Kolik byste zaplatili za virtuální pohovku?

3
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kolik byste zaplatili za 3D vykreslení pohovky? Minulý měsíc řada „virtuálního nábytku“ vydělala jeho tvůrci téměř půl milionu skutečných dolarů na Nifty Gateway, jednom z několika online aukčních webů pro digitální aktiva, jenž je podporován blockchainem.

Andrés Reisinger je 29letý argentinský digitální umělec se sídlem v Barceloně. Jeho sbírka obsahuje růžovou pohovku, sadu zásuvek a jednu růžovou otočnou kancelářskou židli.

Aby bylo jasné, jedná se většinou o soubory generované počítačem, nikoli o skutečné kusy nábytku. Vítězní uchazeči je však mohou využít k vybavení svých virtuálních světů a herních prostředí. Například osoba, která zaplatila 5 000 USD za vykreslení gravitační tabulky zvané Pinky, si ji může nahrát do Minecraftu.

Vykreslení růžového & quot; Hortensia & quot; křeslo od argentinského designéra Andrése Reisingera.
Reisinger má v úmyslu nakonec vyrobit fyzické verze pěti svých návrhů, včetně kusu navrženého na míru, který se prodal za 68 000 USD. (Tyto přemrštěné ceny se běžně vyskytují u aukcí sběratelského nábytku. Například za pár stovek dolarů můžete získat trůn Salvadora Dalího v limitované edici.)

Rozšiřující se Tokeny NFT

Přemrštěné tržby umělců vznikají z narůstajícího trhu s kryptoměnami, kde vše od digitálního umění, videoklipů a dokonce i tweetů, může za pár minut vystřelit na miliony dolarů. NFT tokeny se obchodují na Nifty Gateway a podobných platformách, jako jsou Super Rare, OpenSea, Foundation, Zora a MakersPlace. Tokeny slouží i jako certifikát pravosti, prověřený blockchainem Ethereum. To umožňuje sběratelům prodat dílo s možností sdílení zisků s původním umělcem. Např. sběratel Pablo Rodriguez-Fraile nedávno získal více než 6 milionů dolarů za prodej 10sekundového videoklipu, který získal v říjnu za 67 000 dolarů.

Spoluzakladatel platformy OpenSea Alex Atallah říká, že dramatický nárůst zájmu o NFT tokeny má během pandemického období smysl.

“Pokud strávíte 10 hodin denně na počítači … pak nákup umění v digitální říši dává smysl,”

Co na to designový průmysl?

Někteří výrobci fyzického nábytku tyto virtuální produkty vnímají jako narušení současného světa. Jiní naopak narušení vítají a myslí si, že NFT tokeny mají potenciál tlačit průmysl k větší decentralizaci.

Ekonomická cena NFT

V Americe podle údajů Agentury pro ochranu životního prostředí z roku 2018 končí 80 % z 12 milionů tun nábytku na skládce.

Rekonstrukce a renovace interiérů jsou navíc významným faktorem, proč je stavební průmysl zodpovědný za 40 % ročních celosvětových emisí, uvádí jiná studie z roku 2020.

Na druhou stranu, při analýze dat ze SuperRare bylo spočítáno, že průměrná transakce krypto-umění má stopu kolem 340 kWh a 211 kg CO2, což odpovídá celkové spotřebě elektrické energie obyvatele EU po dobu delší než měsíc. Emise jsou ekvivalentní jízdě na 1 000 km nebo létání po dobu 2 hodin.

Kvůli této zprávě dokonce aktivisté sepisují petice vůči aukčním webům NFT, aby získali větší transparentnost ohledně využití energie při jejich transakcích.

Závěr

Vše má své pro a proti. Fanoušci krypto-umění tvrdí, že NFT tokeny jsou budoucností. Kritici naopak tvrdí, že to planetu doslova zničí. Co si to tom myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojqz.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Svět se zbláznil. Vůbec se nedivím, že spousta lidí nejen u nás věří, že covid je také tak nějak virtuální… podvod apod. Protože když někdo nabídne takovouto blbost aby na ni vydělal, tak by podvod s covidem byl proti tomu, jak bych to slušně řekl… ještě pochopitelný.

spot_img