Na Sibiři vzkvétají bitcoinové těžební farmy – 2.díl

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V prvním dílu jsme navštívili chladné sibiřské podnebí a opuštěné továrny, které se na tomto území nacházejí. Podívali jsme se konkrétně do vodní elektrárny Bratsk, která je lákadlem pro minery s ohledem na chladné počasí a příznivé ceny energií, které tyto velké vodní elektrárny poskytují.

Na Sibiři vzkvétají bitcoinové těžební farmy – 1.díl

Společnost Minery

Na okraji Bratska, za vysokými a téměř neproniknutelnými zdmi a mřížemi, se nachází mining farma Minery. Na pozemku se nachází 26 kovových, hlasitě bzučících kontejnerů, které jsou obsazeny ASIC minery.

Klientela je poměrně rozmanitá, své ASIC minery zde mají umístěny klienti z USA, Ruska, Koreje, Indie, Japonska a Španělska. Společnost Minery vlastní dva pozemky s celkovou kapacitou 30 megawattů. Jeden má ještě prostor pro nové klienty, ten druhý je plně obsazen jedním klientem.

Sam Chi, prezident společnosti Landmark Entertainment Asia, zde vlastní dva kontejnery. Společnost zde těží Bitcoin pro financování svých operací. Na otázku, proč si vybral zrovna toto místo, uvedl, že je spokojen s úrovní bezpečnosti, kterou farma Minery poskytuje. Doslova řekl:

Chci v noci dobře spát.

Společnost Pablo Lobo of Sthorm, která těží Bitcoin za účelem financování výzkumné laboratoře, jednoduše vysvětluje:

Sibiřské klima z něj dělá neomylnou volbu při výběru důlního hostitele a po většinu roku zajišťuje přirozené chlazení.

Průměrná teplota v Bratsku v zimě je -17°C, v létě může vystoupat až na  25°C, ale zpravidla se drží kolem 16°C. Toto teplejší období trvá čtyři až pět měsíců v roce. Průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem -2°C.

Společnost Bitriver

Mining farma Bitriver sídlí v bývalé továrně na zpracování železa, kde celková kapacita dosahuje hodnoty až 100 megawattů. V továrně je v současné době umístěno přibližně 18 000 ASIC minerů, převážně od klientů z Ruska a USA. Rusové zde mají 9 000, Američané 4 000 a Japonci 3 000 ASIC minerů. Ostatní klienti jsou z Brazílie, Litvy, Indie, Polska a Číny.

Každý den zde přibývají jeden až dva noví klienti. ASIC minery jsou zde umístěny na trojpodlažním stojanu o výšce 70 metrů. Tento stojan je již z poloviny naplněn. Společnost očekává, že do dvou týdnů bude stojan plně obsazen a v říjnu plánuje postavit druhý stojan stejné velikosti. Tím však plány Bitriveru nekončí. Do konce letošního roku chce společnost proměnit i druhou budovu továrny v těžební datové centrum.

Společnost Cryptoreactor

Třetí společností působící v Bratsku je Cryptoreactor, který s kapacitou 40 megawattů zabírá budovy rozpadlé továrny, kde se dříve vyrábělo různé průmyslové zboží.

Fedor Egorov, generální ředitel Cryptoreactor, k této věci uvedl:

Produkce byla v posledních 15 letech na bodu mrazu a každým rokem by se pokles zhoršoval a zhoršoval. Až se v roce 2017 majitelé rozhodli toto místo rozvíjet jiným způsobem, například na těžbu Bitcoinu.

V současné době společnost využívá 15 megawattů ze 40 dostupných, ale brzy plánuje tuto kapacitu navýšit až na 63 megawattů.

Závěr

Elektřina na Sibiři, k jejíž výrobě se využívá zejména vodní energie, patří k nejlevnějším na světě. Cena za kilowatthodinu se pohybuje kolem 4 centů a je levnější než průměrná cena v Rusku, která se v současné době pohybuje mezi 7-8 centy za kilowatthodinu.

Navíc kryptoměna nemá v Rusku právní postavení a nepodléhá dani ani regulaci cenných papírů. Na druhou stranu provozování datového centra je tradičním obchodem a společnost Bitriver má v Bratsku široké oficiální zastoupení.

Co číst dále?

Bitmain oznámil 2 nové těžební ASIC minery S17e a T17e

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img