Průkopník kryptoměn David Chaum: Bitcoin je skvělý uchovatel hodnoty, ale má své chyby…

6
Bitcoin-zlato-korekce

I přesto, že se již celý rok nacházíme v medvědím trhu, Bitcoin nezahálí a vyvíjí se dále. Několik osobností se vyjádřilo, že každým dalším dnem, kdy Bitcoin „nezemřel,“ pouze potvrzuje svou funkčnost a způsobilost. Nedávno se na toto téma vyjádřil i David Chaum, jeden z nejuznávanějších odborníků a průkopníků v oblasti digitálních měn, přičemž zaměřil svou pozornost zejména na schopnost Bitcoinu uchovávat hodnotu.

Rozhovor pro magazín Bitcoinist

Už zmíněný David Chaum se objevil v rozhovoru pro Bitcoinist (celý rozhovor si můžete přečíst v angličtině zde). Rozhovor se týkal zejména  nového projektu Davida Chauma. Jde o Elixxir, škálovatelnou digitální měnu, která se zaměřuje na soukromí a bezpečnost.

David Chaum se ale částečně vyjádřil i ohledně bezpečnosti, soukromí a směru, kam se nyní ubírá celý kryptosvět v čele s Bitcoinem.


„Algoritmy spojené s machine learning nám výrazně ubírají z našeho soukromí. Různé zařízení, domácnosti, pracovní prostředí a podobně jsou dnes sledovány například umělou inteligencí, čímž výrazně snižují naše soukromí. „

Mohlo by vás zajímat: Zcash úspěšně spustil Sapling – rychlé a anonymní transakce i pro mobilní zařízení

Bitcoin jako uchovatel hodnoty

O mnoho zajímavější ale byla odpověď Davida Chauma na otázku spojenou s Bitcoinem. Redaktor Bitcoinistu se Davida zeptal, zda si myslí, že je pro Bitcoin výhodou, že totožnost Satoshi Nakamota je neznámá a fakt, že byl BTC první kryptoměnou.


„Bitcoin je extrémně úspěšný jako uchovatel hodnoty. Avšak jako peer-to-peer digitální měna má stále co zlepšovat. Například transakce v hotovosti (pokud jsou v soukromí) jsou mnohem anonymnější než prostřednictvím Bitcoinu. To se pravděpodobně tak brzy (pokud vůbec) nezmění. Transakce pomocí BTC bude vždy možné zkontrolovat prostřednictvím blockchainu. „

Tip redakce: Co jsou kryptoměny, peníze? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (4. díl)

Závěr

Mnoho lidí zpochybňuje, ba dokonce vysloveně popírá, schopnost Bitcoinu stát se platidlem, penězi nebo měnou. Téměř všichni se však shodují na faktu, že minimálně jednu vlastnost peněz Bitcoin má. Tou je právě schopnost uchovávat hodnotu (bohatství), což se této kryptoměně daří více než dobře. I přesto, že David Chaum vidí i nevýhody Bitcoinu, tak se vyjádřil, že jako uchovávateli hodnoty se Bitcoinu daří nadmíru dobře. Co si myslíte vy? Je Bitcoin schopný být více než jen uchovatel hodnoty, anebo je předurčen sloužit pouze jako držitel hodnoty?

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

6
Komentujte

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RobMustafa Ahmed Kokotino Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mustafa Ahmed Kokotino
Host
Mustafa Ahmed Kokotino

Je piču a ne uchovatel hodnoty řekni to tomu borci co koupil při jízdě na směnárně simplecoin 2 bitcoiny a zaplatil za ně 700 tisíc , ještě ted to vidím jak to tam bylo vystaveno že nějaký jouda se chtěl svézt a koupil na vrcholu .Podle mě už se někde na stromě zhoupl .

Rob
Host
Rob

Tím ovšem výrazně zdokonalil lidský genofond. 😉

Mustafa Ahmed Kokotino
Host
Mustafa Ahmed Kokotino

Tím spíš jen dokázal že Bitcoin žádný uchovatel hodnoty není , kdo v té době předpokládal že BTC spadne na 3 tisíce nikdo .To stejné může být ještě ted nedávno měsíc zpět kdy Bitcoin stál 6 tisíc a každý si myslel že je to dno a tak nakupovali jako super kup levný Bitcoin jako uchovatel hodnoty za šestku , pičo dup ho a je z něj trojka ,takhle uchovatel hodnoty asi těžko bude.Pro mě je uchovatel hodnoty to co neztrácí na hodnotě ( ne aspoň výrazně ) ale roste tohle Bitcoin nesplňuje ,uchovatel hodnoty máš staré obrazy od slavných malířů… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Je to složitější. Minimální cenu BTC ovlivňuje více faktorů, které souvisí jak se sentimentem lidí, tak též se zabezpečením celé sítě. A že nikdo nepředpokládal tento pád? To vůbec není pravda! Dokonce i já jsem jej předpokládal a ani v nejmenším mě současná situace nepřekvapuje. Spíše je pro mne překvapující pozitivní postoj zavedených finančních institucí. Uvědomte si, že investice do BTC a obecně kryptoměn je z dnešního pohledu spekulací budoucí hodnoty tohoto aktiva, což v kombinaci extrémně malého, teprve rodícího se, trhu, předpokládá také extrémní výkyvy cen. Pokud se však cena hýbe, znamená to, že neustále dochází k NÁKUPŮM. Proto… Číst vice »

Mustafa Ahmed Kokotino
Host
Mustafa Ahmed Kokotino

Já silně pochybuji že vy jste předpokládal že Bitcoin spadne z 19 tisíc na 3 tisíce , tomu sám nevěříte .Já si pamatuji na diskuzích i od profi hráčů triedru jak psali své názory , nikdo z nich nepředpokládal že Bitcoin spadne z 19 tisíc na 3 tisíce , názory byli většinou lehce nad 10-12 tisíc ,neboli po bitvě je každý generál .Ale jinak s vámi souhlasím ,ale pořád to není uchovatel hodnoty o to se mi jedná, v podstatě jste řekl že bitconu může být kolik chce a tak zvaný hodler může držet 99% všech bitcoinu a tím se… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Mustafo, i zde na Kryptomahazínu se dá dohledat diskusní vlákno, kde v případě naplnění nejčernějších scénářů predikuji dočasný propad krypta až „někam k nule“ například pod tlakem zájmu vlád a finančních institucí. Důvěru v Bitcoin by to samozřejmě zničilo už jen při hypotetické možnosti 51% útoku. Bylo to v době, kdy jsem za to ovace zrovna nesklidil a snad mohlo někomu připadat, že si to přeji, což je velký omyl. Dokonce věřím s vysokou pravděpodobností, že se tak nestane. Navíc Bitcoin Core se před kritickým propadem ceny může bránit jednoduše změnou docházení ke konsensu při schvalování posledního bloku účetních dat.… Číst vice »