60% korekce bitcoinu vypadá dramaticky, ale spousta akcií je na tom ještě mnohem hůř

5
(5)

Mnozí starší a zkušenější investoři často říkají, že volatilita BTC, ETH a dalších altcoinů je příliš vysoká na to, aby opravňovala k rozumné investici. Jenže mnoho velkých korporací zaznamenalo v roce 2022 ještě větší propady cen svých akcií.

Vysoká cenová volatilita, kterou je kryptoměnový trh pověstný, je částečně způsobena i tím, že se hlavní centralizované výnosové a úvěrové platformy dostaly do platební neschopnosti. Nemalý vliv na tom měl i krach společnost Three Arrows Capital a pak také skutečnost, že několik burz a těžebních poolů čelí problémům s likviditou.

Letošní rok zatím moc radosti nepřináší

Rok 2022 rozhodně nebyl pro kryptoměny dobrý. Dokonce i společnost Tesla ve druhém čtvrtletí prodala 75 % svých podílů v bitcoinech se ztrátou. Tesla sice i nadále drží pozici v hodnotě 218 milionů dolarů, ale tato zpráva rozhodně nepomohla vnímání Bitcoinu ze strany investorů, pokud jde o jeho firemní přijetí.

Jenže kryptoměny nejsou jedinými aktivy, kterých se dotklo zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank a utlumení stimulačních opatření. Ztráty utrpěly i některé obrovské společností po celém světě, kdy jejich ztráty za rok 2022 přesáhly 85 procent.

Společnosti hladové po penězích zaznamenaly strmý pokles ceny svých akcií

Na rozdíl od kryptoměn se mnohé společnosti, zejména ty kótované na akciových trzích, spoléhají na financování – ať už jde o finance využívané na fúze a akvizice, nebo na běžný provoz. Proto úrokové sazby stanovené centrálními bankami dramaticky ovlivňují odvětví náročná na dluh, jako jsou energetika, prodej automobilů a technologie. Pojďme se podívat na ty nejvíce poražené:

  • Společnost Saipem (SPM.MI), italský poskytovatel inženýrských a průzkumných služeb v oblasti těžby ropy a plynu pro projekty na moři i na pevnině, zaznamenala v roce 2022 pokles svých akcií o 99,4 %. Společnost měla v roce 2021 vážné ztráty ve výši více než jedné třetiny vlastního kapitálu a zoufale potřebovala hotovost, aby se udržela nad vodou, protože kapitálové náklady rostly v důsledku zvyšování úrokových sazeb.
  • Uniper (UN01.DE), německá energetická společnost s více než 10 000 zaměstnanci, čelila vážným ztrátám poté, co byl její projekt plynovodu Nord Stream 2 pozastaven. Situace si v červenci 2022 vynutila záchranu ve výši 15 miliard eur. Jelikož však ceny energií nadále rostly, Uniper nebyl schopen dostát svým smlouvám a v září 2022 jej německá vláda znárodnila. Výsledkem byl meziroční propad akcií o 91,7 % z hodnoty 14,5 miliardy dolarů.
  • Cazoo Group Ltd. (CZOO) má v současnosti tržní kapitalizaci 466 milionů USD, ale ke konci roku 2021 byl tento prodejce automobilů oceněn na 4,55 miliardy USD, což představuje 90% ztrátu. Podobně je na tom americký prodejce automobilů Carvana (CVNA), který zaznamenal 87% pokles ceny svých akcií.
  • Biotechnologické společnosti I-Mab (IMAB) a Kodiak Sciences (KOD) ztratily v roce 2022 90 % své hodnoty. Čínská společnost I-Mab zaznamenala prudkou korekci svých akcií poté, co její partner AbbVie zastavil testování léku na léčbu rakoviny. Podobný osud potkal i severoamerickou společnost Kodiak Sciences poté, co její hlavní lék selhal ve třetí fázi klinického hodnocení.

Technologický sektor spoléhá na růst, ten se ale nekonal

Softwarové služby byly dalším hluboce postiženým sektorem. Například čínská společnost Kingsoft Cloud Holdings (KC), poskytovatel cloudových služeb, vykázala v prvním čtvrtletí roku 2022 čistou ztrátu 533 milionů USD. Poté následoval ještě větší deficit (803 milionů USD). V důsledku toho se akcie společnosti obchodovaly meziročně o 87,6 % níže.

Mezi další příklady v technologickém sektoru patří Tuya Inc. (TUYA). Tuya Inc. je poskytovatel služeb a platformy pro umělou inteligenci a internet věcí. Akcie společnosti se v roce 2022 propadly o 83,7 %. Tuya také za posledních 12 měsíců vidí ztráty ve výši 187,5 milionu dolarů.

Z dalších technologických společností, které v roce 2020 zažili 80% nebo rozsáhlejší korekce, jmenujme ještě společnosti Cardlytics (CDLX), Bandwidth (BAND), Matterport (MTTR) a Zhihu (ZH). Každá z těchto společností měla na konci roku 2021 tržní kapitalizaci nejméně 1,5 miliardy dolarů, takže ztráty byly obrovské.

Závěr

Letošní nedostatečnou výkonnost Bitcoinu nechci nijak zlehčovat, zejména s ohledem na to, že si mnozí mysleli, že pouhá jeho digitální vzácnost bude stačit na to, aby ustál turbulentní rok. Osobně navíc toto období považuji za dobrou příležitost k dalším jeho nákupům a akumulaci. A jak z článku vidno, akciový trh si letos také nevedl o moc lépe.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hujer

Přišel jste o nohu a zápěstí,ale spousta jiných je na tom hůř!!!
Obětuj ještě druhou nohu a věř, že ti to naroste zpátky. To je normální.

Mer608

Hujer …metelesku blesku jdou si po svejch.

Hujer

spot_img