Kryptoměny, které jsou v současnosti náchylné k 51% útoku

0
(0)

51% útok na digitální měny vzniká, když jedna skupina či jednotlivec ovládá více než 50% těžební síly sítě. To jim umožňuje manipulovat s kryptoměnami různými způsoby. Právě tento typ útoku,  který se nedávno odehrál vůči Bitcoin Gold (BTG), umožnil útočníkům ukradnout 18 milionů dolarů. V tomto článku ukážeme, jak laciné a jednoduché je v současnosti spustit 51% útoky.

Získejte profesionální analýzy a exkluzívní pohled na kryptoměny na trading11.com

Nejzranitelnější kryptoměny

V tabulce v článku najdete seznam kryptoměn, které fungují na algoritmu Proof-of-Work (PoW). Na základě uvedených parametrů odráží náročnost k uskutečnění 51% útoku vůči nim. Pro lepší pochopení přinášíme vysvětlení jednotlivých údajů.

Algoritmus –jde o těžební algoritmus, který kryptoměny využívají. Různé měny fungující na stejném algoritmu je možné těžit pomocí stejného zařízení.

Hash Rate – určuje kolik výpočetního výkonu je soustředěno na danou kryptoměnu.

1h Attack Cost (cena za jednu hodinu trvajícího útoku) – tento údaj uvádí sumu potřebnou k získání 51% hash rate po dobu jedné hodiny. Výpočet vychází z cen služby NiceHash. Jde o slovinskou společnost zabývající se cloud miningem. V případě Bitcoinu tato suma činí více než půl milionů dolarů.

NiceHash-able – toto procento udává podíl Hash Rate dostupný na NiceHash pro potenciální 51% útok.

Mohlo by vás zajímat: Hackeři odcizili 14% z největších kryptoměn

Bitcoin je na tom dobře, ale co třeba takový BTG?

Vzhledem k obrovskému množství výpočetní síly v síti Bitcoin lze tuto kryptoměnu označit za relativně bezpečnou a odolnou vůči vzpomínanému typu útoku. Útočník by totiž potřeboval naakumulovat skutečně monstrózní výpočetní sílu na vytvoření požadované 51% převahy v síti.

V porovnání s Bitcoinem je třeba takový Bitcoin Gold na tom podstatně hůř. BTG využívá algoritmus Equihash a podle tabulky (v článku níže) má společnost NisheHash ve své nabídce výpočetní sílu několikanásobně převyšující podíl potřebný k dosažení 51% útoku. Pronájem této výpočetní síly by útočníka vyšel jen na přibližně 4000 dolarů za hodinu.

Celé srovnání si můžete prohlédnout po kliknutí na tento odkaz.

51% útok za 1 dolar

Jednoduchost a nízké náklady na pronájem dostatečného hash rate na útok znamenají, že existuje mnoho příležitostí pro podniknutí v podstatě laciných, experimentálních útoků na slabé a nezajímavé kryptoměny. Například takový Mooncoin využívající algoritmus Scrypt. Pronájem hash rate potřebného na 51% útok by vyšel na pouhých 5 dolarů za hodinu. Jenže při ceně 0.000055 dolaru za jednu minci a denním volume 6.000 USD by toho útočník asi mnoho nezískal. Obdobně je na tom i DigitalPrice, kde dokonce hodinový útok vyjde na směšný jeden jediný dolar.

Tip redakce: Je těžba Bitcoinu skutečně tak energeticky náročná?

Závěr

Je pravda, že algoritmus Proof of Work je z evolučního hlediska zastaralý. Možnost 51% útoků, potřeba výkonných zařízení (ASIC minerů) spolu s energetickou náročností jsou odvrácené strany tohoto způsobu těžby kryptoměn.

Dvojka z pohledu tržní kapitalizace, Ethereum, už na tento fakt zareagovala. Zakladatel této kryptoměny Vitalik Buterin už dříve avizoval, že s implementací protokolu Casper přejde Ethereum na Proof-of-Stake algoritmus. Podle posledních zpráv by se tak mělo stát na podzim tohoto roku.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru novinek na našem YouTube kanálu.

Naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Samuel S.

Zdroj:
finder.com
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img