Těžba Bitcoinů sice spotřebovává více elektřiny než Nový Zéland, ale nic není tak černobílé

0
(0)

Podle zveřejněných výsledků nového výzkumu spotřebovává bitcoinová těžba aktuálně více elektrické energie, než je celková spotřeba Nového Zélandu. To může být vodou na mlýn odpůrcům kryptoměn, kteří argumentují právě vysokou energetickou náročností, ale je tu jeden zajímavý „zelený“ aspekt. Výzkumníci totiž zjistili, že velká část elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Zpráva londýnské investiční společnosti CoinShares nám předkládá poměrně zajímavá čísla a výpočty. Celosvětově spotřebovává těžařský průmysl BTC každou sekundu 4,7 GW energie. Z toho činí hashovací výpočty pro algoritmus Proof-of-Work 4,3 GW, což je o 0,4 GW více, než tomu bylo v listopadu 2018.

Mohlo by vás zajímat: Mining je mrtvý – pravda, nebo mýtus? A jak těžba kryptoměn vlastně funguje?

Bez čísel se neobejdeme

Na základě těchto údajů výzkumníci vypočítali roční spotřebu těžby Bitcoinu, ta tedy činí 41 TWh elektrické energie. To je asi o 2,2 TWh více, než v roce 2017 činila spotřeba Nového Zélandu.

Je třeba ještě dodat, že číslo 41 TWh vychází z odhadované spotřeby k 31. květnu letošního roku, kdy byla zpráva zveřejněna. Spotřeba se samozřejmě mění v závislosti na počtu aktivních rigů v daném okamžiku.

Bitcoinová těžba je zajímavá i z hlediska výnosů. Aktuálně se cena za vytěžení 1 Bitcoinu pohybuje kolem 5 600 dolarů a tržní cena, v době psaní článku, kolem 8 000 dolarů. To v globálu znamená, při započtení režijních nákladů, návratnost 2 400 dolarů.

Těžební průmysl má navíc tendenci následovat trh. Ukážeme si to na příkladu, v prosinci 2018 činil celkový hashrate 34,8 mil. TH/s a cena BTC byla na ročním minimu 3 200 USD. S tím, jak se trh začal zotavovat, vzrostl i hashrate. Když se letos v květnu Bitcoin krátce dotkl hladiny 9 000 dolarů, činila míra hashrate 53,3 milionu TH/s. Na základě tohoto trendu se dá očekávat, že míra hashrate a spotřeba elektřiny poroste, pokud poroste i cena BTC.

Tip redakce: Těžba zlata spotřebuje až 20× víc energie než těžba Bitcoinu

Těžba BTC a obnovitelné zdroje

Jak potvrdily poslední dvě zprávy CoinShares, Čína zůstává i nadále ústředním centrem těžby. Provincie Sichuan, nacházející se v jihozápadní části země, poskytuje rovnou celých 50 procent celosvětového hashrate. Tato provincie má díky své poloze a řece Jang-c’-ťiang k dispozici velké množství hydro-elektřiny, jejíž cena navíc v období dešťů ještě dále klesá. Další oblasti s vysokou koncentrací horníků, jako je západní pobřeží Severní Ameriky, Skandinávie a Kavkaz, mají také nadprůměrný poměr elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Na základě svých odhadů výzkumníci tedy vypočítali, že 74,1 % spotřeby elektřiny těžebního průmyslu pochází z obnovitelných zdrojů, což je čtyřnásobek celosvětového průměru.

„To by mohlo přispět k tomu, aby se projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie staly rentabilní a časem, až těžařský průmysl dozraje a veřejnost jej začne brát vážně, by mohly působit jako hnací síla vývoje nových obnovitelných zdrojů energie v lokalitách, které byly dříve neekonomické,“
uzavírají svou zprávu výzkumníci.

Co číst dále?

Bitcoin má podle predikcí dosáhnout hodnoty až 100 bilionu dolarů

Zdroj:
cryptobriefing.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hmm

Ale no tak děcka, tohle snad nikdo nemůže myslet vážně. Energetické sítě jsou navzájem propojené, takže nikdy nelze tvrdit, že energie spotřebovaná na těžbu je zrovna z tohoto obnovitelného zdroje. A co se spotřebuje na těžbu krypta, zas chybí jinde a musí se to doplnit odjinud.

A krom toho i kdyby to tak bylo a těžba byla napojena na nějaký “ostrovní” soběstačný systém, tak jen na zřízení, provoz, a údržbu tohoto ostrovního systému je zapotřebí tolik “standartní” energie a prostředků, že v podstatě žádná úplně obnovitelná a zelená energie neexistuje.

A největší průser bude zas v rámci přeregulované a předotované EU. To že byla u nás blbost nesmyslně dotovat výkup z “obnovytelných” zdrojů už snad vědí všichni, další dotační a politický boom nastane až bude čas likvidace solárních panelů.

A energetickou náročnost na likvidaci vysloužilých “obnovitelných” zdrojů už nikdo rači neuvidí a nikam nezapočítává…

Hmm

Jen tak mimochodem, kdyby se někmu chtělo číst, tak třeba tady: https://www.trideniodpadu.cz/jak-se-recykluji-solarni-panely

Begy

a už někdo spočítal, kolik stojí provoz FIAT?

Hmm

Ano, spočítal.

Zee Prime

Tvl. lidi, přemýšlejte trochu, než vydáte překlad článku! 4,7 GW za sekundu = 16920 GWh za hodinu, tj. spotřebu České Republiky bychom dosáhli za 5 hodin!!! Přitom BTC síť má spotřebu asi jako ČR, plus mínus.
NZ měl v roce 2017 spotřebu 39442 GWH, tj. BTC síť by dosáhla spotřeby NZ za dvě hodiny! Myslete hlavou, když chcete dělat seriózní články…
https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_New_Zealand#Consumption

spot_img