Podvody spojené s falešnou identitou ve světě kryptoměn, na co si dát pozor

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Při podvodech, kdy se podvodníci vydávají za důvěryhodné osoby, burzy nebo služby, vylákají pachatelé od uživatelů kryptoměny nebo osobní údaje. V tomto článku se dozvíte jak ty to podvody poznáte, jaké typy podvodů exitují a kam je ohlašovat.

Porozumění podvodům falšování identity jiné osoby

V souvislosti s kryptoměnami jsou vzhledem k pseudonymní povaze kryptoměnových transakcí a úrovni relativního utajení, které poskytují, podvody s vydáváním se za někoho jiného běžné.

Ve světě kryptoměn podvody s falšováním identity probíhají často ve fázích. Podvodníci se někdy při vytváření své falešné online identity vydávají za slavné osobnosti, vlivné osoby nebo důvěryhodné kryptoměnové platformy. Prostřednictvím těchto falešných profilů komunikují s potenciálními oběťmi a získávají jejich důvěru.

Pod záminkou investičních příležitostí nebo bezplatných služeb žádají oběti, aby přispěly kryptoměnou nebo sdílely osobní údaje za účelem provedení podvodu. Jakmile oběť vyhoví, podvodníci odcizí peníze nebo osobní údaje a zmizí.

Lidé se mohou proti podvodům vydávajícím se za krypto podvodníky bránit tím, že budou ostražití. Dále si budou ověřovat legitimitu komunikace, vyhnou se nechtěným nabídkám a zavedou bezpečnostní opatření, jako je dvoufaktorové ověřování a silná hesla.

Typy podvodů s falešnou identitou

Podvody s falešnou identitou zahrnují podvodníky, kteří se vydávají za celebrity, influencery, zákaznickou podporu nebo falešné platformy. S jediným cílem ukrást kryptoměny nebo osobní údaje.

Zde jsou některé běžné typy podvodů spojené s falešnou identitou:

  • 1. Falešné profily na sociálních sítích

Podvodníci vytvářejí falešné profily na sociálních sítích, které věrně napodobují profily známých osobností nebo kryptoměnových influencerů. Aby vypadali jako praví, používají podobné profilové obrázky a životopisy.

  • 2. Phishingové e-maily a webové stránky

Podvodníci napodobují renomované kryptoměnové platformy nebo služby zasíláním podvodných e-mailů nebo vytvářením falešných webových stránek. Tyto e-maily nebo webové stránky často obsahují odkazy, které uživatele po kliknutí přesměrují na falešnou webovou stránku určenou ke krádeži privátních klíčů nebo přihlašovacích údajů.

  • 3. Podvody na Telegramu a Discordu

Podvodníci napodobují legitimní kryptoměnové komunity tím, že zakládají falešné kanály na Discordu nebo Telegramu. Lákají oběti smyšlenými tvrzeními o jedinečných investičních příležitostech nebo airdropech výměnou za zálohu.

  • 4. Vydávání se za zákaznickou podporu

Podvodníci se vydávají za pracovníky zákaznického servisu známých burz s bitcoiny nebo za poskytovatele kryptoměnových peněženek. Komunikují s uživateli prostřednictvím falešných kanálů zákaznické podpory, včetně phishingových e-mailů nebo falešných webových stránek. Jejich cílem je získat přihlašovací údaje, privátní klíče nebo jiné citlivé údaje.

  • 5. Falešné peněženky a aplikace

Podvodníci vytvářejí aplikace pro falešné kryptopeněženky a prodávají je na webových stránkách nebo v obchodech s aplikacemi. Neznalí uživatelé tyto aplikace používají v domnění, že využívají důvěryhodnou peněženku, ale jejich finanční prostředky jsou v ten moment posílány na adresu podvodníků.

  • 6. Ponziho schémata a investiční kluby

Podvodné investiční kluby a Ponziho schémata zakládají podvodníci, kteří investorům slibují velké zisky. Často vyplácejí výnosy dřívějším účastníkům z prostředků nových investorů, ale nakonec podvod zkrachuje a mnoho investorů o své peníze přijde.

Jak rozpoznat kryptoměnové podvodníky

Gramatické a pravopisné chyby

Podvodníci při komunikaci často používají nesprávnou gramatiku a pravopis. Tyto chyby by měly být varováním. U internetových kontaktů legitimních osob a organizací je obvykle dodržována profesionalita. Buďte obezřetní, pokud objevíte časté gramatické a pravopisné chyby. Může to totiž znamenat možný podvod.

Příliš dobré nabídky na to, aby byly pravdivé

Pokud se vám zdá, že je nabídka příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, přistupujte k ní velmi obezřetně. Podvodníci často využívají lákavá tvrzení o velkých výnosech, speciálních slevách nebo bezplatných službách, aby své oběti svedli. Mějte na paměti, že investování do kryptoměn s sebou nese riziko a seriózní projekty nemohou slibovat velké zisky bez doprovodného rizika. Pokud se vám nabídka zdá nepřiměřeně výhodná, je rozumné o její pravdivosti pochybovat.

Žádost o poskytnutí osobních údajů

Prostřednictvím nevyžádaných zpráv mohou podvodníci požadovat citlivé osobní údaje nebo privátní klíče. To je opravdu vážný varovný signál. Důvěryhodné kryptoměnové firmy a služby obvykle o tyto informace prostřednictvím e-mailu nebo přímých zpráv nežádají. Pokud obdržíte žádost o osobní údaje, postupujte s maximální opatrností.

Zkontrolujte doménu

Při práci s webovými stránkami, e-maily nebo odkazy věnujte velkou pozornost názvu domény. Podvodníci často vytvářejí adresy URL, které se podobají těm skutečným, ale mají drobné rozdíly nebo pravopisné chyby. Ujistěte se, že doména je správná, oficiální, a to tak, že ji dvakrát zkontrolujete.

Nevyžádaná sdělení a nátlak

Vydavatelé se s vámi obvykle spojí tak, že vám zasílají nevyžádaná sdělení a tlačí na vás, abyste jednali rychle. Legitimní organizace na vás nevyvíjejí zbytečný nátlak a respektují váš rozhodovací proces. Pokud obdržíte nevyžádané zprávy, které vás vyzývají k investici nebo k unáhlenému jednání, udělejte krok zpět a celou záležitost pečlivě zvažte. Naléhavost je taktika, kterou podvodníci používají, aby vás odradili od důkladného prozkoumání, což je běžná strategie podvodníků.

Kam hlásit podvodné případy falšovaní identity?

Jednotlivci mohou upozornit na falešné podvodné identity tím, že tyto podvody nahlásí příslušným platformám, burzám, finančním úřadům, orgánům činným v trestním řízení či organizacím pro boj proti podvodům. Pomůžete tak nejen sobě, ale spoustě ostatních účastníků trhu, kteří by se mohli stát potencionálními oběťmi útočníků.

Pokud je falšování identity spojeno s konkrétní kryptoměnovou burzou, může se oběť obrátit na oddělení péče o zákazníky nebo na oddělení zneužívání. Při rozpoznávání podvodné činnosti v těchto oblastech je zásadní využít těchto orgánů, protože stránky všech organizací obsahují metody hlášení speciálně vytvořené pro řešení podvodných účtů.

Oběti podvodných e-mailů by je měly ihned nahlásit svému poskytovateli e-mailových služeb. Ať už je to Gmail, Outlook nebo jiná platforma. Takto zabráníte dalším podvodným komunikacím.

Můžete se taky obrátit na Policii ČR, která má pro tento typ internetových podvodů zavedenou celou sekci na svých webových stránkách.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Wortix

Škoda, že jsem si to nepřečetl dříve, naletěl jsem šeredně 2x
1x Arkham inteligence okradli mě o 400k platforma byla prává, že tam mam 11k usd abych zaplatil, že mi to vyplatí později jsem zjistil omyl 🙁
2x global trade groupe na platformě se dalo obchodovat, ale výběr byl kámen úrazu kde jsem zjistil, že je to podvod nic nevyplatí jen chtějí nějaké provize bez výsledku. Kde mam už cca 11k usd 🙁

spot_img