Francie v problémech – protesty mohou způsobit bank run ale i pád eura

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Simpsonovi tvrdí, že ví, kdo je Satoshi a vysvětlili, jak fungují kryptoměny • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Během...

[Týdenní zprávy] Nejzajímavější zprávy ze světa kryptoměn! BTC, TRX, IOTA, XRP, ETH, ADA

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o...

Určitě je všem více než jasné, že na vývoj kryptoměn má obrovský vliv i politika. A aktuálně nemáme na mysli přímo zákony zaměřené proti digitálním měnám, zákazy těchto měn nebo jejich zdanění. Na kryptoměny může mít nepřímý vliv i politická situace, ať již v rámci nějakého státu nebo situace panující mezi dvěma státy, jak jsme si ukázali například v tomto článku. V dnešních dnech můžeme být svědky zejména první možnosti (politická situace v rámci Francie). Ta může výrazně zamíchat s cenami kryptoměn prostřednictvím takzvaného „bank runu.“

Co se to děje ve Francii?

Vše začalo již loni v listopadu, kdy francouzská vláda velmi nešťastně rozhodla o zvýšení cen pohonných hmot. To nenechalo občany chladnými a ti se ihned rozhodli dát svou nespokojenost najevo a začít protestovat. Na znak jednoty a soudržnosti nosí žluté vesty (proto se jim v angličtině říká „yellow vests“ a ve francouzštině „gilets jaunes“).

Protesty však rychle nabraly na obrátkách, když téměř od samého počátku docházelo k násilnostem, výtržnictví, poškozování cizího či veřejného majetku a podobně. I přesto, že se francouzský prezident Emmanuel Macron snažil celkem pohotově uhasit vyhrocenou situaci již v prosinci, protestující se začali dožadovat stále větších ústupků ze strany vlády. Zjistili, že jim stejně vadí například neustále tištění nových peněz (což je připravuje o majetek tím, že snižuje hodnotu jejich hotovosti), nebo že jim dokonce vadí už i samotný prezident Macron.

Tip redakce: Průkopník kryptoměn David Chaum: Bitcoin je skvělý uchovatel hodnoty, ale má své chyby…

Jak to všechno ale souvisí s Bitcoinem?

Velmi jednoduše. Protestující se totiž rozhodli uspořádat celostátní „bank run“ (útok na banky – run na vklady). Jde o to, že protestující nabádají veřejnost, aby si lidé začali vybírat všechny své peníze z bank. Ty pochopitelně nemají tolik finančních prostředků (většina bank má rezervu okolo 10 %). Informace o „bank runu“ se šíří téměř rychlostí světla. Svou roli hrají zejména sociální média, kdy i mnohé slavné osobnosti vyzývají lidi k „bank runu“ (mezi známé podporovatele patří například francouzský boxer Nicolle Maxim).

Tato situace by mohla téměř okamžitě ochromit ekonomiku Francie. Dokonce, pokud by takový bank run „vyšel podle očekávání,“ tak by mohl výrazně ovlivnit i samotné Euro. A právě zde přichází na scénu Bitcoin. Francouzi, kteří peníze skutečně vyberou z bank, s nimi budou muset něco udělat. Samozřejmě že netvrdíme, že všichni investují tyto peníze do Bitcoinu. Ale malá část těchto financí by mohla být určitě vložena právě do kryptoměn (což při 46 milionech lidí, kteří se údajně plánují k „bank runu“ přidat, nemusí být vůbec zanedbatelná suma).

Navíc je mezi protestujícími i malá skupina, která nosí na vestách nápisy „Buy Bitcoin“ (Kupuj Bitcoin). I když se jedná jen o hrstku lidí ze všech protestujících, tak i takto se šíří povědomí o Bitcoinu (možná to není ten úplně nejlepší způsob osvěty, ale jak se říká: i špatná reklama je reklama). Mohlo by tedy platit, že s rostoucí „armádou“ protestujících se může brzy rozrůst i „armáda“ podporovatelů a uživatelů Bitcoinu (slovo armáda prosím berte s odstupem a ve velkých uvozovkách).

Mohlo by vás zajímat: Trafiky ve Francii budou od nového roku prodávat Bitcoin!

Závěr

I přesto, že by bank run mohl z části vylepšit pozici Bitcoinu, tak by v konečném zúčtování asi nebylo příznivé, kdyby k němu opravdu došlo. Francouzská ekonomika, ale i euro by mohlo pořádně utrpět. Ve spojení s dalšími nepříznivými vlivy by to mohlo potenciálně vést až k finanční krizi. My však doufáme, že protesty a zejména násilnosti skončí dříve, než k tomu dojde a ke spokojenosti na obou stranách.

Hledáme nejlepší kryptoměnu do roku 2019

Pojďte hlasovat v naší anketě o kryptoměnu s největším potenciálem do roku 2019!

Zajtra končí anketa! – Stále máte možnosť hlasovať za najlepšiu kryptomenu do roku 2019

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

14 KOMENTÁŘE

14
Komentujte

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
JirkajfrhtomasTomlida Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Blábol
Host
Blábol

Jo jasně a banky budou tak blbé aby si nechali nasrat na hlavu tím že si nechají hromadně vybrat peníze od svých klientů .Bože to může napadnout jenom imbecila aby si myslel že banky jsou tupé jak ovce .Jak začnou Frantíci hromadně vybírat prachy banky jim zavřou krám a jistě si to zdůvodní nějakým nesmyslem ,úplně stejně jak přišla krize v Řecku kde Řekové začali hromadně vybírat z účtu a co udělali banky ? zavřeli krám a hodili denní limity na 50 usd deně výběr a lidi byli v prdeli a to se stane úplně stejně jak začnou Frantíci vybírat… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Vidíte. Kdyby měli teď Bitcoin, s výběrem či rovnou jeho použitím by takové problémy ani nemohly vzniknout. S žádnou bankou by se nikdo nemusel bavit, protože každý by měl neomezený přístup ke VŠEM svým prostředkům (nebo přinejhorším kdekoliv v cizině). Snad si Francie svou ekonomiku nepotopí dřív, než si obyčejní lidé kousek toho Bitcoinu stačí pořídit. Násilím se rozhodně dobrým věcem nepomáhá. Bitcoin z tohoto porovnání vychází daleko lépe, než fiat, že?

Vlasta
Host
Vlasta

… Francouzská ekonomika, ale i euro by mohlo pořádně utrpět…

Tak tím utrpí! A co jako?

Zezima
Host
Zezima

To už je problém bank, že své finance takto rozhazují. v roce 2008 se jim to vymstilo a stejně se nepoučili. Správně by měla banka být schopná vyplatit veškeré uložené finance zpět, pokud to nedokáže nemá nárok na to dál fungovat.

Franta
Host
Franta

Přesně tak.

E. E.
Host
E. E.

Bitcoin nebitcoin, fiat nefiat, banky a ti, co jim to patří, si to zařídí tak, jak budou potřebovat. Dopředu vidí, kapacity na to mají. Ještě něco málo k Francii – to je prostě země s revolučními tradicemi. A tak na straně jedné tam jsou lidi zvyklí masově vyvádět to, k čemu je někdo strhne, což se dá báječně využít a ještě při tom vytvořit dojem svobody a demokracie. Na straně druhé tam zase jsou ti, co vládnou a pohrávají si s obyvatelstvem tak, jak se jim zlíbí a jak to potřebují. Šikovně manipulovaný dav totiž může dobře posloužit k dosažení… Číst vice »

jerry
Host
jerry

Lidé by se měli začít ptát, kde je těch zbývajících 90% jejich peněz které do bank vložili. Jenže problém je v tom, že pokud by je chtěli vybrat, tak se položí celý monetární systém. Vážení občané, prostě se musíte smířit s tím, že ty managementy bank, které berou každý měsíc milionové platy za „perfektní hospodaření“ s financemi, už dávno vaše prachy rozfofrovaly a nyní se jen snaží předstírat, že situace je normální. Ne, není. Vaše prachy prostě nejsou, a oni dají dohromady maximálně tak těch 10 %. Za ostatní si pořídili tryskáče, vily, miliardové majetky, a zbytek doslova „prodrbali“ při… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Ano, pravda bývá leckdy neuvěřitelná…

Tom
Host
Tom

Presne proto mam vsechny sve penize a penize moji rodiny v hotovosti, zlatu, stribru a ve zbranich. Moje banka dostane moji vyplatu ve vyplatni den a o par hodin pozdeji je na ucte cista nula a pokud potrebuji platit najem a sluzby, jdu si vlozit penize na ucet a hnedka platim co je treba. Vim ze jde o moje nepohodli, ale financi zabezpeceni moji rodiny ma prednost. Chtel jsem investovat do krypta, ale radsi zustavam u proverenych cennych kovech kdo vi treba na tom v budoucnu budu tratit, ale ja chci mi klidne spani. Je pouze otazka casu kdy se… Číst vice »

Masák
Host
Masák

Takže něco dělejte eurohujeři Mackone a Merklová.

lida
Host
lida

Když už to má padnout, tak ať to zaduní.

tomas
Host
tomas

este ze zmoji vyplatou s ktere zaplatim poplatky nemusim mit takove starosti

frh
Host
frh

Organizátoři žlutého teroru nejsou žádní rozhořčení občané. Tohle již není projev lidové nespokojenosti s politikou vlády, nýbrž další z organizovaných pokusů rozbít „prohnilou kapitalistickou společnost“ a la Venezuela. Bude zajímavé zjistit, kdo se se skrývá v pozadí. Možná tytéž síly, které byly v pozadí všech těch „mírových hnutí“ a levičáckých organizací (ale i teroristických brigád – AD, BR, FRA, GRAPO, PFLP, PL, N17 atd.) řádících v západní Evropě v 60. a 70. letech! Normální občan se nevypraví demolovat policejní radary, lámat mýtné brány, rozbíjet výklady a podpalovat auta Molotovovými koktejly jen proto, že se mu nelíbí ekonomické reformy. Stačí sledovat,… Číst vice »

Jirkaj
Host
Jirkaj

Myslím že si to Makron , ale i Merkelová zasloužej

Nejnovější články

[Polední zprávy] • Simpsonovi tvrdí, že ví, kdo je Satoshi a vysvětlili, jak fungují kryptoměny • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Během...

[Přehled trhu] 24.02.20 [BTC] +2,45%[ETH] +3%[ADA] +4,3%[XRP] +1,9% Trh se nám rozjel

Dnes se podíváme na Bitcoin, který předvedl pumpu k 10 000 USD. Cardano prošlo hardforkem a jeho hodnota se odrazila ode dna. Ethereum se...

23.02.2020 Technická analýza ADA a LTC: Hardfork Cardana – High Litecoinu v roce 2020 na dosah

Dnes se podíváme na TA Cardana a Litecoinu. Cardano prošlo prvním ze dvou hardforků a Litecoin znovu atakuje high hodnoty roku 2020. Vítejte tradeři a...

[Týdenní zprávy] Nejzajímavější zprávy ze světa kryptoměn! BTC, TRX, IOTA, XRP, ETH, ADA

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste před novým týdnem přehled všeho...

Udělí nová směrnice EU o praní špinavých peněz kryptoměnám pořádný boost?

Pátá směrnice o praní špinavých peněz (AMLD5) vstoupí již brzy v platnost a neúmyslně podpoří také kryptoměnový průmysl v EU. Podle toto nové směrnice...

Doporučujeme

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o 16 %. Ztrácejí snad bulls...

SnowGem přichází se svou novou platformou, peněženkou a podporou kreditních karet

Veřejné blockchainové projekty přispěly nemalou měrou k zavedení rychlejších a levnějších plateb do celého světa. Privátním mincím se naopak podařilo usnadnit a zabezpečit používání...

Vysvětlím ti, co je Bitcoin, polopatě

Poznámka: Tento článek je určen pro vaše kamarády, rodiče, lidi v okolí, kteří neví, co je to Bitcoin nebo kryptoměny obecně. Pokud pořád nechápeš, co...

Jak šel čas – krátká historie „honu“ na Satoshiho Nakamota

V tomto článku se v krátkosti podíváme na časovou osu honu na identitu tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Toto je chronologický přehled hlavních mediálních tahů...