28. 8. 2023 Přehled trhu – Fed a dluhopisový trh naznačují další růst sazeb

4.8
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 se závěrem minulého týdne znovu propadal pod 4350 bodů. Bitcoin se prozatím drží stabilně kolem 26 000 USD díky čemu vyčkávají altcoiny na nový impuls pro výběr trendu. Tento týden nás čeká několik zásadních makro dat a zveřejnění inflace za červen, která může potenciálně lehce růst.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se už několik dní v řadě drží v úzkém cenovém pásmu kolem 26 000 USD. Altcoiny využívají této stability a předvádějí spíše konsolidaci do strany v nižších jednotkách procent a část jich lehce umazává minulo týdenní ztráty. Sentiment trhu pomalu klesá a začíná se šířit nejistota o dalším vývoji navzdory vysokým očekáváním s žádostmi o Bitcoinové ETF.

Makro kalendář a výhled pro tento týden:

Závěr minulého týdne přinesl nepříjemné překvapení v podobě propadu nákupních objednávek zboží dlouhodobé spotřeby z Ameriky. Za značnou část propadů může stornování objednávek v leteckém průmyslu.

V pátek byla zveřejněná spotřebitelská důvěra z Británie, která se nadále propadá v záporných hodnotách. Sentiment spotřebitelů se příliš nezlepšuje a ekonomické výhledy pro celou zemi pro nejbližší období jsou nadále slabé.

Tento týden budou nejžhavější makro data zveřejnění inflace z Německa (středa) a eurozóny (čtvrtek). V Německu se očekává výrazné zpomalení poklesu na meziroční bázi jenom na 6,1 procentních bodů, meziměsíční inflace roste o 0,3 procentních bodů. Eurozóna obdobně očekává jenom maličký pokles z 5,3 na 5 procentních bodů meziročně. Meziměsíčně však inflace roste o 0,3% už několik měsíců v řadě. Jádrová inflace se drží neustále na vysokých 5,5 % a očekává se pokles na 5,3 %.

Ve čtvrtek bude zveřejněný i americký producentský cenový index PCE. Na meziroční bázi se očekává růst z 3 na 3,2 %. Pokud k tomu dojde, předpokládám růst možnosti pro další zvýšení úrokových sazeb na nejbližším zasedání americké centrální banky Fed. Takovou variantu si v přehledech naznačujeme už několik týdnů s ohledem na rostoucí ceny energií, služeb a výdajů na bydlení.

Závěrem týdne v pátek budou zveřejněné i výrobní indexy ISM PMI. U nich se očekává lehké zlepšení výrobního sektoru a zpomalení klesajícího trendu (resp. zpomalování výrobního sektoru).

Jerome Powell potvrzuje výhled pro růst sazeb

Závěrem minulého týdne byl projev šéfa americké centrální banky Fed, Jerome Powella na symposiu bankéřů v Jackson Hole. Zaznělo několik klíčových informací:

  • Centrální bankéři pozoruji pomalejší ochlazování ekonomiky a pokles inflace než se očekávalo
  • Fed vyčkává na nová makro data z ekonomiky pro rozhodnutí na nejbližším zasedání (18. Září).
  • Pokud bude nutné, jsou připraveni na další zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů do zóny 5,5-5,75 procentních bodů.
  • Další kvantitativní utahování likvidity a monetární politiky pro snížení objemu peněz na trhu

Pravděpodobnost pro zvýšení úrokových sazeb v září se dle analytiků po proslovu Jerome Powella zdvojnásobila na 21,5% šanci. Trh však očekává na nejbližším zasedání pauzu a zvednutí sazeb až v říjnu (prostřední graf). Z projevů zástupců Fedu se očekává následné snížení až v dubnu (levý graf).

Dluhopisový trh naceňuje pomocí tří měsíčních vládních dluhopisů obdobně další zvýšení sazeb až na říjen. Výnos těchto dluhopisů roste na 5,58 %, tzn. nad aktuální úroveň sazeb v rozsahu 5,25-5,5 %.

Likvidita pro trhy od centrální banky za poslední dva desetiletí se projevuje jako jeden z největších hnacích faktorů pro růst technologických akcií. Níže můžeme vidět krásnou korelaci s růstem akciového indexu Nasdaq 100 (100 největších amerických technologických firem).

Co je zajímavější, je odtržení této korelace v průběhu posledního roku. Navzdory klesající likviditě od centrální banky rostou technologické akcie téměř na předešlé historické maximum. Už to vypadá, že na trhu je obrovské množství spekulativního kapitálu. Osobně připisují větší šanci návratu technologických akcií k rozumnějším (nižším) valuacím a tedy významný pokles. Bude to tentokrát jiné?

Dolarový index překonává rezistenci

Dolarový index je aktuálně jeden z nejlepších ukazatelů sentimentu investorů. Mnoho se jich zbavuje spekulativních pozic a vybírá zisky. Ty odprodávají do hotovosti a drží u brokerů se zhodnocením cca 4,5% ročně, nebo nakupují “bezrizikové” vládní dluhopisy se zhodnocením lehce nad 5% ročně. Dluhopisy jsou čím dále tím zajímavější konkurent pro dividendové akcie.

Dolarový index našel solidní supportní zónu po proražení klouzavého průměru EMA 200 1W nahoru. Nejbližší zóna rezistence je kolem 105,2 bodů. V případě překonání se otevírá cesta až do rezistenčního pásma 109,5 – 113,3 bodů. V této zóně zažil minulý rok akciový trh svoje lokální dno. Zopakuje se táto situace a čeká nás další významný výprodej na akciích?

Indikátor RSI se pokouší překonat rezistenci, MACD je neutrální až lehce negativní naznačující možný lehký pokles.

Akciový index S&P 500 bojuje o 4400 bodů

Akciový index S&P 500 minulý týden vyklesal opakovaně na cenovou hladinu 4350 bodů a v pátek uzavřel na 4399 bodech. V této situaci bych očekával další pomalý pokles a vyčkávání na nová makro data a zprávy z ekonomiky. V minulých přehledech jsme si popsali několik negativně se vyvíjejících indikátorů jako LEI a další možné problémy americké ekonomiky jako bobtnající dluh domácností a bankroty. Teď je to hra o čas. Čím delší dobu budou úrokové sazby zvýšené, tím víc dluhu bude nutné refinancovat za vyšší úrokové sazby. Jedná se o dluh domácností na hypotéky, automobily, kreditní karty ale zároveň o korporátní dluh.

Z těchto důvodů očekávám postupné klesání a vyplňování otevřených gapů na futures grafu (žluté hladiny). V případě propadu pod 4220 bodů, kde se nachází dolní linie růstového kanálu to bude téměř jednoznačný signál pro další pokles. Nejsilnější supportní zóna je aktuálně mezi 4070 – 3950 body. Tam nakupovala velká část institucí a velkých investorů. V případě dalšího poklesu budou chtít vzít malý zisk, to by mohlo spustit kaskádu výprodejů.

Indikátor RSI a MACD se na denním grafu dostávají z vyprodané do neutrální zóny. Dlouhodobější týdenní graf má indikátory nadále vysoko signalizující další možný poklesy.

Bitcoin na hraně poklesu

Bitcoin už téměř týden zápasí o udržení cenové hladiny 26 000 USD. Jak už bylo naznačováno dříve, je to klíčová hladina díky klouzavým průměrům EMA 200 1W a EMA 55 1W mezi kterými konsoliduje. Na tomto grafu je nejdůležitější pokles pod několikaměsíční růstový kanál. Ve srovnání s akciovým indexem S&P 500 je bitcoin ve výrazně horší situaci.

Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, 1D Graf
Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, 1D Graf

Na detailnějším grafu můžeme vidět zamítnutý pokus o růst nahoru ke 27 000 USD. Domnívám se, že dochází k stranové konsolidaci tzn. zavírání ztrátových pozic (prodej) a částečnému zavírání krátkých pozic (nákup) pro Bitcoin. Samotná stranová struktura je spíše charakteru pro další poklesového trendu. K tomu je však nutné propadnout pod 24 250 USD. V tom případě budu doporučuji sledovat zónu pro opětovné DCA nákupy. Ty bych začal dělat až poklesem pod 19 300 USD. Nabízí se příležitost zformovat dvojité dno až po 15 700 USD (nebo lehce níže). Pro takto agresivní pokles však musí přijít dostatečný impuls z akciového trhu.

Závěrem:

Budu se znovu opakovat avšak doporučuji zvýšenou opatrnost. Trhy můžou jít výrazně dolů o nižší desítky procent v průběhu několika dní a stačí k tomu jenom menší impulz. Pro výhodnější nákupy ještě bude dostatek příležitostí. Aktuálně dominantní část sledovaných indikátorů naznačuje spíše vývoj cestou lehké až těžké recese začínající koncem roku. Nejlepší možná rada je aktuálně budování dostatečné rezervy kapitálu pro investice, které si můžete krásně zhodnocovat za 5-7 procent ročně dle zvolené měny a zatím tak bezrizikově překonávat trh. Mezitím studovat do čeho by stálo zato příští rok až začne panika investovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img