Na ovlivňování trhu v podání Jamieho Dimona nebo Johna McAffeeho jsme si už pomalu zvykli. Není to bohužel nic příjemného, a určitě to nedělá kryptoměnám dobré jméno. Zabránit manipulaci trhu však vůbec není jednoduché. O to těžší je, pokud za manipulací stojí vláda státu. Jeden ze zákonodárců v Jižní Koreji zveřejnil velmi zajímavou studii. Podle jeho důkazů totiž mělo dojít k tržní manipulaci.
Bohatý za 40 minut
Podle Ha Tae-Keunga, člena jedné ze stran v Jižní Koreji, se manipulace měli dopustit reportéři a úředníci. Mělo se tak stát v pondělí minulý týden před tiskovou konferencí, kdy novináři získali stanovisko vlády v předstihu.
„Vládní zástupci posílali SMS zprávy reportérům, v nichž je seznámili se svým stanoviskem. Tyto zprávy však v té době ještě nebyly oznámeny veřejnosti. Nastal tak růst ceny ještě před oficiálním vyhlášením. Když se v 9:40 veřejnost dozvěděla stanovisko vlády vůči kryptoměnám, ceny už téměř dosahovaly denního maxima.“
Oficiální konference a prohlášení se konaly až v 9:40. Je tedy jasné, že každý, kdo se dozvěděl o zmírněném postoji vlády vůči kryptoměnám, hned nakupoval. Tím pádem lidé, jenž nakoupili kryptoměny ještě před vyhlášením vlády, nakupovali ve slevě / dipu a velmi jednoduše vydělali.
„Vládní prohlášení, které by mohly způsobit výraznou fluktuaci trhu, by měly být oznamovány nárazově.“
Tak zněla slova Ha Taa-Keunga. Korea Joongang Daily dále uvedl, že je přece normální, že informace, které by mohly ovlivnit aktiva občanů, by měly být utajované až do oficiálního prohlášení.
Závěr
Reakce ze strany vlády na toto obvinění ještě nepřišla. Důvod, proč se novináři dozvěděli o informacích výrazně dříve, tak zatím zůstává nejasný. Zda se vláda vůbec odhodlá nějak reagovat, zůstává otázkou.