Co jsou mining pooly a jak se k nim přidat?

5
(3)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Propad ceny Bitcoinu v roce 2018 poznamenal nejen investory a tradery, ale především těžaře. Ačkoli už nějakou dobu nebylo možné těžit Bitcoiny jen s grafickou kartou, stále se tak nějak dalo doma něco vytěžit.

S propadem hodnoty Bitcoinu se to však i kvůli ceně elektřiny pro jednotlivce nevyplácí. Pomineme-li tedy země jako Venezuelu nebo Írán, kde se domácímu těžení stále daří, ti ostatní se uchylují k tzv. mining pools – společnému těžení. I přesto, že první mining pools začaly vznikat už v roce 2010, jejich popularita roste právě teď.

Jak mining pooly fungují?

Ve chvíli, kdy se Bitcoin vytěží, musí se zapsat do blockchainu a těžař dostává odměnu nejen v podobě fees, ale i samotného Bitcoinu. Veškeré náklady si ale hradí sám. Pokud se však přidá do mining pools, sdílí nejen vytěženou odměnu, ale i náklady na těžbu.

Mining pools využívají systému sdílení, kdy každý těžař dostane svůj podíl podle toho, jak moc se na těžbě podílel. Každý pool je v podstatě síť nodes spravována adminem nebo firmou, a dohromady tak tvoří jeden velký super počítač.

Vzhledem k tomu, že těžení bloku probíhá řešením matematických rovnic (hash), má i svoje úrovně obtížnosti.

Každý registrovaný těžař dostane svoji úroveň obtížnosti těžby tak, aby byl schopný jí dosáhnout a aktivně se tak podílet na těžbě. Těžař, který figuruje v mining pools, nepotřebuje vytěžit sám celý blok, stačí, když se podílí na těžbě řešením a sdílením hash.

Většina mining pools vás ještě zkasíruje o poplatek. Ten si vezme z vaší finální odměny. Najdete i pools s nulovým procentem poplatku, ale většinou jsou to mladé projekty, které se snaží nalákat nové lidi, a s těmi raději opatrněji. Klasicky se poplatky pohybují od 1 do 4 %.

Jaké jsou druhy odměn:

Většina mining pools používá podobné druhy odměn:

  • Pay-per share (PPS): Nejjistější, ale také s nejvyšším poplatkem. Dostanete odměnu za každý přijatý díl, bez ohledu na to, zda byl blok nalezen nebo ne, a odměnu si můžete vybrat v podstatě ihned. Je to ale zatím méně používaný druh vyplácení, pro majitele poolů je riskantnější.
  • Proportional (PROP): Odměnu dostanete při nalezení bloku dle toho, jak moc jste se na těžbě v daném kole podíleli.
  • Pay Per Last N Shares (PPLNS): Zatímco ostatní systémy odměn jsou atraktivní pro pool hopers (těžaři, kteří se přidají jen ve chvíli, kdy je odměna na spadnutí, znevýhodňují tak loajální uživatele), tomuto systému odměn se vyhýbají. Pokud se tedy chystáte těžit dlouhodobě, je PPLNS ideální.

Ne všechny těžařské skupiny se zaměřují jen na Bitcoin. Spousta z nich automaticky těží aktuálně nejvýhodnější měnu, kterou pak před výplatami odměn jednoduše na Bitcoiny převedou.

Kdo těží nejvíce? 

Aktuálně se na společném těžení nejvíc podílí Čína, Island, Japonsko a hned za nimi Česká republika. Zatímco čínský Antpool si bere 25% podíl na veškerém společném těžení, český Slush má pod sebou přes 5 %.

Tohle jsou údaje těžby Bitcoinu mezi jednotlivými pools za únor 2019. Je tu vidět, že český Slush má 8% podíl na těžbě Bitcoinu. Antpool, ViaBTC i F2Pool jsou pak všechny čínské. Aktuální údaje najdete zde: https://coin.dance

mining-pools

Jak se přidat do poolu?

Mining pools existují pro všechny větší kryptoměny, takže se nemusíte omezovat jen na Bitcoin, mezi pooly navíc můžete různě migrovat.

Každý pool má svůj vlastní postup zahrnující registraci (2F registrace je často vyžadována) a napojení preferovaného těžařského softwaru. Každý mining pool má pak svoji nastavenou výši poplatků a typy odměn.

Při výběru poolu se dívejte nejen na poplatky a lokalizaci, ale i na pověst. Tak jako u všeho v krypto světě – sledujte recenze, dostupnou podporu, doporučení, a hlavně ověřujte.

Seznam mining poolů najdete zdehttps://www.cryptocompare.com/mining/#/pools

Pokud byste chtěli zůstat lokální, jasnou volbou je český Slush Pool (https://slushpool.com/home/), který byl navíc prvním poolem na světě. Ačkoli už dávno není největší, je to aktuálně asi jeden z nejspolehlivějších a má kolem sebe solidní komunitu nadšených uživatelů.

slush-pool

Po úspěšné registraci do mining poolu je nutné napojit vlastní software dle daných požadavků (pro Slush Pool na ASIC miner) a napojit vlastní peněženku (pro obdržení odměn). Slush Pool navíc nabízí demo, na kterém si můžete vše nejdříve vyzkoušet.

Článek pro vás připravila nová redaktorka Iveta R.

Co číst dále:

Díky českému Braiins OS na Antmineru S9 ušetříte až 13% energie

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img