Nejrychleji rostoucí zdroje energie pro těžbu BTC jsou jaderná energie a zemní plyn

4.5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle nových údajů se skladba zdrojů elektrické energie pro těžbu bitcoinů (BTC) v posledních několika letech dramaticky změnila: nejrychleji rostoucími zdroji energie pro těžbu bitcoinů se staly jaderná energie a zemní plyn.

Aktualizace indexu

Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) v úterý zveřejnilo významnou aktualizaci svého zdroje dat určeného pro těžbu bitcoinů, Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI).

Podle údajů z Cambridge tvořila fosilní paliva, jako je uhlí a zemní plyn, v lednu 2022 téměř dvě třetiny celkového mixu elektrické energie pro těžbu, což představuje více než 62 %. Podíl udržitelných zdrojů energie v energetickém mixu BTC jako takovém činil 38 %.

Z nové studie vyplývá, že samotné uhlí se na počátku roku 2022 podílelo na celkové spotřebě elektřiny v Bitcoinu téměř 37 % a stalo se tak největším jednotlivým zdrojem energie pro těžbu BTC. Mezi udržitelnými zdroji energie byla jako největší zdroj zjištěna vodní energie s podílem zhruba 15 %.

Podíly vody a uhlí klesají

Přestože těžba bitcoinu významně závisí na uhlí a vodní energii, podíly těchto zdrojů energie na celkovém energetickém mixu BTC v posledních několika letech klesají. V roce 2020 poháněla uhelná energie 40 % celosvětové těžby BTC. Podíl vodní energie se od roku 2020 do roku 2021 snížil o více než polovinu, a to z 34 % na 15 %.

Naopak role zemního plynu a jaderné energie v těžbě bitcoinů v posledních dvou letech znatelně roste. Podíl zemního plynu v mixu elektrické energie BTC prudce vzrostl z přibližně 13 % v roce 2020 na 23 % v roce 2021, zatímco podíl jaderné energie se zvýšil ze 4 % v roce 2021 na téměř 9 % v roce 2022.

Podle cambridgeských analytiků byly hlavním důvodem prudkých výkyvů v energetickém mixu BTC v letech 2020 a 2021 přesuny čínských těžařů. Čínský zásah proti kryptoměnám v roce 2021 a související migrace těžařů vedly k výraznému poklesu podílu vodní energie. Čínské úřady v roce 2021 uzavřely řadu kryptotěžebních farem poháněných vodní energií.

“Zákaz těžby kryptoměn ze strany čínské vlády a následný přesun těžební činnosti bitcoinů do jiných zemí negativně ovlivnil ekologickou stopu bitcoinů,”

– naznačuje studie.

Odlišnosti dle regionu

Analytici také zdůraznili, že mix elektrické energie pro BTC se obrovsky liší v závislosti na regionu. Země jako Kazachstán stále do značné míry spoléhají na fosilní paliva, zatímco v zemích jako Švédsko činí podíl udržitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny přibližně 98 %.

Prudký nárůst jaderné a plynové energie v mixu elektřiny údajně odráží “přesun těžební energie směrem ke Spojeným státům”, uvedli analytici. Podle amerického Úřadu pro energetické informace se většina elektřiny v zemi vyráběla ze zemního plynu, který se na celkové výrobě elektřiny v zemi podílel více než 38 %. Na uhlí připadalo 22 % a na jadernou energii 19 %.

Menší emise

Mezi dalšími poznatky souvisejícími s nejnovější aktualizací CBECI studie také uvádí, že emise skleníkových plynů (GHG) spojené s těžbou BTC představovaly k 21. září 2022 48 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého (MTCO2e). To je o 14 % méně než odhadované emise skleníkových plynů v roce 2021. Podle odhadů studie představuje současná úroveň emisí skleníkových plynů souvisejících s bitcoinem zhruba 0,1 % globálních emisí skleníkových plynů.

Kombinací všech dříve uvedených zjištění index odhaduje, že do poloviny září lze síti Bitcoin od jejího vzniku připsat přibližně 199,6 MtCO2e. Analytici zdůraznili, že přibližně 92 % všech emisí vzniklo od roku 2018.

Rozdíly ve zjištění

Nová zjištění CDAP se znatelně liší od údajů Rady pro těžbu bitcoinů (Bitcoin Mining Council, BMC), která v červenci odhadla podíl udržitelných zdrojů v mixu elektrické energie pro bitcoiny na téměř 60 %.

“Nezahrnuje jaderná ani fosilní paliva, takže z toho lze usuzovat, že zhruba 30-40 % odvětví je poháněno fosilními palivy,”

– řekl v srpnu Ben Gagnon, ředitel těžební společnosti Bitfarms.

Podle vedoucího projektu CBECI Alexandra Neumuellera se přístup CDAP liší od přístupu Rady pro těžbu bitcoinů, pokud jde o odhad mixu elektrické energie v bitcoinech.

“Používáme informace z naší těžební mapy, abychom zjistili, kde se nacházejí těžaři bitcoinů, a poté zkoumáme mix elektrické energie v dané zemi, státě nebo provincii. Pokud vím, Rada pro těžbu bitcoinů žádá své členy, aby tyto údaje sami uváděli v průzkumu,”

– uvedl Neumueller. Přesto zmínil, že ve studii stále existuje několik nuancí souvisejících s nedostatkem údajů.

Závěr

Vypadá to, že se těžba otáčí tím správným směrem. Za jak dlouho myslíte, že bitcoin bude “zelený”?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img