Štvou vás mining skripty běžící v prohlížeči bez vašeho souhlasu? Firefox přichází s řešením

0
(0)

Se stále rostoucí oblibou kryptoměn se častěji objevují i různé nešvary či přímo hrozby, kterým je třeba čelit. Jedním z těchto problémů je nedovolená těžba kryptoměn na počítačích nicnetušících lidí.

Proti tomu se rozhodla začít bojovat i společnost Mozilla, která vydává aktualizaci pro svůj prohlížeč Firefox, který nově obsahuje možnost blokování kryptoměnových těžařských skriptů na webových stránkách. Tuto novinku oznámila Mozilla na svém blogu v úterý.

Jak tyto skripty zakázat?

Volba blokování mining skriptů bude k dispozici v záložce „Privacy & Security“ (Soukromí a zabezpečení) vedle nastavení cookies a dalších věcí. Nově si tam uživatelé budou moci zaškrtnout políčko, které zabraňuje spouštění „cryptominers“.

ff option

Kryptoměnové mining skripty běží na webových stránkách a využívají výpočetní sílu procesoru k těžbě kryptoměn. Pochopitelně že obvykle bez upozornění nebo souhlasu uživatelů. A celý zisk putuje na účet hackerů. Společnost Mozilla to popisuje takto:

„Tyto skripty zpomalují váš počítač, rychleji se vybíjí jeho baterie (v případě notebooků) a také se výrazně zvyšuje spotřeba elektřiny.“

Možnost blokovat tyto skripty se poprvé ve Firefox prohlížeči objevila v beta verzi letos v dubnu, kdy Mozilla zahájila spolupráci s firmou Disconnect, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.

Sluší se ještě dodat, že Mozilla není v tomto svém boji sama. Webový prohlížeč Opera také nabízí ochranu před podobnými útoky ve své verzi pro smartphony a Google Chrome rovnou tyto skripty pomocí svých rozšíření zakázal.

Tip redakce: Jak ochránit svůj PC a smartphone před cryptojackingem

Nedovolená těžba kryptoměn a další hrozby

Nedovolená kryptoměnová těžba, někdy též nazývaná kryptojacking, rychle získává u zločinců na popularitě. Kód, který spouští těžbu, může být šířen jako malware, který proniká přímo do počítačových systémů, nebo může být hackery umístěn na webové stránky a jejich prostřednictvím mohou útočníci využívat stroje nicnetušících obětí.

Mimochodem věděli jste, že můžete svůj výkon počítače poskytnout k těžbě kryptoměn zcela transparentně a přispět tak třeba na charitu? Více informací v tomto článku.

Zpráva, za kterou stojí společnosti Skybox Security, uvádí, že v minulém roce metoda nelegální těžby kryptoměn představovala 32 procent všech kybernetických útoků, zatímco ransomware měl na svědomí „pouze“ 8 procent. Zajímavé je, že o rok dříve byla situace přesně opačná. Ransomware útoky tvořily 32 procent všech útoků a kryptojacking představoval 7 procent.

Závěr

Je jasné, že zločinci budou hledat a využívat všechny myslitelné způsoby, jak vydělat, a kryptojacking je pro ně celkem snadná cesta. Co je velice pozitivní, je fakt, že i výrobci prohlížečů na to reagují a snaží se proti tomu bojovat.

Co číst dále?

Nejlepší způsob, jak začít s kryptoměnami – vyvarujte se začátečnických chyb!

Zdroj:
coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img