíte co by se dělo na trhu, kdyby k tolika mincím opravdu někdo získal přístup? Zruinovalo by to trh BTC? Může být Satoshi naživu?
Teorie
Padesát mincí není velké množství peněz, pokud uvažujete o rozloze celého kryptotrhu. Je to okolo 500 000 dolarů, přičemž hodnota celého trhu přesahuje 200 miliard dolarů. Z důvodu stáří této adresy již mnoho lidí teoretizuje o následcích zmíněné transakce.
Nejběžnější teorií je, že tato transakce BTC byla od Satoshiho Nakamota, pseudonymního tvůrce vlajkové lodi na poli kryptoměn.
To je zvláště důležité, protože se očekává, že Nakamoto vlastní přibližně jeden milion mincí z let 2009–2010, kdy byl jedním z mála jedinců, kteří na kryptoměně pracovali.
Přesto prominentní programátor naznačuje, že data blockchainu jasně ukazují, že tato transakce nebyla od tvůrce Bitcoinů.
Analýza: transakce není ze Satoshiho adresy
Prominentní bitcoinový pedagog a programátor Jimmy Song nedávno napsal příspěvek, který upozorňuje na to, že je velmi nepravděpodobné, že by dnešní podezřelá transakce byla zaslána samotným Nakamotem.
Songův argument přišel k funkci v těžbě nazvané „extra nonce“, kterou lze odvodit z informací blockchainu. Tento nonce, podle programátora, umožnil jednotlivcům vidět, jak dlouho bitcoinový software běží.
To znamená, že kdyby někdo nechal svůj stroj na krátkou dobu těžit Bitcoiny, extra nonce by měl nízkou hodnotu.
Mince zaslané ve výše uvedené transakci nejsou poznamenány Satoshim, což znamená, že pokud tvůrce Bitcoinů nespustil další těžbu, je velmi nepravděpodobné, že by to byl on.
I just published Why Satoshi (probably) didn’t move some coins from 2009 https://t.co/z38reuyJhc
— Jimmy Song (송재준) (@jimmysong) May 20, 2020
Tento sentiment zopakovali i další brzcí vlastníci Bitcoinů, kteří tvrdili, že tehdy to nebyla jen těžba Satoshi Nakamota. Dlouhodobý obchodník s kryptoměnami, „Whale Panda“ napsal:
“Jen pro záznam: toto není známá Satoshiho adresa, nebo tak něco. Tehdy bylo mnohem víc těžařů.“
Je známo, že Nakamoto distribuoval Bitcoinový whitepaper pomocí seznamu e-mailů. A ty pravděpodobně došly desítkám osob před skutečným vydáním sítě. Ústy se zprávy o kryptoměně mohly šířit ještě předtím, než to vypuklo.
Pořád to není přesné bullish znamení
Přestože bylo potvrzeno, že se nejedná o transakci Satoshiho Nakamota, neznamená to, že se nic neděje.
“I když to není Satoshi, stále je to jeden z prvních osvojitelů, na čemž záleží úplně stejně, jako by to Satoshi byl,”
řekl jeden komentátor.
“Znamená to, že se po 11 letech rozhodl být aktivní.”
Říká, že navzdory ujištění, že dnešní záhadná transakce není od tvůrce Bitcoinů, který zahajuje prodej jednoho milionu mincí, může prodejní tlak, který může tento pseudonymní předčasný osvojitel vytvořit, stále snižovat ceny.
Závěr
Zda to je či není pravda, se ještě uvidí. Nicméně tato transakce nejspíše ovlivní další vývoj a průběh. Pokud se někdo, kdo držel BTC takhle dlouho, rozhodl vstoupit do trhu a prodávat, určitě to ovlivní cenu BTC.
Co jsem koukal do exploreru, tak tam měl 50BTC a nějaké drobné. Rovných 50BTC někam poslal a zbytek tam nechal (asi 0.002 myslím). Můj názor je ten, že je to člověk, který trápil počítač tak dlouho, dokud nevytěžil 50BTC, což byla v té době odměna. No a pak to vypnul, protože mu to přišlo zbytečný. A teď po letech si na to zkrátka vzpomněl a protože nebyl žádný ňouma, vzal klíč, který dokázal uchovat v bezpečnosti po dobu 11 let, což opravdu není vůbec žádný nečekaný zázrak, a přesunul to raději jinam. Podle mě to z těchto důvodu Satoši téměř určitě není. Satoši tomu dává totiž dvacet let. To bude panečku jízda. 🙂
po letech si vzpomněl…..kam na tyhle hlody chodíte?to neni jako v pohádkách že se někdo probudí po 20 letech
A jinej si vzpomněl a klíče ani nenašel… A nebo disk s klíčema nechal rovnou vyvézt na skládku. Taky dobrý hlody, co? Jinak nechápu, o co jde…
Mimochodem zapomenout na to, že mám Bitcoin, který jsem se pokoušel jen tak že srandy těžit, je v době, kdy ani nevíte, jestli bude mít nějakou hodnotu nebo ne, velice jednoduché. A víte proč? Jsou pro vás daleko důležitější jiný věci. Ale když nejste hňup, tak i přes to dokážete dlouhodobě uchovávat klíče, jako v případě zmiňované osoby. A pak se to hodí, ikdyž vám předtím všichni do jednoho tvrdili, že je to naprostá kravina.
divnej svět, kde imaginární peníze mají větší cenu než bavlněný ponožky. Ale jen do blackoutu
Všechny peníze jsou pouze imaginární směný prostředek.
Ach jo. Hodnota je přeci v kvalitním prostředku směny… Jak budete elektronicky posílat bavlnu, když se budete chtít s někým na dálku vyrovnat za cokoliv? Bavlna má svou hodnotu a Bitcoin má svou hodnotu. Jinou. Není to stejný.
Skutečná hodnota 1 bitcoinu je 1 bitcoin. You know?
Konečně to někdo chápe!! Ano, zní to možná nezvykle, ale přesně tak to je.
Dodnes jsem sytém této měny nepochopil a těžbu už tuplem ne, ale jak jsem zjistil, dá se s tím žít… 🙂 Holt prostě nebudu bitcoinovým milionářem… :-))
Paklize je zde nejaky vestec. Necht je bohaty.
Měl jsem 100BTC a průběhu každého roku si postupně prodám 5BTC. Počáteční náklady jsou dávno zahojené, takže to klidně může padnout na hubu a nijak mě to trápit nebude.
tak urcite ..
možna byl v lochu
Taky mám někde 12 BTC.
Jen si vzpomenout kde 😀
Já mám například holou…ruku :-), ale mám velice chytrého kamaráda, který mě a pár dalších lidí přesvědčoval, abychom začali těžit bitcoiny tak někdy v roce, hmmm, 2010, a dost možná i o něco dřív (přesně už si nevzpomenu). Všichni jsme se mu smáli a dělali na něho takové ty soucitné ksichty, aby jakože nebláznil a neztrácel čas, ale on vždycky říkal, že děláme chybu a doma těžil na nějaké grafické kartě, nebo co. No a dneska je to tak, že my máme holou…ruku, a ten kámoš má (zaslouženě) nadosmrti vyděláno, z bitcoinů to má už dávno otočené do zlata a kdovíčeho ještě, a věnuje se už jen věcem, které ho zajímají a baví. Odjakživa je to supr klučina, kterému to pálí za deset, takže mu to přejem, má to zasloužené! My ostatní nemáme dodnes v bitcoinech ani ň, bo tomu nerozumíme a jsme zdechlí si o tom něco zjistit. Ale už jsme se s tím smířili, že na tomhletom už nezbohatneme…. 🙂
Tondo, ale to byla spis nahoda, ze mu to vyslo… tenkrat vedel prd, ze z toho neco bude, opravdu jen nahoda
Tomu já osobně nevěřím. Tonda píše, že všechny přesvědčoval, že to smysl má. Samozřejmě každej řekne, že je to jen náhoda, ale není. Tenhle člověk nad tím přemýšlel jinak. Do hlavy mu nevlezu, tak alespoň nechci mít tendenci ho podceňovat. Naopak, vůbec žádná náhoda to podle mě není. Je to každopádně, Tondo, moc hezky napsaný.
IMHO nahoda,proste vyhral v loterii bych rekl,BTC byl v roce 2010 ve stejne pozici jako dnes ten posledni shitcoin,klidne dnes na jeho miste mohla byt jina kryptomena.Zeptal bych se spis jestli ten tvuj kamos udelal hodne dobrych investic mimo BTC ?
Jsou to hovna,jednou je to sukoshiho penezenka pak zase ne,proste zpravy dobry akorat pro retaily a velryby si mezi tim pripravy cenovy pohyb a nakonec je to u prdele i kdyby to byla sartoshihho penezenka,cena BTC na burzach je spekulace a muze prijit doba ze bude z ty svy “neotresitelny” pozice sesazen a pak zadny takovyhle plky o nejaky satoshiho penezence nebudou nikoho zajimat,protoze se bude spekulanti presunou jinam.