Proč je decentralizovaný metaverse neprozkoumanou krajinou webu 3.0

3.5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Společnost Facebook nedávno uvedla metaverse do mainstreamu tím, že se přejmenovala na Meta. Kromě investice 50 milionů USD společnost také oznámila, že plánuje vytvořit 10 000 nových pracovních míst v Evropě, která jí pomohou uvést metaverse do života.

Metaverse: Decentralizace je důležitá

Vzhledem k tomu, že noví účastníci trhu vytvářejí vizi metaverse, je důležité, aby byla upřednostňována decentralizace a sdílené vlastnictví. Poskytovatelé služeb jako Facebook a Amazon jsou centralizovaní poskytovatelé identit, což znamená, že digitální identity uživatelů na jejich platformách jsou vytvářeny a ukládány v centralizovaných systémech.

Jsou převládajícím poskytovatelem technologií, rozhodovacím orgánem a správcem dat pro své služby. Jak jsme viděli v posledních několika letech, technologické společnosti využívající centralizované technologie jako základ své infrastruktury jsou často špatnými správci našich dat a zájmů uživatelů.

Naproti tomu decentralizované sítě postavené na blockchainu mohou pomoci zajistit, aby žádný subjekt neměl nad danou technologií monolitickou kontrolu. Blockchain bude mít zásadní význam pro vytvoření prosperujícího metaverse a zajištění potřebné decentralizované infrastruktury.

Aby metaverse přežilo a nebylo jen opakováním předchozích selhání webu, musí být skutečně otevřen, interoperabilní a řízen masami, nikoliv několika málo lidmi.

Sbližování fyzického a digitálního světa

Nedostatky webu 2.0, druhé iterace internetu, spolu s existencí veřejné technologie blockchain přispěly k tomu, že si lidé postupně začali více uvědomovat otázky soukromí, práv na data, cenzury a identity.

S přechodem k decentralizovanějšímu webu 3.0 musíme zvážit, jaký druh internetu a řešení chceme v metaverse a dalším vývoji podtrhnout. V metaverse a širším decentralizovaném webu jde o sbližování fyzického a digitálního světa. Proto bude mít interoperabilní veřejný řetězec s otevřeným zdrojovým kódem zásadní význam pro zajištění toho, aby se různé virtuální světy mohly vzájemně propojovat a bezproblémově překrývat.

Ačkoli „tradiční“ veřejné řetězce jsou stále základními nositeli digitální ekonomiky Web3, v kontextu průmyslových inovací v oblasti DeFi a NFT jsou nutné změny, které pomohou unést tíhu tohoto odvětví. Omezení velikosti bloků, pomalá rychlost potvrzování a šířka pásma sítě poškodily některé projekty.

Zároveň se různá řešení na druhé vrstvě výrazně liší v implementačních mechanismech a praktické aplikace jsou náročnější. Pokud dvouvrstvé řešení nedokáže vyřešit problém nekompatibility, pak interoperabilita nebude možná a metaverse se stane prázdnotou oddělených virtuálních světů, které se značně liší kvalitou.

Decentralizovaný metaverse: Tři problémy

Aby vývojáři splnili požadavky decentralizovaného metaverse, budou muset překonat tři klíčové problémy: interoperabilitu, posílení postavení uživatelů a kreditní mechanismus.

Blockchain je stále výklenkem na trhu a jedním z hlavních důvodů je, že blockchainům stále chybí interoperabilní infrastruktura – mnoho aplikací tak nelze používat ve velkém měřítku. Interoperabilita mezi řetězci může odstranit bariéry mezi šifrovanými aktivy a fungovat jako brána pro decentralizovaný svět a také jako důležitá funkce infrastruktury pro položení širšího blockchainového ekosystému.

Budou také potřebovat mít možnost komunikovat s jakýmikoliv šifrovanými aktivy, aniž by museli vědět, na kterém řetězci se nacházejí. Budoucí infrastruktura metaverse musí zvážit, jak chránit identitu a soukromí uživatelů a zároveň jim umožnit sdružovat se s požadavky digitálního světa. K vyřešení tohoto zmatku a přípravě lidí na explozi Webu3 jsou nezbytná decentralizovaná rámcová řešení identity (DID).

Dlouhou dobu se zdálo, že osobní majetek, záznamy o transakcích, údaje o chování a další zdroje jsou spícím zlatým dolem, ve kterém neexistuje žádný vyspělý kreditový systém. V současné době není u nikoho naplno využit nahromaděný kredit v blockchainu a v portfoliu.

V budoucnu mohou uživatelé metaverse přijmout kreditní mechanismus nebo kreditní skóre v oblasti blockchainu, přičemž chování uživatelů v rámci virtuálních světů se stane certifikátem pro generování kreditu, který bude možné využít k přístupu k řadě finančních a sociálních výhod.

Závěr

Přechod Facebooku do metaverse signalizuje, že mainstreamový svět směřuje k přijetí této nové etapy. Musíme zajistit, aby metaverse byla založena na webu3, který je propojený více řetězci, decentralizovaný a interoperabilní a jehož jádrem je posílení postavení uživatelů. Decentralizované technologie budou pro tento proces a pro zajištění ochrany soukromí a bezpečnosti uživatelů klíčové.

Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Zní to celé jako něco, co vylezlo z google překladače.

Reklama: