Nejvýnosnější alternativní investice 2. část

0
(0)
Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Dnes se podíváme jak to vypadá s druhou částí alternativních investic. V následující tabulce vidíme přehled a zhodnocení nejvýnosnějších alternativních investic.

Výnosnost jednotlivých alternativních investicí

Pořadí Název aktiva 1 rok 10 let
1. Whisky 40 % 582 %
2. Mince 12 % 193 %
3. – 4. Víno 9 % 147 %
3. – 4. Umění 9 % 182 %
5. Hodinky 5 % 73 %
6. Veteráni 2 % 258 %
7. Starožitný nábytek 1 % -32 %
8. Diamanty 0 % 122 %
9. Známky 0 % 189 %
10. Šperky -5 % 112 %
Celkové zhodnocení Sběratelské aktiva 9 % 161 %
Zdroj: Knight Frank, Luxury Investment Index, 2019

6. Veteráni

Zájem o historická vozidla postupně roste, jsou považovány za stabilní investici a mají investiční potenciál. Při výběru je třeba zjistit velikost trhu, počet vyrobených kusů a technický stav vozidla. Většinou sem řadíme historické a klasické vozy. Klasické vozidla si může koupit každý z nás. Cena se pohybuje od 190 000 Kč a může se vyšplhat až na stovky milionů Kč. Prémiová vozidla starších značek po 20 – 30 letech od vyrobení padají na cenové dno a následně jejich hodnota stoupá. Záleží to na modelu, značce a stavu vozidla. U fanoušků jednotlivých vozidel se ve většině případů jedná o srdeční záležitost a až na druhém místě o investici. U luxusních prémiových značek, jako Ferrari a další, je cena u limitovaných kusů mnohem vyšší a tyto slouží jako investice. Dnes už mezi ně můžeme zařadit i Škodu 100, Škodu Rapid a další modely minulého století.

7. Starožitný nábytek

U starožitného nábytku vidíme, že aktuálně se nachází spíše v minusových číslech. U koupě starožitností je třeba znát módu, preference, náboženství, stav a vše co ovlivňuje likviditu. V úvahu musíme vzít i péči, pojištění, pořizovací cenu, zajistit dostatečné finanční zdroje a zařídit dostatečné prostory pro skladování. Náročné je i vyhnout padělkům, které jsou v současnosti téměř k nerozeznání od skutečných předmětů.

8. Diamanty

Diamanty jsou symbolem majetku, bohatství a díky USA i trvalé lásky. Jak je to s investicemi? Diamant nepovažuji za vhodnou investici pro drobné investory. Trh s diamanty ovládají monopolní firmy, které určují cenu a neexistují žádné přesné cenové definice a statistiky o zhodnocení diamantů. Výhodou je jejich malá velikost, můžeme si schovat majetek do kapsy. Když se podíváme na pořízení diamantu, jsou zde vysoké náklady, zaplatíme vysokou marži obchodníkovi a k ​​tomu DPH. V případě nákupu je to jednoduchý proces, problém nastává pokud chceme diamant prodat – tržní cena není přesně dána a likviditu určuje schopnost najít kupce. Cena se odvíjí od barvy, váhy, čistoty typu výbrusu a je regulována a ovlivňována jednotlivými firmami. Zároveň při prodeji je třeba doložit i doklad o původu diamantu. Diamanty tedy nelze v maloobchodních podmínkách považovat za plnohodnotnou investici a čekat, že na nich vyděláme peníze.

9. Známky

První poštovní známka byla použita v roce 1840, byla s podobiznou královny Viktorie. Limitované edice a sběratelské kuriozity jsou nejvíce ceněné mezi sběrateli. Důležitý je jejich stav, jedinečnost, oblíbenost, počet kusů a území kde byla používána, případně událost nebo příběh, při níž vznikla. Ceny zde zvyšuje i chyba tisku, barvy, nápisu, která dělá známku jedinečnou. Nejvzácnější československá známka je rakousko-uherská známka s obráceným potiskem “Pošta Československá 1919”, která má také svůj vlastní příběh. Kvůli nedostatku známek v ČSSR udělali přetisk známek a několik kusů má potisk obráceně. Původní cena byla 4 koruny, dnes se pohybuje na úrovni 4,7 – 6,6 milionu Kč. Jako u všech alternativních investic, i zde je třeba dobře se seznámit s trhem a vybrat správné známky na zhodnocení. Pozor si musíme dát i na hodnověrné padělky.

10. Šperky

Rozdíl mezi investičními diamanty a šperky je hlavně ten, že u šperků si připlatíme i za klenotnické zpracování daného šperku a vzniká zde umělecká hodnota. Šperky jsou také méně likvidní. Výhodu mají šperky s příběhem, ve většině se jedná o jedinečné kousky.
Šperky mohou mít pro nás často emocionální hodnotu mnohem vyšší, než je původní cena šperku.

Závěr

U všech alternativních investic musíme počítat s tím, že tyto investice jsou hůře realizovatelné. Zároveň nám vznikají různé výdaje na údržbu, opravu, uschování, pojištění. Při výběru alternativní investice je nejsnazší způsob pořízení, pokud je dané aktivum naší vášní a pohybujeme se ve vybrané oblasti jako doma. Spojení investice a hobby do jednoho. V případě, pokud naše investice nebude tak úspěšná, jak jsme si představovali, bude nám alespoň stále dělat radost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img