Jerome Powell vysvětluje, proč je tentokrát snižování inflace jiné

4
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že Fed vnímá svůj boj s inflací jako boj na dvou frontách. Snaží se oslabit jak poptávku v ekonomice, tak normalizovat „vertikální“ nabídkovou křivku. Nabídková strana různých částí ekonomiky se nyní dostává blíže k místu, kde byla před pandemií, uvedl Powell. „Zatím je to dobré, i když tak nějak předpokládáme, že odtud to bude těžší,” řekl.

Předseda Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že jedinečné ekonomické podmínky vytvořené pandemií Covid-19 pomohly centrální bance snížit inflaci. A to i přes to, že nezpůsobila recesi, což je v ekonomické historii vzácný úspěch.

Federální rezervní systém ve svých nejnovějších ekonomických projekcích signalizoval, že v roce 2024 sníží úrokové sazby. A to i při stále rostoucí ekonomice, což by potenciálně znamenalo cestu k soft landing. Na to mnozí ekonomové pohlíželi skepticky. V momentu když centrální banka loni začala agresivně zvyšovat sazby v boji proti inflaci po pandemii.

„Tato inflace nebyla klasickým druhem inflace, o které uvažujeme podobně, jako je přelití obsahu hrnce při přetížení poptávky. Byla to kombinace velmi silné poptávky, o tom není pochyb. Dále kombinace neobvyklých omezení na straně nabídky. A to jak na straně zboží, ale také na straně práce. Jelikož jsme zaznamenali šok z participace [pracovní síly],” řekl Jerome Powell na tiskové konferenci po posledním letošním zasedání Fedu.

Válka s inflací: boj na dvou frontách

Podle Powella Fed boj s inflací vnímal jako boj na dvou frontách. Snaží se oslabit poptávku v ekonomice a zároveň normalizovat „vertikální“ křivku nabídky. Uvedl, že nabídková strana různých částí ekonomiky se nyní dostává blíže k místu, kde byla před pandemií.

„Něco takového se stalo. Otázkou je, jakmile se tato část vyčerpá – a my si myslíme, že to má ještě daleko… – v určitém okamžiku dojde pomoc na straně nabídky a pak se to dostane k poptávce a bude to těžší. To je velmi pravděpodobné, ale říci s jistotou, že poslední milník bude jiný. To bych se zdráhal říci, že máme nějakou jistotu,” řekl Powell.

„Zatím je to dobré, i když tak nějak předpokládáme, že to bude těžší,” dodal.

Tento popis ekonomiky je podobný tomu, jak Powell a další členové Fedu popisovali inflační situaci v roce 2021. Těhdy říkali, že rychlý růst cen se ukáže jako „přechodný.“ Centrální bankéři od těchto formulací upustili, když inflace zrychlila, a v březnu 2022 pak začali agresivně zvyšovat sazby. Od té doby Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu celkem o více než 5 procentních bodů.

Americká ekonomika v posledních měsících „výrazně zpomalila“

Jerome Powell v uplynulém roce a půl tvrdil, že je stále možné, i když ne nutně pravděpodobné, že americká ekonomika může dosáhnout soft landingu, kdy se inflace vrátí na 2% cíl Fedu. A to bez toho, aby došlo k výraznému nárůstu nezaměstnanosti.

Ačkoli je zvyšování sazeb za účelem zpomalení inflace často spojováno s recesí, americká ekonomika během takových cyklů někdy expandovala již dříve, zejména v polovině 90. let.

Zatímco mnozí ekonomové a odborníci na prognózy z Wall Street předpovídali na rok 2023 recesi, americká ekonomika se ukázala jako překvapivě odolná. Po hlubokém výprodeji v roce 2022 se zvedl i akciový trh, přičemž index Dow Jones Industrial Average ve středu uzavřel na rekordní hodnotě.

Přestože Powell uvedl, že americká ekonomika v posledních měsících „výrazně zpomalila,” Fed stále předpokládá, že HDP v příštím roce vzroste o 1,4 %.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img