Myšlením k bohatství – 1. díl

4.3
(10)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Bohatství si nemůžeme nějak “vymyslet” (tedy pokud nechceme skončit v Bohnicích 😉 Musíme k němu dozrát. Většinou k němu zrajeme vytrvalou prací. Pojďme se podívat na pár nástrojů a postupů, které nám na cestě k bohatství mohou pomoci. 

Prentice Mulford

Prentice Mulford (1834-1891) byl zlatokop, editor a známý literární humorista. V roce 1889 – ano, je to už opravdu hodně dávno 🙂 vyšla jeho esej Thoughts Are Things, kterou v Čechách ještě před válkou vydalo nakladatelství Zmatlík a Palička pod názvem „Myšlenkové proudy“. Z knihy cituji:

„Na svoje myšlenky i na svoje slova máme býti opatrnými. Myšlenky se pohybují proudem tak skutečným jako je vzduch nebo voda. Nač myslíme nebo o čem mluvíme, tím k sobě přitahujeme proud myšlenek, našim myšlenkám i slovům příbuzný.“

„Jezděte první třídou, bydlete v prvotřídních hotelích a strojte se tak draze, jak jen vaše tobolka stačí, ale nezaběhněte přitom do výstředností šviháctí. V těchto věcech naleznete pomoc, abyste se mohli umístit do proudu poměrné moci a úspěchu. Jestliže vám nyní vaše tobolka nedovoluje takového vydání, či myslíte-li si, že by toho nedovolila, můžete tak začít žít ve své mysli. Tím způsobíte, že učiníte v onom směru první krok.“

Napoleon Hill

Fascinuje mě, že Napoleon Hill ve své knize „Myšlením k bohatství“, jakési bibli těch, kteří chtějí být bohatí, vlastně nic nového nevymyslel, jen blíže a podrobněji rozpracoval základní myšlenky, které načrtl již Mulford. Na Hilla pak navazuje The Secret (Tajemství), které se stalo fenoménem.

Základní myšlenkou všech těchto „hitovek“ je práce s naší myslí. Takový přístup vychází z předpokladu, že to, co se nám děje, nějak souvisí s tím, čím jsme „uvnitř“. Podle mě to je velmi rozumná premisa, nicméně má pár „háčků“, o některých jsem krátce hovořil ve svém článku „Karma a naše finanční situace“. Pojďme se podívat na další.

Než náš nově utvářený vnitřní svět začne prosakovat i navenek, obvykle to nějakou dobu trvá. Proto se v souvislosti s karmou hovoří o „časoprostorové prodlevě“ – časovém zpoždění, které je mezi dobou, od které začneme vytvářet nové myšlenky a pocity, jež jsou s námi více v souladu a chvílí, kdy začnou skutečně působit ve hmotném světě. K tomu je třeba přičíst ještě síly a energie, které jsou v našem nitru nově vytvářeným zvykům a pocitům nepřátelské.

Pokud začneme vytvářet pro nás novou, pozitivní energii, začne se „bít“ s tou, která v nás je a která vytváří náš současný svět. Z tohoto pohledu vyplývá, že nestačí pouze vytvářet nové energie a síly, ale ty již nefunkční je třeba nechat odejít. A ony někdy nechtějí 🙂 Občas slyším, že „pozitivní myšlení nefunguje“. Je to proto, že pod povrchní slupkou pozitivního myšlení jsou doslova chuchvalce emocí a vzorců úplně jiného než pozitivního charakteru 🙂 Proto Mulford, ale i Hill hovoří o vytrvalosti a houževnatosti a rovněž o práci s podvědomím.

Závěr

Jak s vámi souzní tyto myšlenky? Praktikujete něco z toho ve svém životě? V dalším díle našeho povídání se zaměříme na principy a způsoby, jak pracovat s naším vnitřním světem a ukážeme si je podrobněji.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jeronym

Na tom, že “myšlenky se mohou zhmotnit” něco je. Řeší to i už kvantoví fyzici.

Na druhou stranu přicházím na to, že většina lidí o bohatství spíš jen sní. Aniž by se to lidé sami přiznali, jsme většinou líní. To znamená, že raději budeme číst o tom, jak zbohatnout, budeme meditovat, představovat si, jak jsme bohatí… Místo toho, abychom si určili jasnou cestu a začali na ní pracovat.

A na třetí stranu – leckdy byznys v dnešní době vede k přehodnocení morálních zásad. Bohužel.

Poslední editace 3 let před přes Jeronym
Jakub

Kvantoví fyzici tohle neřeší – zhmotňování myšlenek je její překrucování pro masy. Platí spíš ten Váš bod č. 2 – k penězům se musí člověk propracovat. Ale na velké bohatství musí mít člověk štěstí. Je hezké číst knížky od toho a toho milionáře, jak k tomu došel, ale většinou jen vsadil na burze na dobrého koně. Vlastně k tomu nijak nepřispěl svojí pílí, ani inteligencí.

spot_img