Jak se bude BTC těžit příštích 10 let?

3
(9)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Slush Pool, který provozují kluci z Braiins dnes slaví 10leté výročí prvního bloku, který byl kdy vytěžen. Jednalo se o Block #97834. Máme za sebou téměř neuvěřitelné desetiletí a Slush Pool od té doby vytěžil více než 1,25 milionu BTC. Kam se ale těžba BTC bude vyvíjet?

Ohlédnutí

Nejedná se však o poplácání po zádech a reflexi dobrých pocitů. Spíše půjde o vizi na příštích 10 let. Tohle je totiž desetiletí, které určuje, zda těžba BTC může zůstat smysluplně decentralizovaná, protože do těžby se stále více zapojují veřejně obchodované společnosti, výrobci energie a dokonce i vlády.

Ve skutečnosti je důležité, aby lidé věděli, že tato transformace již probíhá poměrně rychlým tempem. Amanda Fabiano, vedoucí těžby společnosti Galaxy Digital, vysvětlila, jak těžaři v různých měřítkách získávají přístup k levné elektřině, „od malých těžařů mimo dosah sítě využívajících odpadní plyn z ropných a plynových polí až po velké těžaře, kteří vlastní infrastrukturu a jsou schopni vyprodukovat velmi levnou elektřinu.“

„Těžařský průmysl absolvoval základku a těžaři vstupují do nové vlny profesionality s kreativními řešeními, aby dosáhli svých cílů.“

Trh se mění

V době, kdy byl založen Slush Pool, byla myšlenka těžařského poolu docela přímočará: mnoho malých těžařů agreguje svůj hash rate, aby snížili riziko odměn a získali pravidelně odměny.

Dnes tak většina poolů nefunguje. Hodnotovým návrhem typického poolu již není nižší rozptyl odměn (tj. kratší doba mezi odměnami), ale v podstatě žádný rozptyl (tj. průběžné odměny). Těžaři předloží proof of work do poolu ve formě podílů (hashe, které jsou relativně blízko k cíli obtížnosti) a pool platí za každý podíl bez ohledu na to, kdy najde bloky a bere tak riziko na sebe. Toto schéma odměn se nazývá pay-per-share (PPS).

Konkurence mezi pooly je tak vysoká, že středním a velkým těžařům jsou schopni nabídnout extrémně nízké poplatky, takže i při nabízeném PPS nemusí být zisky poolů příliš velké. Mezitím ale riziko, které na sebe pool bere je stále obrovské.

Pooly proto přicházejí s dalšími produkty, které mohou těžařům postkytnout. Proto napříkad v Braiins vydali Braiins OS+, firmware pro těžební zařízení ASIC, který těžařům zvyšuje efektivitu o 20 až 30 procent.

Komodifikace hashratu

Trend, který může definovat příštích 10 let těžby, je komodifikace hashratu. Jednoduše řečeno, provozovatelé velkých těžařských farem chtějí snížit riziko a získat stabilní, předvídatelný peněžní tok, stejně jako tradiční podniky. To je právě to, co momenálně postrádají.

Výplaty PPS samozřejmě krátkodobě stabilizují výnosy BTC těžby. Co však PPS nedělá, je snížení dlouhodobého rizika kvůli volatilitě dvou dalších proměnných: cena BTC a obtížnost sítě.

Pokud těžaři platí své účty za elektřinu a další náklady v místní měně, tak má volatilita ceny BTC významný dopad na jeho peněžní tok. Velký pokles ceny může během mrknutí oka proměnit profitabilní ASIC na žrouta peněz, co jen produkuje teplo. Podobně také při prudkém zvýšení obtížnosti sítě, se můžou zvýšit náklady těžaře nad hodnotu, při které se mu již těžba nevyplatí.

Vzhledem k tomu, že těžaři investují do ASIC hardwaru kapitálové investice ve výši několika milionů dolarů, jejichž pozitivní návratnost investic může trvat mnoho měsíců nebo dokonce let. Je to v podstatě proof of stake zabudovaný do proof of work.

Závěr

Těžení je jedna z forem, jak si nastřádat BTC. Pravdou je, že v počátku se dalo těžit v podstatě na čemkoliv, dnes už to tak jednoduché rozhodně není. A pustit se do těžby znamená mít dlouhodobý plán. Zkoušeli jste někdy těžit nebo těžíte někde v našich končinách?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: