Čínský soud rozhodl: I přes zákaz digitálních měn s nimi lze obchodovat

5
(5)

Zajímavá zpráva přichází z Číny. Soud v Pekingu totiž rozhodl, že kryptoměny jsou aktiva, se kterými lze mezi jednotlivci obchodovat za předpokladu, že se nepoužívají jako měna.

Nedávný rozsudek pekingského lidového soudu potvrdil platnost čínských zákonů proti virtuálním měnám. Zároveň ale konstatoval, že Litecoin (LTC) je virtuální aktivum, které nesplňuje standardy měny.

Čínský soud: Kryptoaktiva lze považovat za majetek

Soud dále konstatoval, že kryptoaktiva, jako je Litecoin, lze považovat za majetek jednotlivce, podobně jako data.

V soudním dokumentu se uvádí:

“Podle příslušných správních předpisů a případů naše země pouze popírá peněžní atributy virtuální měny a zakazuje její oběh jako peněz, ale samotná virtuální měna je virtuálním majetkem, který je chráněn zákonem.”

Případ pěkně drahého přátelství

Rozhodnutí pekingského soudu předcházel případ dvou, z nichž jeden půjčil druhému 50 000 litecoinů. Zhai Wenjie uvedl, že půjčil Ding Haovi tuto sumu (LTC) v roce 2015. Ding slíbil, že částku vrátí během stanoveného období, ale neučinil tak.

Ding se pokusil použít přísné čínské předpisy jako obranu proti splácení, ale soud nebyl této argumentaci nakloněn. Po zvážení důkazů, které soud v Pekingu vyhodnotil ve prospěch Zhaie nyní Ding čelí mnohem hlubšímu problému.

Podle soudu je dlužná částka 33 000 LTC. V roce 2015 byla cena litecoinu někde mezi $ 1 a $ 4. Pokud by Ding zaplatil zbývající zůstatek před sedmi lety, hodnota nesplacené půjčky by byla 132 000 $. Dnes, kdy se LTC obchoduje za 59,93 USD za minci (údaj platný v době psaní článku), je ekvivalentní hodnota nesplacené půjčky v dolarech 1 977 690 USD. To je spousta peněz.

Čínské právo a soud a jeho zmatky

Kryptoměny v Číně i nadále podléhají zákazu. Majitelé digitálních měn proto mohou být rádi, že pekingský soud rozhodl, že kryptoměny nesplňují v Číně standard měny. Vlastnit kryptoměny a obchodovat s nimi je tedy v Číně zcela legální. Digitální měny a jejich vlastníci jsou tak chráněni čínským vlastnickým právem.

Jste zmateni stejně jako já?

Protichůdnost těchto výroků – všechny jsou pravdivé – nedává příliš smysl. Je možné, že  jasnost a srozumitelnost tohoto rozhodnutí se prostě “ztratila v překladu”. Pravděpodobnější vysvětlení pak je, že soudy mohou používat sémantiku k přijímání rozhodnutí v jinak nemožném regulačním rámci.

V každém případě se ukazuje, že čínští zákonodárci a soudci jsou zběhlí v hledání manévrovacího prostoru a různých kličkách v obtížném regulačním prostředí země.

Závěr

Přijetí kryptoměn je  v Číně poměrně silné. A to navzdory matoucímu, složitému a někdy vyloženě nepřátelskému systému. Podle údajů, které zveřejnila analytická společnost Chainalysis, zůstává Čína i nadále (byť jen velmi těsně) v první desítce zemí podle adopce kryptoměn. Národem číslo 1 je Vietnam, druhé jsou Filipíny, následuje Ukrajina, Indie, Spojené státy, Pákistán, Brazílie, Thajsko, Rusko a desítku uzavírá právě Čína.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Vypadá to, že v Číně je možné všechno.

Dariusz Matuszyński

Tak snad nedopadneme v evropě hůř než komouši 😀

spot_img