Ohlédnutí za hacky, podvody a krádežemi krypta v roce 2020

1
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Sice v roce 2020 kryptosvětu nedominovaly velké burzovní hackerské útoky a krádeže BTC v milionech dolarů, pořád jich však není málo a většina pochází z rozvíjejícího se decentralizovaného finančního sektoru. DeFi byla jednou z hlavních hybných sil na trhu kryptoměn v roce 2020 a je logické, že vznikající finanční prostředí bylo magnetem pro podvodníky a hackery.

Útoky na burzy v roce 2020

K útoku na KuCoin došlo koncem září, kdy generální ředitel burzy Johnny Lyu potvrdil, že vpád ovlivnil bitcoinové, etherové a ERC-20 peněženky firmy po úniku soukromých klíčů. Jednalo se o největší letošní útok.

Začátkem října společnost KuCoin uvedla, že identifikovala podezřelé a do vyšetřování se oficiálně zapojily i úřady. V polovině listopadu singapurská burza prohlásila, že získala 84 % ukradených kryptoměn a obnovila plné služby pro většinu svých obchodovatelných aktiv.

Útoky a zneužití DeFi

S miliardami dolarů. nalitými do protokolů DeFi a výnosových farem, se rozvíjející se obor stal rájem hackerů. První velký vpád se stal v únoru na platformě bZx. A platforma bZx byla ve zprávách znovu v červenci s pochybným prodejem tokenů, který byl zmanipulován roboty. V dubnu došlo k tomu, že čínské půjčovací platformě dForce byla odčerpána veškerá likvidita s použitím bleskové půjčky.

V červnu bylo objeveno zneužití inteligentních kontraktů Bancor, které vedlo k vyčerpání až 460 000 USD v tokenech. Balancer byl dalším protokolem DeFi, kterému byly odcizeny prostředky pomocí dobře naplánovaného arbitrážního útoku.

Další obětí byl DeFi Opyn, v srpnu hackeři využili jeho smlouvy. Nicméně získal většinu díky withe hat útoku zpět.

Když se sushi rozbalí

Sága SushiSwap začala koncem srpna a byly vytvořeny pojmy „vampire mining“ a „rug pull“. Anonymní cloner a správce známý jako „Chef Nomi“ prodal tokeny SUSHI v hodnotě 8 milionů dolarů, což způsobilo zhroucení ceny tokenu. O několik dní později byl protokol zachráněn generálním ředitelem burzy FTX Samem Bankmanem-Friedem, kterému prostřednictvím inteligentní smlouvy s více podpisy předalo kontrolu konsorcium velryb DeFi. Nakonec byly všechny finanční prostředky vráceny do vývojářského fondu.

V polovině října spousta investorů nasypala peníze do neauditované a nevydané chytré smlouvy od zakladatele společnosti Den Protocol Yearn Finance Andre Cronjeho. Nespokojení obchodníci zahájili právní kroky proti týmu Yearn kvůli ztraceným finančním prostředkům.

Koncem října vyústil sofistikovaný arbitrážní útok na protokol s bleskovými půjčkami  Harvest Finance. Za přibližně sedm minut byla ztráta cca 24 milionů dolarů ve stablecoinech na světě. Útok vyvolal debatu o tom, zda lze toto využití konstrukce systému považovat za hack.

Listopad byl obzvláště bolestivým měsícem pro Akropolis, který musel „pozastavit protokol“, když hackeři utekli se 2 miliony USD v DAI stablecoinech. Protokol Value DeFi ztratil 6 milionů dolarů při zneužití flash půjček. Origin Dollar byl okraden o 7 milionů dolarů a společnost Pickle Finance utrpěla ztrátu 20 milionů dolarů při zneužití “evil jar”.

Závěr

Je zřejmé, že čím dynamičtější a novější odvětví, tím více příležitostí pro hacky a podvody různého druhu. Proto pokud budete chtít investovat do DeFi tokenů, dejte si dobrý pozor, kam své peníze dáváte a také jak máte zabezpečené své účty.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

DEFI – to muze snad jen magor.kolik jich zustane za rok??

spot_img