Asi každý, kdo se někdy střetl s kryptoměnami, slyšel o pojmu mining neboli těžení. O co ale jde? Nemusíte se bát. Nebudete ráno vstávat a s krumpáčem v ruce někde rozbíjet digitální kameny. Jednoduše řečeno budete prodávat svůj výpočetní výkon. Těžit se dá dvěma způsoby. Jde buď o tzv. cloud mining nebo sestavení vlastního stroje – mining rigu. Dnes se společně zaměříme na cloud mining?
Co je to cloud mining?
Jde v podstatě o pronájem těžebního výkonu od společnosti, která vlastní obrovské množství těžebního výkonu. Vy jim dáte peníze a oni vše obstarají za vás.
Výhody cloud miningu
Výhodou takového způsobu těžení jsou především nižší počáteční náklady. V cloudu si můžete zakoupit těžební výkon i za pár desítek euro. Záleží společnost od společnosti. Druhou výhodou je nulová spotřeba elektřiny (i když většina společností si účtuje poplatky za spotřebovanou elektrickou energii). Třetí výhodou cloud miningu je prostor. Mining rig v zimě možná nahradí vytápění v pokoji, ale v létě z něj udělá saunu. Navíc mít hlučný a rozpálený stroj v ložnici není dvakrát příjemné.
Ale hlavně, při cloud miningu nemusíte řešit technickou stránku těžby. Sestavit výkonný počítač, přetaktovat grafické karty, zabezpečit pořádné chlazení, nainstalovat správný software, v případe poruchy zjišťovat, co se pokazilo… To všechno zabere obrovské množství času.
Nevýhody cloud miningu
Nevýhoda a základní kámen úrazu tohoto způsobu těžby je cena. Za jednotku výkonu v průměru zaplatíte někdy i dvakrát víc, než kdybyste si všechno zabezpečili sami.
Další nevýhodou jsou omezené možnosti. U vlastního stroje si můžete vybrat z celé řady algoritmů a měn. Těžit můžete prakticky vše od Shitcoinu až po Ethereum. U cloudu vyberete jednu měnu a hotovo.
Chcete o těžbě kryptoměn vědět více? Připravili jsme pro vás opravdu obsáhlý článek, který se zaměřuje na detailní popis těžby kryptomen a její druhy.
Další články o těžbě kryptoměn
Mining je mrtvý – pravda nebo mýtus? A jak těžba kryptoměn funguje?
Zase reklama CK…?