Přichází bitcoinové hashovací války?

4.9
(9)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nejdůležitější kryptoměna světa, Bitcoin, je s námi přes deset let a za tu dobu si dokázala vydobýt své místečko na výsluní. Veškerá pozornost se však často zaměřuje hlavně na cenu. Pokud chceme ale Bitcoinu skutečně porozumět, musíme se vždy podívat za oponu, v případě Bitcoinu na bitcoinovou síť.

Hlavní pozornost na hash rate

Bitcoinový těžaři prostřednictvím svých minerů těží kryptoměnu. Hash rate (nebo hashovací míra) Bitcoinu představuje výpočetní výkon, který těžaři dodávají síti prostřednictvím svých minerů k ověřování transakcí na blockchainu.

Čím vyšší hash rate, tím se stává celá kryptoměnová sít bezpečnější. Hash rate tak můžeme považovat za klíčový ukazatel bezpečnosti celé bitcoinové sítě. Jedná se o zjednodušení, jelikož jsou zde zahrnuty i další faktory.

Průmysl okolo těžby kryptoměn se tak v posledních letech vyšplhal na několik miliard amerických dolarů, jelikož na trh vstupují stále nové, efektivnější a rychlejší minery. Těžaři se tak snaží dosáhnout nejvyšší možné hashovací míry.

Těžba kryptoměn ve světě

Vzhledem k tomu, že se k bitcoinové síti může připojit kdokoli, vznikají tak po celém světě obří těžební farmy se stovkami či až s tisíci těžebních strojů, které vytváří obří hashovací sílu k zabezpečení nejdůležitější kryptoměny světa.

graf
Zdroj: cbeci.org/mining_map

Přestože těžbu kryptoměn provádějí převážně soukromé osoby nebo společnosti, některé státy se začínají po tomto průmyslu také ohlížet. Ohlédneme-li se za rokem 2019, dominantní postavení v těžbě kryptoměn měla Čína se svými 75 %.

graf
Zdroj: cbeci.org/mining_map

Na grafu si můžete všimnout, že za pouhých 6 měsíců se pořadí změnilo. Spojené státy americké se tak vyšvihly na druhou příčku a svůj podíl na bitcoinové síti zvýšilo také Rusko. Ukazuje se, že ostatní státy si uvědomovaly dominantní podíl Číny na bitcoinové síti.

Závěr

Těžba Bitcoinu ve velkém měřítku je ze své podstaty velmi mladý průmysl, jelikož nejdůležitější kryptoměna světa je stará pouze 11 let. Hashovací války tak mohou být pravděpodobně stejné, jako tomu bylo u vesmírných závodů před několika desítkami let.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img