Názor obchodníka z Trading11 – Bitcoin a výhled na rok 2019 – od IX.

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Winklevoss: Za pět let budou mileniálové dominovat a budou chtít Bitcoin • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Indie se zaměří na blockchain pro vzdělávací systém • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] Bitcoin neudržel 9 000 USD, trhy klesají • Jižní Korea zvažuje 20% daň na krypto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

Bitcoin – velmi volatilní a nestabilní „komodita“, která svou desetiletou existencí již dokázala zamotat pár hlav. Rok 2017 byl pro tuto měnu zcela klíčový, kdy se z přibližné ceny 1100 $ dokázal vyšplhat až na neuvěřitelných 20 000 $. V roce 2017 se ukázal skutečný potenciál novodobého spekulativního aktiva.

Záměrně v úvodu píši, že se jedná o spekulativní aktivum. V dnešní době tomu tak stále je, Bitcoin je pouhý nástroj spekulantů, jak vydělat své vysněné dolary. Těch, kterým jde o skutečnou myšlenku kryptoměn, je jako šafránu. Kryptotrh je z pohledu historie stále velmi mladý, není proto divu, že je hlavně v zájmu akčních (rizikových) spekulantů. Je to přesně ten důvod, proč loňský příliv kapitálu způsobil takový, řekněme si upřímně, až nepřirozený růst.

bitcoin bubble graph

Tímto vývojem ovšem trpěl celý rok 2018 – přišla korekce. Ovšem ne ledajaká. Jedná se o korekci „bublinového“ stavu trhu, kdy je nutné počáteční absurdní růst eliminovat. Celý rok poklesu je tedy v pohledu dlouhodobého vývoje zcela v pořádku a je to naprosto přirozené chování trhu, kdy ti, kteří vydělali v první vlně, vybírají své vlastní zisky. Samozřejmě, kdo by váhal? Jen skutečný srdcař – hodler.

Proč je to celé tak dobré

I když se může zdát, že letošní rok je ke kryptoměnám skutečně tvrdý, hodně lidí zapomíná, že jsme stále o proti letům předchozím (před 2017) v neskutečném zisku. Cena Bitcoinu se stále pohybuje v rozmezí ceny 3600–4200 $. Pro zajímavost v roce 2016 dosahoval skromných 900 $. Někomu to stále přijde málo?

Ano, proti ATH (All Time High – nejvyšší cena) jsme vcelku dost nízko, naopak dle stáří trhu a aktiva jsme velmi vysoko…

Co je ale podstatné? To, že rok 2017 ukázal potenciál spekulantů a celkově schopnost kryptoměn vázat kapitál. Do té doby toto aktivum institucionální investoři (především banky, vlády, firmy a koncerny, ale i regulátoři) nebrali vůbec vážně. To se loni radikálně změnilo díky odhalenému potenciálu.

Na webu Trading11 najdete (kromě jiného) profesionální analýzy a predikcie kryptoměn.

Co to nyní způsobuje?

Je třeba si uvědomit, že do celého kryptotrhu byla a jsou zapojena necelá 2 % populace, a to ještě možná dost přeháním. Tedy celkové množství kapitálu bylo (i když pár stovek miliard dolarů) skutečně zanedbatelné. Přesto zhodnocení bylo doslova famózní.

Mnozí dnes tvrdí, že to bylo vše, tedy veškerý potenciál, kterého už konkrétně Bitcoin nikdy nedosáhne. Já si myslím o těchto tvrzeních, že je to hloupost. Proč? Právě z důvodů vývoje posledních dvou let a pohledu institucí na potenciál tohoto aktiva. Je třeba myslet na to, že tehdy to pro ně byla jen nedůvěryhodná, ničím nekrytá měna, bez naprostých regulací, považována především za vtip a odsouzena ke svému vlastnímu zániku.

To se ale už v průběhu roku 2017 začalo pomalu měnit. Finanční regulátoři na celém světě najednou objevili kryptoměny a přišla nutnost nějak toto odvětví začít regulovat. Postupné regulace, ale především odkrytý potenciál zisku donutil zpozornět především instituce (institucionální investory).

Kdo má povědomí o psychologii institucí, jistě pochopí, že na konci roku 2017 se rozhodně do nakupování nepouštěli. Naopak nechali „bublinu“ splasknout.

A dnes?

A co se tedy děje dnes? Dnes je trh ve stádiu rezignace. Objemy a celková volatilita klesá, nedostatečná likvidita na trhu, kde o něco výraznější objem ihned strhne trh o tři sta dolarů kterýmkoliv směrem. Toto je ale skutečně rezignací trhu – obchodníků.

Toto je ale přesně ten okamžik, kdy se instituce zapojují do investic. Je to ten okamžik, kdy ti, kteří tomu věřili, ale jsou nyní ve ztrátě, to nyní vzdávají. Další to zatracují a ostatní o to nejeví zájem. To je přesně ten čas, kdy je nejlepší nakupovat, a to je taky to, co instituce nyní dělají.

Regulační rámce již jsou ve velmi dobrém stádiu. Bezpečnost, jak nakládat se svými aktivy, je dnes už také dobře zmapovaná. Státy začínají mít celkem přehled o pohybech. Další velké instituce se naopak aktivně zapojují ve smyslu, že nejen že skupují zavedené kryptoburzy (Goldman Sachs – Poloniex…), ale také budují vlastní zázemí (ICE – Bakkt). O přijetí stovek patentů na téma kryptoměny ani netřeba zmiňovat.

Co z toho?

To nám jasně ukazuje, že kryptoprůmysl zdaleka není s dechem u konce. Naopak, vše teprve začíná, a to minimálně na příštích 50 let. I Vy sami musíte vidět, že se zde skutečně něco děje.

Na jednu stranu jsou kryptoměny pomlouvané a často celkem hloupě zesměšňované a očerňované. Na příklad si uveďme – praní peněz. No a teď mi povězte, kolik dolarů se v historii dolarů už vypralo? Kolik zbraní do Afriky se prodalo za dolar a kolik drog bylo zaplaceno dolarem? Zde skutečně doporučuji mnohým lidem nezapomenout na pokrytectví. Chování lidí dělá z dobrých věcí věci zneužitelné a případně zlé. Věc sama o sobě totiž není ani dobrá, ani zlá. Ani užitečná, ale ani zbytečná. To vše k tomu dodá až užití člověka.

Takže máme zde toto, ale na stranu druhou se dozvídáme, že největší banky světa mají Blockchain patenty, jsou majiteli kryptoburz, podílí se na regulacích a budu vlastní struktury. Dodržují vlastní strategii – kdy svět prodává – my za cenu momentálních ztrát nakupujeme…

Není to vidět

Dost často se setkávám s názorem, že příliv institucionálního kapitálu musí cenu hnát nahoru. Proboha živého, proč by mělo? Koukněte na to z vlastního pohledu.

Chcete koupit jeden milion Bitcoinů, ale víte, že na trhu není dostatečná likvidita, abyste mohli ten milion mincí koupit najednou za jednu cenu. Nakupujete tedy postupně dle dostupného množství na trhu. Bude Vaším zájmem si zvedat cenu svými nákupy? Rozhodně nebude a rozhodně to neuděláte.

Lze to vnímat jako obrovskou výměnu kapitálu. Uměle udržovaná nízká likvidita trhu nutí obchodníky prodávat neustále za nízkou cenu. Částečně za to může strach převládající na trhu, ale především neochota nakupovat.

Kdo poslední dva roky sleduje vývoj trhu, sám musí vidět, že teoretický počet obchodníků na trhu je proti loňsku minimální. To je právě jeden z projevů rezignace trhu, kdy mnoho traderů trh prostě opustilo s tím, že se možná v budoucnu opět na trh vrátí. Je to ta stinná stránka roku 2018, která toto „znechucení“ na trh přinesla.

Toto ale celé je voda na mlýn institucím. Až instituce budou mít nakoupeno a v oběhu zůstane skutečně jen „pár“ mincí, začne se pomalu povolovat otěž, a to hlavně mediálně. Regulace budou dokončeny, autority budou mít přehled.

To bude ten čas lhostejnému světu představit „perfektní“ věc. Tam přijde ta chvíle dostat z lidí jejich peníze. Tam začne teprve ta chvíle, kdy svět pozná tu pravou „bublinu“. Bublinu, která poroste, dokud zainteresované instituce nebudou mít dost. Tam bude ta chvíle, kdy se celosvětově spustí neskutečné FOMO (strach z uniklé příležitosti).

A rok 2019?

Rok 2017 považuji za růstový. Kdo by ne, že? Rok 2018 považuji za korekci roku 2017, a proto rok 2019 bude konsolidace předchozích dvou let. Je to prostě přirozený vývoj trhu a v zájmu institucí není tento vývoj nějak urychlit, obzvlášť mají-li v tom vlastní kapitál. Sledují jiný horizonty než běžný smrtelník, který je limitován momentálními potřebami.

V analýzách jak zde na Trading11, ale i ve svém projektu IXtrading, jsem před pár dny psalo tom, jak by rok 2019 mohl vypadat. Protože je toto článek pro naprosté nováčky, nebudu Vás zatěžovat nějakými profi termíny.

Takže jednoduše. Předpokládám pohyb kurzu v rozmezí mezi 1200–6000 $, a to po celý rok. Hladinu 1200 $ vnímám jako maximální prostor pro korekci loňského růstu. V podstatě se jedná o hladinu bývalého ATH (All Time High) při MtGox – 1163 $. Po technické stránce vývoje je tato hodnota prostě možná, i když na ni nemusí vyloženě dojít.

Naopak hladinu 6000 $ považuji za velmi silnou hladinu odporu, kde trh bude mít celkem starost tuto cenu prorazit nad. Bude to vyžadovat dlouhé akumulování kapitálu, než dojde na průraz nad. To prostě netrvá měsíc a i tři měsíce jsou kolikrát málo.

Je to můj skromný názor na vývoj trhu. Myslím, že trh se bude celý rok pohybovat mezi těmito hladinami, a nakonec roční svíci uzavře ve tvaru DOJI – což je svíce vypadající jako kříž a tedy se uzavře na stejné nebo velmi podobné ceně, kde se svíce otevřela. To by znamenalo, že za rok se cena bude pohybovat tam, kde nyní. Během roku by pak jen testovala hladiny, o kterých píšu výše.

Rok 2020 už by mohl mít růstovou tendenci. Lze předpokládat, že instituce již budou mít nakoupené „své“ množství a začnou se poohlížet po ziscích. K tomu množství u institucí osobně předpokládám, že si přišly pro miliony mincí, a nebojím se říci, že pro naprostou většinu dostupných mincí. Proto mi ani nepřijde divné, že by instituce po celý rok 2019 pouze dokupovaly na současné ceně.

Závěrem

Ať následující roky budou vypadat jakkoliv, kryptoměny nakonec čeká růst. Jsou v tom již „namočení“ velcí hráči a mají v tom již ohromný kapitál. Jen je třeba sledovat institucionální horizont a ne horizont intradenního obchodníka.

Pokud máte pochybnosti a nemáte prostředky, které investovat, tak snad ani neinvestujte. Pokud máte možnosti a máte chuť do toho jít, doporučuji si vyčlenit částku, tu rozložit na malé části a pravidelně dokupovat v nějakém časovém horizontu.

O mé vlastní strategii a přístupu k investici se dozvíte nejen na portálu Trading11.com, ale především v mém osobním projektu IXtrading. Osobně vydávám nejen analýzy, ale také sem tam uvolním nějakou obchodní teorii a i nějaké to institucionální tajemství.

5 KOMENTÁŘE

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RobJohn McAfeecohiZee Prime Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Souhlasím ve všech bodech článku. I v těch spekulativních. A přesně, jak píšete: Pokud člověk neví jistě, proč investuje do čehokoliv, a neočekává zaručený růst na základě vlastního úsudku, kterému neochvějně věří (Ikdyby se mýlil), neměl by investovat. Tím spíše ve SCAMy zahlceném prostředí kryptoměn. Ostatně není právě jev bezmyšlenkových investic s vidinou moci a bohatství jen pro sebe důvodem tak “krizových” korekcí, jako ta loňská? Abych pravdu řekl, zlobím se na “investory” už od poklesu pod $6000. Ne snad proto, že prodávají, ale protože se kdy uchýlili k nákupům. Lidé totiž, dle mého názoru, nakupovali překotně klidně jakýkoliv coin,… Číst vice »

Zee Prime
Host
Zee Prime

IX byl vždy hlasatelem zkázy, ale když trval i přes ceny k 20.000$, že se vrátíme pod 5.000$ (a stalo se), tak si získal můj respekt. Myslím, že bude mít pravdu i tentokrát…

cohi
Host
cohi

Hezkej článek, palec nahoru:)

John McAfee
Host
John McAfee

30 000$ na konci roku je nevyhnutelnych

Rob
Host
Rob

Caffe by se s takto mírným odhadem nikdy nespokojil. 🙂

Nejnovější články

21.01. Technická analýza: LTC a NEO: Stále bullish, no propadu se nevyhneme. Nové high low

Litecoin mírně přepadává poté, co Bitcoin narazil na odpor 9 000 USD. Jeho pattern je ale stále bullish. NEO...

[Polední zprávy] • Winklevoss: Za pět let budou mileniálové dominovat a budou chtít Bitcoin • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes otočily do zelených...

[Přehled trhu] 21.01.20 [DASH] 9% [BSV] +16 % Bitcoin SV opouštějí investoři, včera naposled pump [BTC] -1 % Bitcoin má namířeno ke 8 000...

Bitcoin včera zastavil propad, který začal v neděli, a zatím odebral na hodnotě 400 USD/BTC. Bitcoin SV si nadále udržuje svou hodnotu i poté,...

[Večerní souhrn článků] • Indie se zaměří na blockchain pro vzdělávací systém • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

Výzkum: Bitcoin nejoblíbenější kryptoměnou pro platby

Finanční platforma 2gether nedávno zveřejnila zprávu o kryptoměnovém chování uživatelů na platformě, včetně analýzy největší kryptoměny světa. Zpráva analyzovala údaje od dubna do prosince...

Doporučujeme

[Polední zprávy] • Winklevoss: Za pět let budou mileniálové dominovat a budou chtít Bitcoin • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes otočily do zelených...

[Večerní souhrn článků] • Indie se zaměří na blockchain pro vzdělávací systém • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

[Hot news] Kryptominery na Monero využívají zranitelnost Windows 7

Bezpečnostní technici v Guardicore Labs objevili chybu v systému Windows 7, kdy kryptotěžaři Monera zaútočili na obchod s lékařskými technologiemi pomocí zvukového souboru WAV...

[Polední zprávy] Bitcoin neudržel 9 000 USD, trhy klesají • Jižní Korea zvažuje 20% daň na krypto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Bitcoinu se nepovedlo udržet nad...