Převezmou decentralizované burzy nadvládu? V létě 2020 rostly trojciferně!

4.8
(5)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Trhy vyčkávají na rozhodnutí FEDu • Další žaloba na Ripple • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulých 24 hodin v kryptosvětě. TRHY Závěr posledního dvoudenního zasedání...

[Večerní souhrn článků] • Cardano může být brzy podporováno na Trezoru a Ledgeru • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Decentralizované burzy (DeX) stále tvoří malé procento objemů obchodování v porovnání s těmi centralizovanými. Ve 3. čtvrtletí 2020 však působivě rostly.

Decentralizované burzy rychle rostou

Populární agregátor dat CoinGecko ve své nejnovější zprávě shrnuje vývoj kryptosvěta ve Q3 2020. Výsledek popsal jako „léto decentralizovaného financování (DeFi).“ Zpráva hovoří o prudkém snížení tržního podílu centralizovaných burz (CEX). Na vině jsou decentralizované burzy, které se rychle rozmáhají.

DeX jsou na vzestupu

CoinGecko ve své zprávě zdůraznil rozvoj v decentralizovaném finančním průmyslu, zejména pak decentralizovaných burz. Jak můžete vidět na grafu níže, podíl, který zaujímají decentralizované burzy, je sice velmi malý, nicméně během 3. čtvrtletí 2020 pěkně povyskočil. Konkrétně objemy obchodování na decentralizovaných burzách (DeX) stouply z červencových 3,8 miliard USD na více než 30 miliard dolarů v září.

Q3 Celkový objem obchodování. Zdroj: CoinGecko

CoinGecko dále uvádí:

“Centralizované burzy mají stále většinu objemu obchodování, ale byla pozorována zjevná eroze podílu na trhu ze strany DeX. V současné době činí objem DeX 6 % objemu na CeX.”

Konkrétní čísla ohledně růstu v jednotlivých měsících a srovnání poskytuje následující graf.

Růst objemu obchodování DeX (zeleně) vs. CeX v Q3. Zdroj: CoinGecko

Uniswap a Curve zatím vedou

Další část zprávy se věnuje podrobnostem ohledně deseti nejlepších decentralizovaných burz. Uniswap si udržuje prvenství, přičemž v červenci zde proběhlo 47 % objemu obchodování DeX (z 3,8 miliard USD) a v září dokonce 63 %.

Následuje Curve, tato decentralizovaná burza však rostla mírně pomaleji než celý DeX sektor. V důsledku toho její podíl na trhu mírně klesl, z 24 % v červenci na přibližně 17 % v září. Divokou kartu má SushiSwap, který vznikl jako fork Uniswapu a v září mu patřil asi 8% podíl z celkového objemu obchodování na DeX.

Podíl na trhu TOP 10 DeX. Zdroj: CoinGecko

Závěr

Nebylo možné přehlédnout, že se ve 3. čtvrtletí začalo stále častěji mluvit nejen o DeFi, ale v souvislosti s nimi také o DeX. Decentralizované burzy, kterým se dříve běžní uživatelé zpravidla vyhýbali, se nyní těší prudce rostoucímu nárůstu podílu na trhu. K tomu dochází i přes velmi vysoké poplatky za transakce v síti Ethereum, které zatím ve světě decentralizovaných financí dominuje. Jak ovšem říká zakladatel MyEtherWallet Kosala Hemachandra, žádný decentralizovaný blockchain nemůže sám unést veškeré DeFi.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře