Francie v problémech – protesty mohou způsobit bank run ale i pád eura

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Dogecoin pumpuje po videu na Tik Toku • Telegram ukončí provoz TON sítě v srpnu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Trhy mají...

[Polední zprávy] • Profi trader: Žádná pozice není nyní nejlepší pro Bitcoin • Ethereum se stává dominantním u evropských krypto startupů • a další...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin zůstává...

Určitě je všem více než jasné, že na vývoj kryptoměn má obrovský vliv i politika. A aktuálně nemáme na mysli přímo zákony zaměřené proti digitálním měnám, zákazy těchto měn nebo jejich zdanění. Na kryptoměny může mít nepřímý vliv i politická situace, ať již v rámci nějakého státu nebo situace panující mezi dvěma státy, jak jsme si ukázali například v tomto článku. V dnešních dnech můžeme být svědky zejména první možnosti (politická situace v rámci Francie). Ta může výrazně zamíchat s cenami kryptoměn prostřednictvím takzvaného „bank runu.“

Co se to děje ve Francii?

Vše začalo již loni v listopadu, kdy francouzská vláda velmi nešťastně rozhodla o zvýšení cen pohonných hmot. To nenechalo občany chladnými a ti se ihned rozhodli dát svou nespokojenost najevo a začít protestovat. Na znak jednoty a soudržnosti nosí žluté vesty (proto se jim v angličtině říká „yellow vests“ a ve francouzštině „gilets jaunes“).

Protesty však rychle nabraly na obrátkách, když téměř od samého počátku docházelo k násilnostem, výtržnictví, poškozování cizího či veřejného majetku a podobně. I přesto, že se francouzský prezident Emmanuel Macron snažil celkem pohotově uhasit vyhrocenou situaci již v prosinci, protestující se začali dožadovat stále větších ústupků ze strany vlády. Zjistili, že jim stejně vadí například neustále tištění nových peněz (což je připravuje o majetek tím, že snižuje hodnotu jejich hotovosti), nebo že jim dokonce vadí už i samotný prezident Macron.

Tip redakce: Průkopník kryptoměn David Chaum: Bitcoin je skvělý uchovatel hodnoty, ale má své chyby…

Jak to všechno ale souvisí s Bitcoinem?

Velmi jednoduše. Protestující se totiž rozhodli uspořádat celostátní „bank run“ (útok na banky – run na vklady). Jde o to, že protestující nabádají veřejnost, aby si lidé začali vybírat všechny své peníze z bank. Ty pochopitelně nemají tolik finančních prostředků (většina bank má rezervu okolo 10 %). Informace o „bank runu“ se šíří téměř rychlostí světla. Svou roli hrají zejména sociální média, kdy i mnohé slavné osobnosti vyzývají lidi k „bank runu“ (mezi známé podporovatele patří například francouzský boxer Nicolle Maxim).

Tato situace by mohla téměř okamžitě ochromit ekonomiku Francie. Dokonce, pokud by takový bank run „vyšel podle očekávání,“ tak by mohl výrazně ovlivnit i samotné Euro. A právě zde přichází na scénu Bitcoin. Francouzi, kteří peníze skutečně vyberou z bank, s nimi budou muset něco udělat. Samozřejmě že netvrdíme, že všichni investují tyto peníze do Bitcoinu. Ale malá část těchto financí by mohla být určitě vložena právě do kryptoměn (což při 46 milionech lidí, kteří se údajně plánují k „bank runu“ přidat, nemusí být vůbec zanedbatelná suma).

Navíc je mezi protestujícími i malá skupina, která nosí na vestách nápisy „Buy Bitcoin“ (Kupuj Bitcoin). I když se jedná jen o hrstku lidí ze všech protestujících, tak i takto se šíří povědomí o Bitcoinu (možná to není ten úplně nejlepší způsob osvěty, ale jak se říká: i špatná reklama je reklama). Mohlo by tedy platit, že s rostoucí „armádou“ protestujících se může brzy rozrůst i „armáda“ podporovatelů a uživatelů Bitcoinu (slovo armáda prosím berte s odstupem a ve velkých uvozovkách).

Mohlo by vás zajímat: Trafiky ve Francii budou od nového roku prodávat Bitcoin!

Závěr

I přesto, že by bank run mohl z části vylepšit pozici Bitcoinu, tak by v konečném zúčtování asi nebylo příznivé, kdyby k němu opravdu došlo. Francouzská ekonomika, ale i euro by mohlo pořádně utrpět. Ve spojení s dalšími nepříznivými vlivy by to mohlo potenciálně vést až k finanční krizi. My však doufáme, že protesty a zejména násilnosti skončí dříve, než k tomu dojde a ke spokojenosti na obou stranách.

Hledáme nejlepší kryptoměnu do roku 2019

Pojďte hlasovat v naší anketě o kryptoměnu s největším potenciálem do roku 2019!

Zajtra končí anketa! – Stále máte možnosť hlasovať za najlepšiu kryptomenu do roku 2019

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

14 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře