Vybírali bitcoinové bankomaty – policie chce pomoci s identifikací

1

Podle CBC jsou hledáni čtyři muži z Kanady v souvislosti s prováděním útoků dvojího utrácení (double-spending) v bitcoinových bankomatech. V září loňského roku bylo učiněno celkem 112 transakcí, z nichž polovina se uskutečnila v Calgary. Ostatní útoky se odehrály ve Winnipegu, Torontu, Montrealu, Sherwood Parku, Ottawě a Hamiltonu. Identity mužů jsou neznámé a policie z Calgary žádá o pomoc s identifikací.

Mohlo by vás zajímat: na naší nové stránce můžete nyní pohodlně sledovat ceny všech kryptoměn.

Dvojí utrácení v bankomatech jako business

Zmíněné bitcoinové bankomaty zjevně akceptovaly ještě nepotvrzené transakce a muži tuto skutečnost využili k dvojímu utrácení. Více než 112 transakcí za 10 dní vydělalo podvodníkům kolem 200 000 dolarů. Průměrná transakce byla kolem 1800 dolarů.

Jak to mohli udělat

S největší pravděpodobností vytvořili z peněženky dvě transakce hned po sobě. První odešla do BTC automatu, který jim vydal peníze. Na druhou transakci, která mířila na jejich vlastní účet, si však nastavili vyšší prioritu, takže byla potvrzena dříve, a první transakce tak byla stornována (vrátila se).

Jak zabránit dvojímu utrácení

Je to velmi jednoduché, stačí počkat, až dojde k ověření transakce na blockchainu. To ale může trvat 10–30 minut. Zmíněné BTC bankomaty chtěly lidem přinést více komfortu okamžitým zpracováním bez čekání na ověření, a jak vidíte, tak se na tom pěkně spálili.

Jak je to s bankomaty u nás

Nemyslím si, že by u nás takovéto bankomaty vydávající peníze bez potvrzení existovaly, ač to nevylučuji. Pokud chvíli sledujete BTC bankomat, mnohdy můžete vidět, jak kolem něj lidé netrpělivě čekají na potvrzení transakce, aby jim vydal peníze.

Pokud by takový bankomat, který nečeká na ověření, přeci jen existoval, momentálně jej nejspíš rychle přenastavují.

Co číst dále?

Podle Barclays budou vedlejší příjmy z Facebookcoinu do dvou let až 19 mld. USD

 

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
David M. Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David M.
Host
David M.

Standardní postup: Chcete vybrat peníze, vyjede lístek s kódem, počkáte si někde ve městě než se krypto-platba potvrdí – ten lístek nesmíte ztratit, pak za něj dostanete z bankomatu peníze.