Čeští kluci z Braiins opět posouvají globální standard těžby Bitcoinu

0
Braiins OS+

Společnost Braiins, která stojí za prvním bitcoinovým těžebním poolem Slush Pool, zveřejnila tento týden nový release. Těžaři si nyní budou moci stáhnout open source firmware Braiins OS nebo Braiins OS+ s autotuningem a jednoduše tak vyzkoušet implementaci Stratum V2 ve svých těžebních zařízeních, což je první velký milník pro adopci Stratum V2.

Vývoj těžebního odvětví

Těžba Bitcoinu se za posledních 10 let nesmírně změnila. Od prvopočátku čeští vývojáři nespali na vavřínech a podíleli se na velkých globálních projektech, které posunuly odvětví dopředu. Jeden z jejich projektů, Stratum V2, je náhradou za starý těžební protokol Stratum V1, který se od svého založení v roce 2012 stal již zastaralým.

Stratum V2
Autoři V2 (zleva): Jan Čapek, Matt Corallo a Pavel Moravec.

Výhody Stratum V2:

  • Přechod na zcela binární verzi významně snižuje velikost datových přenosů
  • Výrazné zlepšení bezpečnosti pro pooly i minery. Oproti Stratum V1, V2 chrání před man-in-the-middle útoky, jako jsou například krádeže hashrate.
  • Podporuje decentralizaci, inspirovanou Mattem Corallo z BetterHashe, která umožňuje těžařům těžit vlastní vybraný block, namísto toho, který navrhuje pool

Adopce V2

Zveřejnění specifikace, vydanou Pavlem Moravcem a Janem Čapkem, ve spolupráci s Matt Corallom, na konci roku 2019, přivítala komunita s velkým nadšením. Braiins však v té době ještě žádnou reálnou implementaci neměla. Nyní však přišla ta chvíle, kdy si těžaři mohou V2 vyzkoušet.

Braiins OS+

Ještě významnější je spuštění zcela nového OS, pod názvem Braiins OS+. Má stejný open-source základ jako Braiins OS. A Stratum V2? Ani zde nechybí. Klíčovým rozdílem je, že systém Braiins OS+ přichází s funkcí autotuningu ASIC-zařízení, což pomáhá těžařům zvýšit ziskovost jejich strojů.

Využití Stratum V2 nabízí Braiins dvěma způsoby:

  • Open-source Braiins OS je zcela zdarma pro každého uživatele, nově s implementací Stratum V2
  • Braiins OS+ míří na těžaře, kteří chtějí zvýšit výkon svých ASICů, a navíc využít benefity Stratum V2

Autotuning přitahuje pozornost

Braiins OS+ má autotuning funkci – je to něco jiného než standardní underlocking (podtaktování) nebo overclocking (přetaktování). Autotuning funkce chytře a automaticky najde optimální frekvenci a další parametry pro každý jednotlivý čip tak, aby celek (celý stroj) fungoval optimálně (maximálně efektivita, maximální hashrate). Firmware jednoduše chytře automaticky sám vyladí těžební stroj, aby fungoval lépe a stroj se tak stává více profitabilní.

Braiins
Těžební stroj s autotuningem má lepší výsledky.

Braiins adopci toho firmwaru pojalo chytře – pokud se těžař připojí na Slush Pool a současně je uživatelem Braiins OS+, tak získá 50 % slevu na poplatcích na Slush Poolu. Společnost také tvrdí, že získané příjmy navíc podporují další vývoj open-source projektů jako Braiins OS a Stratum V2, které pomáhají celému Bitcoin ekosystému. V případě našich kluků z Braiins opravdu věříme, že nejde pouze o marketingový blábol.

Závěr

Z toho všeho plyne, že Stratum V2 už není jen teoretický návrh na papíře a je konečně tady!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře