Jak pandemie Covid-19 narušila kryptotrhy y a finanční trhy

4.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Dopady pandemie Covid-19 na globální trhy jsou mnohem hlubší než zdravotní problémy, což bylo způsobeno útlumem veškerých ekonomických aktivit v důsledku opatřeních proti šíření koronaviru po celém světě. 

Trhy po Covid-19 obecně

Po vypuknutí Covid-19 mnoho postižených zemí urychleně příijímalo opatření k omezení šíření choroby.

Měsíc po vydání opatření se ukázalo, že fyzická omezení pravděpodobně spustí negativní spirály v dalších odvětvích, přičemž jsou nejvíce ohroženy ekonomiky a finanční trhy. Na konci února a začátkem března akcie USA reagovaly ztrátou více než 12 % své tržní hodnoty, což je zhruba 4 biliony dolarů. Akciové trhy v Evropě a Asii také zaznamenaly drastické ztráty, které se podobají celosvětové finanční krizi v roce 2008.

Trh s kryptoměnami byl ovlivněn také. Ve druhém březnovém týdnu došlo k poklesu ceny BTC pod 5 000 USD, a to navzdory dřívějším optimistickým předpovědím ve světle halvingu. Obavy byly také ohledně dopadů opatření v Číně, vzhledem k tomu, že země má kontrolu nad zhruba dvěma třetinami těžebního průmyslu bitcoinů.

Kryptotrhy ve srovnání s klasickými trhy

BTC a kryptotrhy si obecně během pandemie v porovnání s jinými trhy nevedly o moc lépe, jelikož BTC přišel v březnu o více než 80 % své hodnoty. Bitcoiny jsou považovány za digitální zlato a letos od svého zotavení rozhodně nevykazovaly špatné výsledky. Ve skutečnosti překonaly americké i světové akcie vykázáním ztráty kolem 5 % ve srovnání s příslušnými poklesy o 13 % a 16 % u světového indexu S&P 500 a MSCI All-Country World Index.

Ekonomové a analytici naznačují, že BTC a trh kryptoměn nejvíce těží z injekce stimulačních vládních balíčků, protože trh představuje větší potenciál pro rychlejší návratnost ve srovnání s jinými investicemi.

Kryptoměny vs. zlato

Bitcoin je nyní chválen za své impozantní odrazy, které můžeme od března sledovat. Příslib bezpečného přístavu nebo digitálního zlata však může být předčasný. Ve skutečnosti, zatímco 5 % ztráta BTC byla považována pro kryptotrh za pozitivní, zlato samo o sobě zveřejnilo působivá čísla a nahromadilo od začátku roku významné zisky. Zatímco bitcoiny tvrdě bojují, aby dokázaly svou odolnost se skromnou ztrátou, zlato získalo na hodnotě, letos vzrostlo nejméně o 11 %.

Podle Dana Caplingera je důvodem, proč se kryptoměny propadly spolu s akciovými trhy, to, že lidé a investoři nyní vidí kryptoměny jako „rizikové aktivum“ ve srovnání s předchozím obdobím.

„… Kryptoměny v podstatě ztratily svůj status bezpečného útočiště a byly znovu vnímány jako rizikové aktivum. To je v rozporu se základní investiční tezí, kterou má mnoho kryptoměnových investorů při ospravedlňování svých investic do BTC, a pokud je to pravda, potenciálně by to byl velký úder myšlence, že bitcoiny nabízejí bezpečnou alternativu k fiat měnám a aktivům, které jsou k těmto měnám navázány. “

Závěr

Trh s kryptoměnami je nepředvídatelný. Odborníci mohou tvrdit, že býčí trend může přijít brzy, ale je stále velmi riskantní vsadit vše na jednu minci, doslova. Přesto, že nyní cena Bitcoinu opět roste, což může být vnímáno jako jedno z mála pozitiv uprostřed temnoty pandemického období.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img