Co je to ASIC miner a jak funguje? – Kvalitní informace pro všechny zájemce o těžbu kryptoměn

3.4
(5)

Doby, kdy si mohl každý vytěžit nějaký Bitcoin na svém domácím počítači, jsou dávno pryč. V dnešní době, pokud chceme vytěžit Bitcoin, Litecoin nebo Dash, je nejefektivnější způsob pomocí ASIC mineru. Není to stolní počítač ani těžební rig s dedikovanými grafickými kartami, jedná se o něco zcela jiného.

Integrované čipy se specifickým aplikačním určením – Application Specific Integrated Circuit – ASIC – jsou čipy, které jsou navrženy jen s jedním cílem. Ten však může být různorodý, od audio procesingu až k telefonnímu hovoru. V případě těžby kryptoměn jsou tyto čipy vloženy do specificky navržených základních desek a spolu se zdrojem jsou sestaveny do jedné výpočetní jednotky. Vše je navrženo a vyvinuto na úrovni tranzistorů.

Jak funguje ASIC miner?

Ve zkratce, mining neboli těžba je proces komplikovaných výpočtů, při kterém se hledá konkrétní číslo – kryptografický hash. Těžicí zařízení, ať už je to ASIC miner, nebo GPU rig, musí provést mnoho výpočtů, než toto číslo zjistí. V systému Proof Of Work, který používá Bitcoin, obdrží odměnu první miner, který najde to konkrétní číslo (tzv. odměnu za vytěžený blok). Tato  odměna v roce 2009 začínala na 50 BTC a postupně se snižuje neboli půlí po každých 210 000 vytěžených blocích. Momentálně je odměna za vytěžený blok 12,5 BTC.

Existuje mnoho výpočetních systémů, kterými se lidé snaží vytěžit Bitcoin. Většina z nich se seskupují do poolu, aby měli větší šanci dostat alespoň část odměny z vytěžení bloku. Čím rychlejší systém pro výpočet máme, tím větší odměna nám připadne. Proto lidé, kteří mohou investovat více peněz, se rozhodují pro drahé ASIC minery, protože jim dávají šanci vydělat za jejich investici větší množství kryptoměn.

Muže vás zajímat: [NÁVOD] Jak těžit Bitcoin anebo Zcash na Českém Slushpoolu

Kryptografické algoritmy

Každá kryptoměna má kryptografický algoritmus, který používá a ASIC minery jsou navrženy pro specifické kryptografické algoritmy. Například ASIC minery pro těžbu Bitcoinu jsou navrženy pro výpočet algoritmu SHA-256. V případě ASIC minerů pro Litecoin je to algoritmus Scrypt. Je technicky možné těžit i jiné kryptoměny, ale musí používat stejný algoritmus, pro který je ASIC miner navržen.

ASIC miner vs. Mining rig

Hlavním rozdílem ASIC mineru oproti systémům, jako je těžba grafickými kartami (GPU) či procesory (CPU), je všestrannost využití. ASIC miner je možné využít velmi omezeně, a to k těžbě pouze jednoho algoritmu. GPU a CPU těžba je však mnohem univerzálnější a je zde široká škála algoritmů, které lze využívat. Další specifikum ASIC mineru je takové, že se nedá využít pro nic jiného než pro těžbu kryptoměn. Oproti tomu  GPU karty či procesory není problém dále použít například do desktopových PC, či výkon GPU a CPU přesměrovat do jiné oblasti výpočtů než jsou právě ty pro kryptoměny.

Tip redakce: Porovnání ceny a výkonu populárních GPU pro mining

Závěr

Při rozhodnutí, jaký hardware pro těžbu vybrat, přičemž je pro nás nejdůležitější mít co nejefektivnější systém pro těžbu, přichází na řadu ASIC minery. Vzhledem k tomu, že jsou navrženy od základu k provádění výpočtů pomocí specifického kryptografického algoritmu určeného pro pár kryptoměn, jsou díky tomu velmi účinné jak energeticky, tak výkonově.
Tato kombinace vysokého výkonu a nízké spotřeby elektrické energie činí ASIC minery ekonomičtější než běžný hardware. To je také důvod proč pro toho, kdo si chce vytěžit Bitcoin či Litecoin je jedinou možností ASIC miner.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img