Na Sibiři vzkvétají bitcoinové těžební farmy – 1. díl

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Opuštěné továrny ze sovětské éry chytají druhý dech a začínají se využívat jako zařízení na těžbu kryptoměn. Velmi příznivé ceny energií a chladné sibiřské podnebí mění tuto oblast v mezinárodní těžařské centrum, kam těžaři ze všech koutů světa umísťují své plošiny do místních farem. Dalším lákadlem pro těžaře je pak levná elektřina, kterou poskytují velké vodní elektrárny na Sibiři (další odkaz sovětské éry).

Vodní elektrárna Bratsk

Bratská vodní elektrárna ve východní Sibiři byla postavena v období tzv. studené války. Jejím cílem bylo podporovat sovětskou výrobu. Nyní však podporuje další energeticky náročný průmysl – těžbu Bitcoinu (BTC).

Několik velkých těžebních farem si zřídilo centrum v Bratsku, průmyslovém městě na břehu řeky Angary. Spolehnout se zde mohou na nízké teploty, které výrazně snižují náklady na chlazení strojů a rovněž i na velké množství levné elektrické energie z vodní elektrárny.

Bratsk se tak stává typickým příkladem toho, jak na ruinách bývalého sovětského impéria vzkvétá nové, trochu exotické odvětví, mining. Poté, co se Sovětský svaz zhroutil, jednotlivé části obrovského a zpravidla vojensky zaměřeného průmyslového sektoru začaly upadat v souvislosti se vznikem tržní ekonomiky. A z toho důvodu mnoho továren skončilo nebo bylo odstaveno. A těchto zbytků se nyní chopili mineři.

elektrárna
zdroj: cs.wikipedia.org

Dmitry Ozersky

Dmitry Ozersky, generální ředitel společnosti Eletro.Farm, která staví velkou těžební farmu v Kazachstánu, uvedl:

Přebytek elektrické energie v Rusku je obrovský kvůli uzavření některých sovětských elektráren a skutečnosti, že spotřeba energie se obecně časem stala mnohem efektivnější.

A jaký je výsledek těchto změn? Bitcoinové farmy v Rusku nyní disponují společnou kapacitou 600 megawattů, což představuje bezmála 10 % z celkových 7 gigawattů energie, která je využívána na podporu bitcoinové sítě po celém světě. Tuto informaci sdělil rovněž Dmitry Ozersky, bývalý bankéř a nejvyšší manažer ruské státní společnosti Rusnano. Jeho tvrzení vychází z údajů od výrobců specializovaných důlních čipů ASIC.

Ozersky dále poznamenal, že toto číslo, které představuje asi 7 % z celkové hašovací síly bitcoinové sítě, by mohlo být až o 20 % nižší, pokud se vezmou v úvahu starší a méně produktivní stroje na těžbu. Pouze pro srovnání můžeme uvést, že farmy v Číně, která je považována za světovou těžařskou velmoc, představují podle nedávné zprávy od společnosti Coinshares zhruba 60 % z celkové kapacity sítě.

Závěr

Sibiř má stále značné množství průmyslové výroby a obrovské množství nerostných surovin. Továrny, které z různých důvodů zanikly, však zůstaly pozadu za budovami, pozemkovou a energetickou infrastrukturou a staly se tak živnou půdou pro těžaře. Tím se z této sibiřské oblasti stává mezinárodní těžařský uzel.

Co číst dále?

Bitcoin by měl být krytý zlatem!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img