Názor obchodníka z Trading11 – Bitcoin a výhled na rok 2019 – od IX.

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Bitcoin – velmi volatilní a nestabilní „komodita“, která svou desetiletou existencí již dokázala zamotat pár hlav. Rok 2017 byl pro tuto měnu zcela klíčový, kdy se z přibližné ceny 1100 $ dokázal vyšplhat až na neuvěřitelných 20 000 $. V roce 2017 se ukázal skutečný potenciál novodobého spekulativního aktiva.

Záměrně v úvodu píši, že se jedná o spekulativní aktivum. V dnešní době tomu tak stále je, Bitcoin je pouhý nástroj spekulantů, jak vydělat své vysněné dolary. Těch, kterým jde o skutečnou myšlenku kryptoměn, je jako šafránu. Kryptotrh je z pohledu historie stále velmi mladý, není proto divu, že je hlavně v zájmu akčních (rizikových) spekulantů. Je to přesně ten důvod, proč loňský příliv kapitálu způsobil takový, řekněme si upřímně, až nepřirozený růst.

bitcoin bubble graph

Tímto vývojem ovšem trpěl celý rok 2018 – přišla korekce. Ovšem ne ledajaká. Jedná se o korekci „bublinového“ stavu trhu, kdy je nutné počáteční absurdní růst eliminovat. Celý rok poklesu je tedy v pohledu dlouhodobého vývoje zcela v pořádku a je to naprosto přirozené chování trhu, kdy ti, kteří vydělali v první vlně, vybírají své vlastní zisky. Samozřejmě, kdo by váhal? Jen skutečný srdcař – hodler.

Proč je to celé tak dobré

I když se může zdát, že letošní rok je ke kryptoměnám skutečně tvrdý, hodně lidí zapomíná, že jsme stále o proti letům předchozím (před 2017) v neskutečném zisku. Cena Bitcoinu se stále pohybuje v rozmezí ceny 3600–4200 $. Pro zajímavost v roce 2016 dosahoval skromných 900 $. Někomu to stále přijde málo?

Ano, proti ATH (All Time High – nejvyšší cena) jsme vcelku dost nízko, naopak dle stáří trhu a aktiva jsme velmi vysoko…

Co je ale podstatné? To, že rok 2017 ukázal potenciál spekulantů a celkově schopnost kryptoměn vázat kapitál. Do té doby toto aktivum institucionální investoři (především banky, vlády, firmy a koncerny, ale i regulátoři) nebrali vůbec vážně. To se loni radikálně změnilo díky odhalenému potenciálu.

Na webu Trading11 najdete (kromě jiného) profesionální analýzy a predikcie kryptoměn.

Co to nyní způsobuje?

Je třeba si uvědomit, že do celého kryptotrhu byla a jsou zapojena necelá 2 % populace, a to ještě možná dost přeháním. Tedy celkové množství kapitálu bylo (i když pár stovek miliard dolarů) skutečně zanedbatelné. Přesto zhodnocení bylo doslova famózní.

Mnozí dnes tvrdí, že to bylo vše, tedy veškerý potenciál, kterého už konkrétně Bitcoin nikdy nedosáhne. Já si myslím o těchto tvrzeních, že je to hloupost. Proč? Právě z důvodů vývoje posledních dvou let a pohledu institucí na potenciál tohoto aktiva. Je třeba myslet na to, že tehdy to pro ně byla jen nedůvěryhodná, ničím nekrytá měna, bez naprostých regulací, považována především za vtip a odsouzena ke svému vlastnímu zániku.

To se ale už v průběhu roku 2017 začalo pomalu měnit. Finanční regulátoři na celém světě najednou objevili kryptoměny a přišla nutnost nějak toto odvětví začít regulovat. Postupné regulace, ale především odkrytý potenciál zisku donutil zpozornět především instituce (institucionální investory).

Kdo má povědomí o psychologii institucí, jistě pochopí, že na konci roku 2017 se rozhodně do nakupování nepouštěli. Naopak nechali „bublinu“ splasknout.

A dnes?

A co se tedy děje dnes? Dnes je trh ve stádiu rezignace. Objemy a celková volatilita klesá, nedostatečná likvidita na trhu, kde o něco výraznější objem ihned strhne trh o tři sta dolarů kterýmkoliv směrem. Toto je ale skutečně rezignací trhu – obchodníků.

Toto je ale přesně ten okamžik, kdy se instituce zapojují do investic. Je to ten okamžik, kdy ti, kteří tomu věřili, ale jsou nyní ve ztrátě, to nyní vzdávají. Další to zatracují a ostatní o to nejeví zájem. To je přesně ten čas, kdy je nejlepší nakupovat, a to je taky to, co instituce nyní dělají.

Regulační rámce již jsou ve velmi dobrém stádiu. Bezpečnost, jak nakládat se svými aktivy, je dnes už také dobře zmapovaná. Státy začínají mít celkem přehled o pohybech. Další velké instituce se naopak aktivně zapojují ve smyslu, že nejen že skupují zavedené kryptoburzy (Goldman Sachs – Poloniex…), ale také budují vlastní zázemí (ICE – Bakkt). O přijetí stovek patentů na téma kryptoměny ani netřeba zmiňovat.

Co z toho?

To nám jasně ukazuje, že kryptoprůmysl zdaleka není s dechem u konce. Naopak, vše teprve začíná, a to minimálně na příštích 50 let. I Vy sami musíte vidět, že se zde skutečně něco děje.

Na jednu stranu jsou kryptoměny pomlouvané a často celkem hloupě zesměšňované a očerňované. Na příklad si uveďme – praní peněz. No a teď mi povězte, kolik dolarů se v historii dolarů už vypralo? Kolik zbraní do Afriky se prodalo za dolar a kolik drog bylo zaplaceno dolarem? Zde skutečně doporučuji mnohým lidem nezapomenout na pokrytectví. Chování lidí dělá z dobrých věcí věci zneužitelné a případně zlé. Věc sama o sobě totiž není ani dobrá, ani zlá. Ani užitečná, ale ani zbytečná. To vše k tomu dodá až užití člověka.

Takže máme zde toto, ale na stranu druhou se dozvídáme, že největší banky světa mají Blockchain patenty, jsou majiteli kryptoburz, podílí se na regulacích a budu vlastní struktury. Dodržují vlastní strategii – kdy svět prodává – my za cenu momentálních ztrát nakupujeme…

Není to vidět

Dost často se setkávám s názorem, že příliv institucionálního kapitálu musí cenu hnát nahoru. Proboha živého, proč by mělo? Koukněte na to z vlastního pohledu.

Chcete koupit jeden milion Bitcoinů, ale víte, že na trhu není dostatečná likvidita, abyste mohli ten milion mincí koupit najednou za jednu cenu. Nakupujete tedy postupně dle dostupného množství na trhu. Bude Vaším zájmem si zvedat cenu svými nákupy? Rozhodně nebude a rozhodně to neuděláte.

Lze to vnímat jako obrovskou výměnu kapitálu. Uměle udržovaná nízká likvidita trhu nutí obchodníky prodávat neustále za nízkou cenu. Částečně za to může strach převládající na trhu, ale především neochota nakupovat.

Kdo poslední dva roky sleduje vývoj trhu, sám musí vidět, že teoretický počet obchodníků na trhu je proti loňsku minimální. To je právě jeden z projevů rezignace trhu, kdy mnoho traderů trh prostě opustilo s tím, že se možná v budoucnu opět na trh vrátí. Je to ta stinná stránka roku 2018, která toto „znechucení“ na trh přinesla.

Toto ale celé je voda na mlýn institucím. Až instituce budou mít nakoupeno a v oběhu zůstane skutečně jen „pár“ mincí, začne se pomalu povolovat otěž, a to hlavně mediálně. Regulace budou dokončeny, autority budou mít přehled.

To bude ten čas lhostejnému světu představit „perfektní“ věc. Tam přijde ta chvíle dostat z lidí jejich peníze. Tam začne teprve ta chvíle, kdy svět pozná tu pravou „bublinu“. Bublinu, která poroste, dokud zainteresované instituce nebudou mít dost. Tam bude ta chvíle, kdy se celosvětově spustí neskutečné FOMO (strach z uniklé příležitosti).

A rok 2019?

Rok 2017 považuji za růstový. Kdo by ne, že? Rok 2018 považuji za korekci roku 2017, a proto rok 2019 bude konsolidace předchozích dvou let. Je to prostě přirozený vývoj trhu a v zájmu institucí není tento vývoj nějak urychlit, obzvlášť mají-li v tom vlastní kapitál. Sledují jiný horizonty než běžný smrtelník, který je limitován momentálními potřebami.

V analýzách jak zde na Trading11, ale i ve svém projektu IXtrading, jsem před pár dny psalo tom, jak by rok 2019 mohl vypadat. Protože je toto článek pro naprosté nováčky, nebudu Vás zatěžovat nějakými profi termíny.

Takže jednoduše. Předpokládám pohyb kurzu v rozmezí mezi 1200–6000 $, a to po celý rok. Hladinu 1200 $ vnímám jako maximální prostor pro korekci loňského růstu. V podstatě se jedná o hladinu bývalého ATH (All Time High) při MtGox – 1163 $. Po technické stránce vývoje je tato hodnota prostě možná, i když na ni nemusí vyloženě dojít.

Naopak hladinu 6000 $ považuji za velmi silnou hladinu odporu, kde trh bude mít celkem starost tuto cenu prorazit nad. Bude to vyžadovat dlouhé akumulování kapitálu, než dojde na průraz nad. To prostě netrvá měsíc a i tři měsíce jsou kolikrát málo.

Je to můj skromný názor na vývoj trhu. Myslím, že trh se bude celý rok pohybovat mezi těmito hladinami, a nakonec roční svíci uzavře ve tvaru DOJI – což je svíce vypadající jako kříž a tedy se uzavře na stejné nebo velmi podobné ceně, kde se svíce otevřela. To by znamenalo, že za rok se cena bude pohybovat tam, kde nyní. Během roku by pak jen testovala hladiny, o kterých píšu výše.

Rok 2020 už by mohl mít růstovou tendenci. Lze předpokládat, že instituce již budou mít nakoupené „své“ množství a začnou se poohlížet po ziscích. K tomu množství u institucí osobně předpokládám, že si přišly pro miliony mincí, a nebojím se říci, že pro naprostou většinu dostupných mincí. Proto mi ani nepřijde divné, že by instituce po celý rok 2019 pouze dokupovaly na současné ceně.

Závěrem

Ať následující roky budou vypadat jakkoliv, kryptoměny nakonec čeká růst. Jsou v tom již „namočení“ velcí hráči a mají v tom již ohromný kapitál. Jen je třeba sledovat institucionální horizont a ne horizont intradenního obchodníka.

Pokud máte pochybnosti a nemáte prostředky, které investovat, tak snad ani neinvestujte. Pokud máte možnosti a máte chuť do toho jít, doporučuji si vyčlenit částku, tu rozložit na malé části a pravidelně dokupovat v nějakém časovém horizontu.

O mé vlastní strategii a přístupu k investici se dozvíte nejen na portálu Trading11.com, ale především v mém osobním projektu IXtrading. Osobně vydávám nejen analýzy, ale také sem tam uvolním nějakou obchodní teorii a i nějaké to institucionální tajemství.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Souhlasím ve všech bodech článku. I v těch spekulativních. A přesně, jak píšete: Pokud člověk neví jistě, proč investuje do čehokoliv, a neočekává zaručený růst na základě vlastního úsudku, kterému neochvějně věří (Ikdyby se mýlil), neměl by investovat. Tím spíše ve SCAMy zahlceném prostředí kryptoměn. Ostatně není právě jev bezmyšlenkových investic s vidinou moci a bohatství jen pro sebe důvodem tak “krizových” korekcí, jako ta loňská? Abych pravdu řekl, zlobím se na “investory” už od poklesu pod $6000. Ne snad proto, že prodávají, ale protože se kdy uchýlili k nákupům. Lidé totiž, dle mého názoru, nakupovali překotně klidně jakýkoliv coin, protože viděli svorný růst celého kryptoodvětví. Ten, až příliš rychlý, růst však způsobili oni sami, neboť opravdu moc chtěli svoje “podělaný” bohatství za jakoukoliv cenu. Chtěli své výsluní jen sami pro sebe bez ohledu na cokoliv. Ne každé bohatství je samozřejmě takové. Naopak. S odměnou by měli odcházet ti, kteří s nejlepší vůli a rozmyslem podporovali dobrou a pro společnost potřebnou věc po celou tu dobu, kdy právě jejich nelehký postoj v pozici proti proudu většiny hrál zásadní roli a dané věci skutečně pomohl. Ano, očekávají samozřejmě za stávajících okolností růst daného odvětví. Jaksi však s filosofickým přesahem a logickým odůvodněním, což vůbec není totéž. Úspěch v takovém případě je odměnou. Ostatní lidé budou v budoucnu s kryptoměnami operovat ne pro zisk, ale prostě proto, že jsou ve všech ohledech lepší než fiat a navíc tak upevní hodnotu a zajistí likviditu pro odměny uzlů na blockchainu s nějakou specializací s plným vědomím svého činu, neboť se bude jednat o specifický coin. Neopodstatněné plagiáty coinů postupně zaniknou, neboť budou mít slabý tým vývojářů, kteří z podstaty nezvládnou držet krok. Pravdou je, že kdo si tu práci se zkoumáním technologie a možností, přinášejících potenciál, nedal, mohl v prostředí altcoinů s velmi vysokou pravděpodobností investovat velmi špatně. Ti samí lidé, pokud však investovali do BTC (tedy naprostá většina), nyní způsobili pád a přeprodanost, jež technologii BTC a jejímu zabezpečení zrovna neprospívá. Bohatství se nekoná a proto se snaží zachránit, co se dá. Investovali totiž příliš mnoho. Někteří možná i vše. Ti nejhloupější i z cizího. A pokud nevěděli proč, je čas na velikou sebereflexi. Místo ní však přichází skepse a zašlapávání výborné, dalo by se říci vynikající finanční technologie. Na druhou stranu současná obří korekce má potenciál pořádně otestovat životaschopnost Bitcoinu a dalších kryptoměn. Má tedy smysl, ikdyž je výsledkem chamtivé a bohužel tak trochu hloupé společnosti, která si ráda volí Babiše coby ministra financí nebo rovnou Trumpa či Zemana do rolí prezidentů. Omlouvám se za politický závěr. Na všechny zmíněné mám velmi svérázný názor, jež výřčen hojně oplývá prvky žargonu.

Zee Prime

IX byl vždy hlasatelem zkázy, ale když trval i přes ceny k 20.000$, že se vrátíme pod 5.000$ (a stalo se), tak si získal můj respekt. Myslím, že bude mít pravdu i tentokrát…

cohi

Hezkej článek, palec nahoru:)

John McAfee

30 000$ na konci roku je nevyhnutelnych

Rob

Caffe by se s takto mírným odhadem nikdy nespokojil. 🙂

spot_img