18. 12. 2023 Přehled trhu – Fed krotí reakci trhů, akcie formují dvojitý vrchol. Zlato připraveno na velký růst

5
(15)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny včetně zajímavosti dalších trhů. Minulý týden zasedali centrální banky ve Spojených státech (Fed) a eurozóny (ECB). Obě ponechají úrokové sazby na stávajících úrovních a naznačují holubičí postoj v situaci postupně klesající inflace.

Jak moc sníží Fed v roce 2024 úrokové sazby?

Po projevu Jerome Powella zůstává otázka jestli je to signál o zvládnutí situace a hladkém přistání nebo se v ekonomice něco pokazilo a Fed bude nucený rychle snížit sazby. Páteční projev Johna Williamsa si protiřečí s projevem Jerome Powella a pokouší se uklidnit přehnanou reakci investorů. Bitcoin konsoliduje kolem 41 000 USD čím táhne dolů altcoiny.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin během středečního projevu Jerome Powella zažil slušný propad ze 43 000 na 41 600 USD v průběhu pár minut. Po následným růstu se Bitcoin vrací zpátky ke 43 300 USD, avšak vysílá signál pro zvýšenou volatilitu a delší konsolidaci kolem nižších hladin. Dnes ráno pokračuje v poklesu až o 41 000 USD čím sebou dolu táhne všechny altcoiny. Technická analýza naznačuje další pokles ke 38 000 USD. To by mohl být pro další kryptoměny slušný sešup a výplach zisků.

Protiřečení si zástupců Fedu, nebo uklidňování trhů?

Minulý týden ve středu večer proběhlo zasedání americké centrální banky, které přineslo ponechání stávajících úrokových sazeb podle očekávání. Přesně podle předpokladu byl zásadní komentář a tisková konference Jerome Powella. Zveřejněná projekce pro vývoj sazeb, tzv. “dot-plot” grafu od členů Fedu upravuje původní očekávaní dvou snížení o 25 bazických bodů pro rok 2024. Jerome Powell naznačil 3 snížení celkem o 75 bazických bodů.

Nejedná se o zas tak velký zásah, úrokové sazby se do konce roku 2024 zřejmě dostanou do rozsahu 4,75-4,5 %. Nadále tedy platí teze “vyšší po delší dobu”. Problém je očekávaní trhu, který Fedu toto snížení nevěří a propisuje až 6 snížení, tedy pokles o 150 bazických bodů. V reakci na toto očekávaní akciové trhy nadále rostly na čele s akciovým indexem S&P 500 a Nasdaq 100.

Podobná rétorika postupného snižování sazeb zaznívá i z evropské centrální banky (ECB), která zasedala ve čtvrtek. Prozatím tedy ponechali úrokové sazby na úrovni 4,5 %. Akciové trhy po projevu Jerome Powella reagovali propadem amerického dolaru a silným růstem akciových indexů. Takovou silnou reakci zřejmě neočekával a proto mohla proběhnout v pátek snaha zástupce New Yorského Fedu, Johna Williamsa uklidnit trh a vysvětlit situaci správně.

Dle slov Johna Williamsa v rozhovoru pro CNBC aktuálně není snižování sazeb pro Fed prioritou. Nadále si kladou otázku jestli nastavili pro snížení inflace dostatečně restriktivní politiku. Tím pádem se dostáváme zpátky do situace posledních 2-3 měsíců, kdy jejich rétorika naznačovala nerozhodnost jestli bude pokračovat zvyšování sazeb.

Už to vypadá jako by měl v intenzivním rozhovoru John Williams vysvětlit trhům, jak vzniká projekce “dot-plot” graf znázorněný výše. Vyjádřil se ve smyslu, že tento zprůměrovaný názor členů Fedu k vývoji úrokových sazeb se dá uvažovat pro nejbližší 3 roky, pokud se ekonomika bude vyvíjet požadovaným směrem. Tím pádem není vůbec zaručený tento vývoj a trhy mohou být s jejich očekáváním šesti snížení pro rok 2024 velmi nemile překvapené.

Makro kalendář pro tento týden

Tento týden nás v rámci zveřejňování klíčových makro dat čeká převážně klidný začátek. V úterý se dozvíme vývoj inflace v eurozóně za listopad. Očekávání je vysoké a to pokles z 2,9 na 2,4 %. V takovém případě očekávám další přehnaný optimismus a oslavování téměř dosaženého cíle dostat celkovou inflaci ke 2 %. Problémem nadále bude jádrová inflace a stabilizace na těchto úrovních.

V druhé polovině týdne budou nejzajímavější informace ze Spojených států vývoj nezaměstnanosti a cenové indexy Core PCE. V pátek zazní ještě data pro nákupy zboží dlouhodobé spotřeby a vývoj průměrného příjmu. Pokud si běžný americký spotřebitel polepší mzdu meziměsíčně o předpokládaných 0,2%, bude to jedna ze složek nadále stimulujících růst inflace.

Chamtivost na trzích začíná gradovat

Bohužel není možné čtením knih nastudovat jaké emoce byly na trzích na přelomu let 1999/2000. Aktuální až přehnaně optimistický sentiment na trhu začíná být velmi znát. Index volatility VIX formuje svá dlouhodobá minima na úrovni z března 2020 nebo února 2007 před velkou otočkou na akciovém indexu S&P 500.

Index chamtivosti a strachu se pomalu přesouvá z bodu chamtivosti do extrémní chamtivosti. AAII indikátor sentimentu trhu dosahuje hodnot přes 32 % v zóně značné chamtivosti. Tento indikátor odečítá procentuálně počet tržních medvědů od počtu býků. Podle mnohá metrik jsou trhy přehřáté a s velmi pozitivním sentimentem.

Z mého kontrariánského a tradingového pohledu je to důvod začít vyhlížet otáčení trendu. Když už jsou v trhu všichni býci v dlouhé pozici a dochází k likvidaci krátkých pozic medvědů, už nebude kdo by dále kupoval dlouhé pozice. Tím pádem je vybrána likvidita a velcí hráči můžou trh dumpnout s krátkými pozicemi a donutit tyto menší hráče prodat. Tím podpoří negativní sentiment a vlnu výprodejů.

Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq 100 formují dvojitý vrchol, růst k předchozí rezistenci může být další negativní signál proč očekávat narůstající prodejní tlak. Další negativní signál je pokles reálných výnosů. Ten zaznamenal největší propad od nástupu Covidu a velké finanční krize (2008).

Jedním z dalších zajímavých ukazatelů, které sledovat je růst americké nezaměstnanosti. Tá formuje nové lokální dno a naznačuji další turbulentní časy před námi. Zřejmě to bude ještě chvilku trvat než se reálný dopad zvýšených úrokových sazeb projeví na ekonomiku.

Vývoj nezaměstnanosti hovoří spíše proti variantě "soft-landingu",
Vývoj nezaměstnanosti hovoří spíše proti variantě “soft-landingu”, zdroj: hussmanfunds.com

John Hussman je jeden z nejrespektovanějších makro ekonomů dnešní doby. Zostrojil sedmibodový kompozitní indikátor možného nástupu recese dle vývoje nezaměstnanosti. Na grafu výše si můžete všimnout, že pro prolomení recesní zóny americké ekonomiky bylo historicky potřeba dosažení alespoň 3 bodů tohoto indikátoru. Aktuálně jich máme splněných 6 ze sedmi.

Tím pádem je pravděpodobnost poukazující spíše na horší vývoj aktuální situace do rozvinutí recese než ve prospěch “soft-landingu”. Dostáváme se do klíčového období, většina ukazatelů naznačuje možný začátek recese právě na první kvartál 2024 a zároveň překoupenost velkých amerických akciových indexů.

Akciový index S&P 500 roste k historickému maximu

Americké akciové indexy na čele s indexem S&P 500 se dostávají zpátky k historickému maximu. Třeba index 100 největších technologických akcií Nasdaq 100 už formuje nová historická maxima. Index S&P 500 dělí od nového vrcholu jenom kolem 2 procent růstu.

Aktuálně se tedy dostáváme na horní hranici rezistenčního pásma mezi 4700 až 4800 body. V této zóně očekávám hlavní prodejní tlak a otevíraní krátkých pozic, které retail, jak se zdá, rád vykupuje. Na jedné straně to může být FOMO nákup a drobní nezkušení investoři, kteří se bojí že jim ujede vlak. Na druhé straně určitě nakupují i běžní investoři využívající metodu DCA pravidelných nákupů. Každopádně objemy na těchto hladinách už nejsou příliš velké, což nasvědčuje, že ceny táhne hlavně retail.

Když se akciový index dostane nad zmíněný vrchol 4800 bodů, nemáme tam žádné rezistence. Jenom horní linii rostoucího kanálu (žlutá). Ta bude pro nás vodítko pro možný nový vrchol (pokud nastane). Pokud akciový index do konce roku dále poroste, teoreticky se můžeme podívat až ke hladině 4900 bodů. Nadále upozorňuji, že potenciální zisk v případě růstu zdaleka nevyvažuje aktuální riziko možného propadu.

Pod aktuální hladinou se nachází několik nevyplněných gapů až po 3960 bodů, které dříve nebo později vyplníme (statisticky tomu dávám přes 80% pravděpodobnost). Proto si na nižší hladiny velmi rád počkám.

Poklesová varianta tedy zatím ukazuje na gapy po 3960 bodů. Pokud je úvaha o možném nástupu recesi správná, proražení těchto hladin by nás mohlo zavést na dvojité dno kolem 3490 b

Bitcoin pokračuje v korekci ke 41 000 USD

Bitcoin dnes ráno znovu pokračuje v poklesu až pod 41 000 USD a táhne s sebou dolů všechny altcoiny. Na intradenním grafu se nabízí označení jednotlivých eliotových vln se směrem poklesu až k supportu mezi 38 800 a 38 000 USD. Pokud se tento pokles vyplní a supportní hladina zároveň vydrží, nabídne nám Bitcoin velmi zajímavou příležitost vstupu do dlouhé pozice. Stoploss dlouhé pozice je pak možné nastavit třeba kolem 37 000 USD. Potenciální cíl růstu je opětovně horní rezistence 44 000 až 47 000 USD.

Takto bych si představoval vstup do ideální pozice s limitovaným rizikem (stoploss 3 %) a zajímavým ziskem kolem 10 až 15 %. Předpokládám, že přesně tohle vyhlížejí i velcí hráči. Proto je pro nás důležité sledovat menší intra denní graf (ideální dvou až čtyřhodinový) pro lepší načasování vstupu a výstupu z pozice.

Pro dlouhodobější tradery a investory spekulující na překonání dosavadního lokálního maxima kolem 44 000 USD je důležité, že Bitcoin nesmí klesnout pod supportní hladinu 38 000 až 37 000 USD. Pokles pod ní by znamenal silný prodejní tlak a možný návrat až ke 31 300 USD.

Na denním grafu můžeme vidět, divergenci indikátoru RSI a prostor pro zdravou korekci dosavadního růstu. Nic neroste věčně bez korekce, proto je na místě brát zisk po takto velkém růstu a mít střízlivý přístup obzvláště u většiny altcoinů bez fundamentu.

Samotný Bitcoin se nadále rozhoduje, jestli koreluje s drahými kovy, které aktuálně obdobně korigují nedávné zisky. V případě korelace s akciovými indexy by ho v nejbližším roku mohla čekat značná výzva s ohledem na jejich nadhodnocenost. Než se to rozhodne, nejsem ochotný do Bitcoinu naskočit stylem “HODL” ale spíše tradingově. Tím pádem využívat růstového trendu za jasné definovaných podmínek a silně limitovaným rizikem (stoploss).

Co udělá zlato, až Fed začne snižovat úrokové sazby?

Na závěr si neodpustím rychlý odkaz ke minulo týdennímu streamu po zasedání Fedu. Na grafu výše můžete vidět vývoj ceny zlata poté, co došlo historicky k pivotu úrokových sazeb, tedy pozastavení před počátkem jejich snižování. Tento moment býval impulsem pro značné nárůsty ceny zlata a dalších drahých kovů.

Předpokládám, že i tentokrát to bude velmi podobné. S ohledem na to, že cena zlata sice nominálně v dolarech a každé další světové měně dosahuje historického maxima. Avšak po očištění ceny o inflaci tam není ani zdaleka. Tím pádem bych očekával růst v roce 2024 alespoň po už dávno zmíněných 2500 USD za unci.

Samotný růst ceny zlata standardně pokračoval až do momentu dosažení dna snižování sazeb. V aktuální situaci to bude výhledově dle “dot-plot” projekce až za 3 roky. Tím pádem se cena 2500 USD za unci jeví jako velmi skromný cíl. Nepřekvapila by mě však daleko vyšší cena. Dejme si do souvislosti těžaře zlata, kteří v některých případech mají celkové náklady (AISC) na těžbu kolem 600 až 1100 USD za unci. Tím pádem bude rozdíl mezi spotovou cenou a náklady na těžbu dělat krásný zisk firem (a růst čistých marží), díky kterému může v tomto sektoru nastat extrémní býčí trh.

Účelem těchto grafů není vás nahnat ke okamžité bezhlavé koupi drahých kovů nebo akcii těžařů. Spíše některým čtenářům otevřít oči, jaké příležitosti můžou být dostupné k investici v roce 2024. A drahé kovy nejsou zdaleka jedinou příležitosti, avšak momentálně jsou nejvíce nenáviděným sektorem (a nejvíce podhodnocený). Tím pádem stačí malý zvrat sentimentu z nenáviděného na tolerované aktivum, což přinese obrovský růst sektoru.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img