Úvod do těžby pomocí grafických karet

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Minule jsme si řekli něco o cloud miningu a o těžbě Bitcoinu. Dnes tu pro vás máme úvod do těžby kryptoměn pomocí grafických karet. Jde o poměrně populární způsob těžby, jelikož výkonný mining rig si můžete postavit z běžně dostupných komponentů.

Většina lidí preferuje těžbu pomocí grafických karet. Jsou (relativně) dostupné, laciné a výrobci na ně poskytují záruku. Když s těžbou skončíte, můžete je prodat a získat část nákupní ceny zpět. Právě proto je relativně jednoduché vytěžit si na grafikách profit.

Základy těžby

Jeden z nejspolehlivějších programů na těžbu nese název CCMiner. Jeho výhoda spočívá v kompatibilitě s operačním systémem Windows a jeho flexibilitě podle vlastního výběru.

Při těžbě pomocí grafických karet je velmi důležité nejprve aktualizovat všechny ovladače. Nejnovější verze najdete na stránkách výrobců. Při takovém způsobu těžby se neobejdeme bez přetaktování. Vhodným programem může být například MSI Afterburner. Správným nastavením docílíme nejvyšší výkon pri nejnižší spotřebě a taktéž konfigurací chlazení dokážeme zvýšit životnost použitého hardwaru.

Jestliže chcete, aby vám rig přežil alespoň 3 roky, rozhodně byste se měli snažit držet teplotu systému okolo 60 °C. Na internetu najdete vhodnou konfiguraci tohoto programu pro nejznámější coiny, taktéž je ale potřebné sledovat prvních pár dní těžby všechny hodnoty a stabilitu zařízení. Jestliže dochází k častým restartům, něco není v pořádku a konfiguraci je nutné pozměnit.

Vyplatí se těžit pomocí grafických karet?

Pokud se rozhodnete pro těžbu pomocí grafických karet, pravděpodobně rychle nepokryjete náklady za koupi hardwaru a elektrickou energii. Celý podnik vám nezačne vydělávat dříve než za osm měsíců. Samozřejmě, hardware můžete kdykoli prodat.

Na co si dát pozor?

I když těžba kryptoměn může být lukrativní investicí, vždy s sebou nese určitá rizika. Je nutno počítat s tím, že hardware používaný na těžbu zpravidla nemá dlouhou životnost, nakolik se z něho při tomto procese snažíme dostat maximum. Proto doporučujeme nakupovat grafické karty alespoň s dvouletou zárukou.

Nesmíme zapomínat ani na zvyšující se obtížnost těžby. Hardware, který vám na začátku vynášel například 1 Ethereum měsíčně, po roce nemusí být schopný vytěžit ani polovinu. Spotřeba však zůstává stejná. Proto je rozhodně nejjistější kupovat jen nový hardware a nejnovější technologie, přičemž nejdůležitější je poměr spotřeba/výkon.

Kolik vydělává průměrná grafická karta?

Dokonalou grafickou kartou pro těžbu je určitě Radeon 580 s 8 Gb GDDR5 RAM od AMD. Tento kousek technologie má při těžbě kryptoměny Ethereum výkon ~28 MH/s. Předpokládaný výnos při běžné ceně za elektrickou energii najdete na této stránce. Můžete si tam nakonfigurovat jakýkoli mining rig a hrát si s výkonem na různých kryptoměnách. Pamatujte však, že každá kalkulačka počítá jen předpokládaný zisk a v realitě to může být jinak.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img