5 podmínek investování – Bez čeho to prostě nejde

5
(1)
Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Investování a investice jsou dvě slova, která slyšíme téměř všude. Proč by nás ale měla zajímat? Jednoduše řečeno, je to použití peněz s cílem dosáhnout výnosu, mít z nich ještě více peněz. Levně koupit – draze prodat.

Investice není jen sen

Slovo investice se u mnoha lidí automaticky pojí se strachem, nedůvěrou nebo s postojem, že nemáme co investovat. Z toho můžeme získat pocit, že je to velmi komplikované, drahé a riskantní. Přitom každý z nás investuje denně do zdraví, vzdělání…
Důležité je, že musíme mít co investovat (finanční prostředky) a potom jde o to, zda investujeme efektivně a jsme ochotni podstoupit riziko. To vše ovlivňuje náš výsledek.

“Peníze jsou jako žena. Aby si ji člověk udržel, musí se o ni starat, neboť přinese štěstí někomu jinému. “(Oscar Wilde)

Kde ale přesně začít?

Prvním krokem je udělat si přehled o našich měsíčních příjmech a výdajích. Nemusíme počítat každou korunu. Hlavní jsou fixní částky (které platíme každý měsíc) nájemné, strava, doprava a reálně si vyčlenit částku, kterou utratíme na jiné výdaje.

1. Podmínka investic: PŘÍJMY > VÝDAJE
Důležité je snažit se snížit své měsíční výdaje, nebo je udržet na stejné úrovni i při zvýšení příjmů. Ušetřit můžeme i na věcech v domácnosti při vaření, nakupovat ve slevě, využít různé slevové kupóny. Jen pro představu průměrný kuřák v ČR vykouří 14 cigaret denně, což ho v průměru ročně stojí 22 995 Kč. To už by byla pěkná investice na začátek. Nemyslíte?

2. Podmínka: UHRADIT SVÉ DLUHY 
Splacením úvěrů dokážeme snížit své měsíční výdaje a zároveň neztrácíme své peníze splácením úroků, samozřejmě sem nezařazujeme hypotéku, při níž počítáme s dlouhodobým obdobím na splácení. Totéž platí i u kreditní karty, kde můžeme mít sjednáno bezúročné období, kdy je její využití pro nás výhodné, ale pokud ho překročíme, tak můžeme zaplatit úroky i ve výši 20 % p. a. z vyčerpané částky. Banka si naúčtuje své poplatky i při přečerpání zůstatku na vašem běžném účtu. Pokud si dáme pozor na přečerpání a na výdaje na účtu, dokážeme ušetřit další peníze.

3. Podmínka: VYTVOŘIT SI REZERVU
Rezerva je částka, která dokáže pokrýt naše životní náklady na 3 – 6 měsíců v případě, že bychom se ocitli bez příjmu. Částka je zcela individuální a záleží na nás a našich průměrných výdajích. Důležité je abychom se cítili v bezpečí. Měla by sloužit v případě mimořádné situace např. při ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobých zdravotních problémech.

V případě, že jsme zvládli první tři podmínky, můžeme začít investovat. Vyčleníme si přesné finanční prostředky, které budeme mít každý měsíc k dispozici. Ideální částka je ve výši 10 % z měsíčního příjmu, samozřejmě může to být i více, nebo méně, záleží to na našich možnostech. S tím se pojí další:

4. Podmínka: INVESTOVAT JEN TOLIK, CO JSME OCHOTNI ZTRATIT
Vždy bychom si měli uvědomit, že neexistuje bezriziková investice a měli bychom investovat jen tolik, kolik jsme ochotni (kolik si můžeme dovolit) ztratit. Investice z důvodu snížení jejich rizika se snažíme rozdělit do různých oblastí.
Důležité je si uvědomit, že při všech investicích podstupujeme riziko, neexistuje bezriziková investice. Většinou platí, že čím je investice výnosnější, tím je také riziko vyšší.

5. Podmínka: NIKDY BYCHOM SE NEMĚLI ZADLUŽOVAT NEBO BRÁT SI ÚVĚR NA INVESTICI!
Tento bod vychází přímo z předchozích bodů, neboť hrozí, že zůstaneme bez finančních prostředků.

Investice je vše, do čeho vložíme peníze, čas a energii za účelem zisku. Ještě předtím, než začneme, si musíme vyhodnotit riziko, které jsme ochotni akceptovat a zisk, kterého chceme dosáhnout. Na základě toho si vybereme konkrétní investici a určíme si časové období, na které ji chceme.

Příklady investic:

• investiční zlato a stříbro – udržení hodnoty,
• investování do nemovitostí,
• termínované vklady,
• akcie a dluhopisy,
• kryptoměny,
• alternativní investice (známky, diamanty, umění, starožitnosti, víno, whisky… představivosti se meze nekladou).

Závěr

Investicí se může stát cokoliv, k čemu máme vztah a má to perspektivu zvýšit svou hodnotu v budoucnosti. Výběr záleží jen od našich osobních preferencí. Nejlepší čas, kdy můžeme začít, je právě dnes.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img