Co je Litecoin

Litecoin je jedna z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti a také peer-to-peer platební síť, ve které se tato kryptoměna používá. Pokud bychom Bitcoin označili za „zlato“, pak Litecoin bude bezpochyby pomyslným stříbrem světa kryptoměn. Používá blockchain (veřejnou knihu), která zaznamenává a chrání všechny transakce. Litecoin se používá k přímému převodu finančních prostředků mezi jednotlivci nebo podniky bez potřeby zprostředkovatele, jako je banka nebo služba zpracování plateb.

Tvůrcem Litecoinu je bývalý zaměstnanec společnosti Google, Charlie Lee, jehož hlavním cílem bylo vylepšit Bitcoin. Což se nakonec také stalo – Litecoin je vlastně jen upravená kopie Bitcoinu. Jednotkou Litecoinu je 1 LTC (Ł).

Bitcoin vs. Litecoin #

Rychlost #

Litecoin je založen na stejném open-source kódu jako Bitcoin, ale s některými významnými rozdíly. Jedním z hlavních rozdílů mezi oběma kryptoměnami je rychlost jejich transakcí.
Protože generuje bloky přibližně čtyřikrát rychleji než Bitcoin, může Litecoin potvrdit legitimitu transakcí mnohem rychleji a zpracovat mnohem více transakcí ve stejném časovém rámci.

Počet mincí #

Jedním z důvodů, proč některé kryptoměny mají vlastní hodnotu, je jejich omezené množství. Jakmile je vytvořen určitý počet Bitcoinů (BTC) nebo Litecoinů (LTC), již nelze vytvářet žádné nové mince.

Bitcoin má limit 21 milionů mincí, ale Litecoin dosáhne maxima 84 milionů.

Těžba Litecoinu #

Dalším významným rozdílem mezi Bitcoinem a Litecoinem je hashovací algoritmus, který každý používá k vyřešení bloku, a rozdílem je také to, kolik mincí je distribuováno pokaždé, když je nalezeno řešení.

Počítače známé jako ASIC používají cykly svých grafických jednotek (GPU) nebo procesorů (CPU) k řešení složitých matematických problémů, předávání dat v rámci bloku výše zmíněným algoritmem, dokud jejich kolektivní energie neobjeví řešení. V tomto okamžiku jsou všechny transakce v příslušném bloku plně ověřeny a označeny jako legitimní.

Jak bylo uvedeno výše, Litecoin a Bitcoin používají při těžbě rozdílné algoritmy. Bitcoin používá SHA-256 (Secure Hash Algorithm 2), což je považováno za relativně složitější; Litecoin používá algoritmus náročný na paměť označovaný jako Scrypt.
Různé algoritmy proof of work znamenají odlišný hardware a musíte si být jisti, že vaše těžební zařízení splňuje správné specifikace pro těžení Litecoinu.

Jak vzniká Litecoin #

Stejně jako všechny kryptoměny i Litecoin nevydává vláda, která je historicky jediným subjektem, kterému společnost věří, že vydává peníze. Místo toho jsou Litecoiny vytvářeny komplikovaným postupem nazvaným těžba, který spočívá ve zpracování seznamu transakcí Litecoinu. Na rozdíl od tradičních měn je počet Litecoinů pevný. Každé 2,5 minuty (na rozdíl od 10 minut u Bitcoinu) vytváří litecoinová síť tzv. bloky – ty tvoří hlavní knihu transakcí (blockchain) s Litecoiny po celém světě.

Blok je ověřen těžebním softwarem a zviditelněn pro každého „těžaře“. Jakmile těžař ověří transakci, vstoupí další blok do řetězce, což je záznam každé provedené transakce Litecoinu.

Těžba Litecoinu #

Motivací pro těžbu je, že první těžař, který úspěšně ověřil blok, je odměněn několika Litecoiny. Počet Litecoinů udělených za takový úkol se postupem času snižuje. Těžba Litecoinu se řídí algoritmem Proof-of-Work.

Těžba LTC pro odměny vyžaduje použití ASIC, protože obtížnost sítě neustále roste a používání grafických procesorů (GPU) se stává nevýhodným.

Při použití ASIC pro algoritmus Scrypt existuje významnější ziskový potenciál, zejména při použití více zařízení. Čím více zařízení ASIC se používá, tím rychleji pokryjí počáteční náklady a tím více je těžba zisková.

Litecoin (LTC) je možné těžit samostatně nebo v tzv. mining poolech.

Co určuje cenu Litecoinu? #

Hodnota Litecoinu, stejně tak jako hodnota všech ostatních světových měn, je tvořena jednoduchým tržním mechanismem, tedy poptávkou a nabídkou na trhu.
Pozor! Kurz Litecoinu není závislý na výkonu anebo počtu těžařů, je tomu totiž přesně naopak. Právě v okamžiku, kdy se zvýší hodnota Litecoinu, zvýší se tím i výkon těžařů. Nikdy tomu není obráceně, jak se někteří mylně domnívají. Těžaři skutečně nemají moc určovat hodnotu Litecoinu. Přímé náklady a příležitostné náklady na těžbu jsou také faktory, které určují hodnotu kryptoměn.

Stejně jako u mnoha jiných kryptoměn je hodnota Litecoinu do značné míry spojena s hodnotou Bitcoinu. Pokud Bitcoin začne růst nebo klesat, pak byste měli očekávat, že ho krátce poté Litecoin bude následovat.

Proč cena tak kolísá? #

•    Nedostatek regulačního dohledu
•    Nedostatek institucionálního kapitálu
•    Silní obchodníci s velkým kryptokapitálem
•    Dlouhodobé vs. krátkodobé pozice
•    Davová mentalita

Když se podíváte na kurz Litecoinu, neunikne Vám fakt, že jeho cena prudce kolísá. Je důležité si ale uvědomit, že kurz kryptoměn obecně kolísá v krátkodobém časovém úseku, ale z dlouhodobého hlediska stále roste.

Zajímavé informace #

Hlavním rysem Litecoinu je použití algoritmu Scrypt. Tento Scrypt vyvinul v roce 2009 Colin Percival a slouží k potlačení hardwarové náročnosti těžby (pomocí ASIC). Místo toho těžba vyžaduje k výpočtu velké množství paměti. Litecoin je mnohem jednodušší těžit na CPU nebo GPU a má tendenci spotřebovávat méně energie než použití algoritmu SHA-256 u Bitcoinu. Výsledkem je, že Scrypt zvýhodňuje většinu individuálních těžařů. Nicméně už byly navrženy zařízení ASIC podporující Scrypt.

Skokově narostla výpočetní síla v síti a těžaři s grafickými kartami byli ze dne na den znevýhodněni. Vývojáři tomuto kroku nezabránili ze strachu před možným hard forkem, a kvůli tomu ztratil Litecoin spoustu drobných těžařů, přestal být “demokratickou měnou”. Celé situaci nepřidal ani sám tvůrce Charlie Lee, který prohlásil, že Litecoin nepotřebuje další vývoj. Cena se několik týdnů poté propadla. Ke vzkříšení Litecoinu došlo až poté co Lee zveřejnil svou vizi SegWitu a Lightning Networks na Bitcoinu a Litecoinu.

Představil SegWit nejen jako nástroj pro vyšší transakční kapacitu, ale také jako opravu známé chyby kryptoměn, maleability transakcí – je to útok, který umožňuje osobě změnit jedinečné ID bitcoinové transakce před potvrzením v bitcoinové síti. Tato změna umožňuje osobě předstírat, že k transakci nedošlo. V případě výměny Bitcoinů ji lze použít k provedení dvojitého vkladu nebo dvojitého výběru.

Právě tato chyba mohla podle Marka Karpelese za pád burzy Mt. Gox a byla hlavní překážkou v rozvoji transakčních kanálů známých jako Lightning Network. Lighting Network nepřináší jen vyšší škálovatelnost, rychlejší platby, mikroplatby, ale také možnost provázat blockchainy různých kryptoměn pomocí tzv. atomic swaps – decentralizované směny různých kryptoměn na úrovni uživatelů, tj. bez nutnosti třetích stran. Například Adam má BTC a chce LTC, Eva má LTC a chce BTC – nepotřebují ke směně burzu ani jinou centralizovanou instituci.

Od února 2018 s ním lze platit v internetovém obchodě Alza.cz, jeho výhodou jsou v porovnání s Bitcoinem nižší transakční poplatky.

Budoucnost Litecoinu #

Co se týče budoucnosti a vývoje Litecoinu, tak stále probíhají nejrůznější testy technologií Lightning Network a Atomic Swaps. Technologie Lightning Network by měla přinést Litecoinu rychlejší a levnější transakce, zatímco Atomic Swaps umožňuje instantní konverzi mezi kryptoměnami (např. mezi Bitcoinem a Litecoinem).

V únoru 2019 oznámil zakladatel Litecoinu Charlie Lee možnou implementaci protokolu MimbleWimble na Litecoin. Ta by přinesla Litecoinu větší zaměnitelnost a soukromí.
Budoucnost Litecoinu, stejně jako jakékoliv jiné kryptoměny, není ve skutečnosti definována. Při sledování minulých trendů však můžeme mluvit pouze o stabilitě a úspěchu Litecoinu. Dlouhá a bohatá historie Litecoinu může posílit jeho postavení mezi kryptoměnovými obry. To ukáže čas.

Závěr #

Litecoin – pravděpodobně nejslavnější potomek bitcoinového blockchainu si za dobu své existence vydobyl na trhu silnou pozici mezi platebními coiny i kryptoměnami obecně. Hlavním důvodem úspěchu Litecoinu je jádro jeho technologie, které umožňuje zrychlení a zlevnění transakcí v síti. Zásluhu na tom nese stále rostoucí komunita, značná podpora ze strany průmyslu, ale především nekončící touha vývojářů pracovat na technologických vylepšeních a škálovatelnosti Litecoinu. Nebojí se experimentů s následnou implementací nových technologií.