Provozovatel Slush Poolu hodlá změnit pravidla těžby BTC, proč o nich píše i Forbes?

0
(0)

Dne 25. 7. česká vývojářská společnost se specializací na těžbu kryptoměn Braiins (provozovatel Slush Poolu) v tiskovém prohlášení představila ambiciózní projekt slibující revoluci v těžebních procesech.

Jak uvádí CEO a spoluzakladatel společnosti Jan Čapek:

„Těžební odvětví konečně dostane aktualizaci, která zvyšuje účinnost i zabezpečení těžby a těžebního softwaru. S ohledem na množství peněz, které bylo dosud do těžby investováno, bychom pro zabezpečení Bitcoin blockchainu měli používat nejmodernější technologii. V otázce bezpečnosti není přijatelný žádný kompromis. Není zde místo pro software s uzavřeným zdrojovým kódem.“

braiins

Čtyři pilíře stability

Bezpečnost, efektivita, flexibilita, decentralizace. To jsou oblasti, na které iniciativa společnosti Braiins zaměřila svoji pozornost.

Těžaři by si mohli vybírat transakce ke zpracování

Hlavním aspektem tohoto nového těžebního protokolu, známého jako Stratum v2, se kterým Braiins přichází, je to, že umožňuje jednotlivým těžařům spíše než provozovatelům poolu vybrat, které transakce se budou těžit v těžených blocích.

Úroveň centralizace zjištěná u těžebních poolů je totiž mnohem horší než u skutečných těžařů, takže přesun procesu výběru transakcí z poolu na jednotlivé těžaře by měl být pro decentralizaci přínosem.

Nyní by pouhé 4 mining pooly mohly rozhodovat o transakcích

Podle údajů z BTC.com by v současné době stačilo, aby došlo k dohodě čtyř velkých těžebních poolů, aby bylo možné úspěšně uskutečnit nějaký druh útoku na těžbu, jako je například cenzura transakcí nebo reorganizace blockchainů. A co je ještě horší, dva z těchto poolů jsou vlastněny a provozovány stejnou společností, Bitmain.

Co se týče přesunu výběru transakcí na těžaře, Braiins staví na mining protokolu BetterHash, za kterým stojí Matt Corallo.

Bez adopce nového softwaru to nepůjde

Samozřejmě, aby bitcoinová síť ze všech těchto snah cokoliv získala, těžaři budou muset tento nový software přijmout. Přesto jsou tvůrci z Braiins přesvědčeni, že k postupné adopci dojde. Stratum v2 totiž těžařům nabízí celou řadu bezpečnostních vylepšení, což bude pravděpodobně hlavní marketingovým motorem a motivací uživatelů protokol využívat.

Detailní technický popis protokolu naleznete na oficiálních stránkách společnosti Braiins ZDE.

Cena BTC hraje důležitou roli

Pokud jde o potenciální překážky, kterým těžební protokol čelí, jsou to podle Braiins především výkyvy v ceně Bitcoinu, které mohou změnit krátkodobé priority těžařů. Kromě toho výrobci zařízení pro těžbu Bitcoinů budou muset přijmout úplně nový binární protokol, což ovšem někteří mohou využit jako svoji výhodu a náskok před konkurencí.

Mohlo by vás zajímat: Těží Čína BTC o 13 % úsporněji než zbytek světa díky podvodu?

Závěr

Možnost těžařů zvolit transakce, které mají být zahrnuty do bloků, ovšem dále zůstává volitelnou funkcí. Přijetí nového protokolu nemusí tedy nutně znamenat, že výběr transakcí bude z rukou provozovatelů těžebního poolu kdykoli vyřazen.

BRAIINS-SLUSH-POOL-LIDE

Jak uvedl mluvčí Braiins: „I když víme, že tuto funkci požadovali někteří velcí těžaři, nevíme, kolik jich to celkově považuje za kriticky nutné. V každém případě je to zcela volitelné, takže pokud by to pro nějakého uživatele nebylo relevantní, může výběr transakcí ponechat na poolu.“

Nakonec tedy bude odpovědností za výběr transakcí a jejich vyjmutí z rukou centralizovanějšího těžebního průmyslu odpovědností jednotlivých těžařů.

Co číst dále?

[Zprávy] • Bitcoin by mohl růst po snížení úrokových sazeb v USA • Litecoin halving za týden a další novinky dne

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img