Předseda SEC Gary Gensler je z vítězství Ripple „zklamaný“

5
(8)

Předseda SEC Gary Gensler se poprvé (od zveřejnění významného částečného vítězství Ripple proti regulátorovi) veřejně vyjádřil. Jak se dalo čekat, spokojený s verdiktem opravdu není.

Gary Gensler 17. července uvedl, že je “zklamán” rozhodnutím soudkyně, že token XRP společnosti Ripple (v případě, že je prodáván drobným investorům na burzách) není cenným papírem.

Rozhodnutí bylo oslavováno jako dobrá zpráva pro širší kryptografický průmysl a drobné investory. Gensler s tím ovšem hluboce nesouhlasí.

Zásahy proti kryptoměnám budou pokračovat i nadále

Gensler nicméně uvedl, že je “potěšen” rozhodnutím uznávajícím “ochranu institucionálních investorů”. K tomu dále dodal:

I když jsme zklamáni tím, co řekli o drobných investorech, stále se tím zabýváme a tento názor dále vyhodnocujeme.

Nutno dodat, že Genslerův projev byl “dosti nepřesvědčivý” či zmatený a Gensler chvílemi vypadal, že prostě ztrácí slova. Nicméně dodal, že válka proti kryptoměnám bude i přes tuto prohru pokračovat.

Budeme se i nadále snažit přivést firmy, které možná nedodržují předpisy, k jejich dodržování – aniž bychom některou z nich předjímali. Pokusíme se také zajistit ochranu investorské veřejnosti.

Rozhodnutí, že prodej XRP drobným obchodníkům nepředstavuje transakci s cennými papíry, je dobrou zprávou i pro ostatní kryptoaktiva, o nichž Gensler a spol. tvrdili, že jsou investičními smlouvami.

V roce 2020 SEC obvinila společnost Ripple z nezákonného získání 1,3 miliardy dolarů prostřednictvím neregistrovaného prodeje cenných papírů XRP. Soudkyně Analisa Torresová z jižního obvodu New Yorku však rozhodla, že XRP v rámci prodeje na sekundárním trhu cenným papírem nebylo.

Uvedla, že algoritmický systém prodeje XRP společností Ripple na burzách a obchodních platformách nebyl nabídkou cenných papírů (což je obdoba nabídky akcií). Ve zdůvodnění uvedla, že kupující “nemohli vědět, zda jejich platby peněz směřují společnosti Ripple.”

Závěr

Po zveřejnění rozsudku cena XRP koncem minulého týdne prudce vzrostla o více než 80 procent. Poté se ustálila v oblasti kolem 0,70 USD. Token XRP tak dosáhl nejvyšší úrovně od března 2022, ale stále zůstává o 78 % níže, než jeho historické maximum z roku 2018. Tehdy se obchodoval za cca 3,40 USD.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Na 10 minut bych chtěl vědět co tomuto pánovi běží v hlavě. Copak řešil když hořela ftx burza? Nebo předtím?

Poslední editace 9 měsíců před přes Jan H.
Libor

Takže sudkyňa považovala predaj XRP retailu na kryptoplatforme za sekundárny trh, resp. nedalo sa preukázať že išlo o primárny trh – teda prvotný predaj / IPO resp. ICO pri krypte/. Nedalo sa jednoznačne preukázať kam vlastne idú peniaze z transakcie. Ak by to bola klasická regulovaná burza cenných papierov, tak by bolo jasné, či ide o primár alebo sekundár. Ale pri neregulovaných “šmejdoch” sa to zistí len ťažko. Z logiky ponuky XRP to bol primár, keďže primárny predaj bol rozdelený na segmenty, časť pre “management”, časť pre inštitucionálnych investorov na priamo, a časť pre retail cez krytoplatformu. No mohli aj predaj pre inštitucionálnych obísť, a urobiť z toho sekundárny predaj. Všetky XRP by upísali tvorcovia Ripple / management a vývojári /, to by bol primár a neverejná ponuka, čo bolo mimo dosah SEC. A potom by táto skupina ľudí to posunula ďalej inštitucionálnym, to by bol už sekundár. Lenže to tak neurobili a jeden balík XRP bol určený pre tvorcov, ďalší pre inštitucionálnych priamo z emisie, a iný balík XRP bol určený pre verejnosť – retail cez kryptoplatformu, čo je obdoba IPO pri akciách, pri krypte ICO – primárny predaj cez sprostredkovateľa – kryptoburzu. Záver : Ak by mala okresná sudkyňa Toresová pravdu, tak všetky primárne verejné ponuky / aj akcie – IPO / sa dajú jednoducho obísť cez nastrčeneného prostredníka, ktorý z toho urobí sekundárny predaj a SEC nebude mať čo riešiť. Alebo si emitenti dá urobiť webovú obchodnú platformu na internete, a tam to predá hocikomu pričom zatají sa identita kupujúceho – hotovo, vymaľované …..

Libor

… a identita predávajúceho, aby nadalo zistiť či sa jedná a primárnu ponuku alebo sekunádrnu ponuku. To, že retailový investor nevedel presne určiť komu idú peniaze za XRP je podľa mňa nepodstatné. Retail nemusí vedieť či XRP kupuje na primári či sekundári, on to ani nerieši, on vníma iba to, že kupuje token Ripple. No sudkyňa urobila z toho hlavný argument, že retail nevie presne komu prídu na účet jeho peniaze. No obchodná platforma by to mala vedieť, a informovať, kto tie tokeny vlastne predáva, a či sa nejedná o predaj časti emisie, teda primár resp. “úpis” krypta

spot_img