Průkopník kryptoměn David Chaum: Bitcoin je skvělý uchovatel hodnoty, ale má své chyby…

0
(0)

I přesto, že se již celý rok nacházíme v medvědím trhu, Bitcoin nezahálí a vyvíjí se dále. Několik osobností se vyjádřilo, že každým dalším dnem, kdy Bitcoin “nezemřel,” pouze potvrzuje svou funkčnost a způsobilost. Nedávno se na toto téma vyjádřil i David Chaum, jeden z nejuznávanějších odborníků a průkopníků v oblasti digitálních měn, přičemž zaměřil svou pozornost zejména na schopnost Bitcoinu uchovávat hodnotu.

Rozhovor pro magazín Bitcoinist

Už zmíněný David Chaum se objevil v rozhovoru pro Bitcoinist (celý rozhovor si můžete přečíst v angličtině zde). Rozhovor se týkal zejména  nového projektu Davida Chauma. Jde o Elixxir, škálovatelnou digitální měnu, která se zaměřuje na soukromí a bezpečnost.

David Chaum se ale částečně vyjádřil i ohledně bezpečnosti, soukromí a směru, kam se nyní ubírá celý kryptosvět v čele s Bitcoinem.


“Algoritmy spojené s machine learning nám výrazně ubírají z našeho soukromí. Různé zařízení, domácnosti, pracovní prostředí a podobně jsou dnes sledovány například umělou inteligencí, čímž výrazně snižují naše soukromí. “

Mohlo by vás zajímat: Zcash úspěšně spustil Sapling – rychlé a anonymní transakce i pro mobilní zařízení

Bitcoin jako uchovatel hodnoty

O mnoho zajímavější ale byla odpověď Davida Chauma na otázku spojenou s Bitcoinem. Redaktor Bitcoinistu se Davida zeptal, zda si myslí, že je pro Bitcoin výhodou, že totožnost Satoshi Nakamota je neznámá a fakt, že byl BTC první kryptoměnou.


“Bitcoin je extrémně úspěšný jako uchovatel hodnoty. Avšak jako peer-to-peer digitální měna má stále co zlepšovat. Například transakce v hotovosti (pokud jsou v soukromí) jsou mnohem anonymnější než prostřednictvím Bitcoinu. To se pravděpodobně tak brzy (pokud vůbec) nezmění. Transakce pomocí BTC bude vždy možné zkontrolovat prostřednictvím blockchainu. “

Tip redakce: Co jsou kryptoměny, peníze? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (4. díl)

Závěr

Mnoho lidí zpochybňuje, ba dokonce vysloveně popírá, schopnost Bitcoinu stát se platidlem, penězi nebo měnou. Téměř všichni se však shodují na faktu, že minimálně jednu vlastnost peněz Bitcoin má. Tou je právě schopnost uchovávat hodnotu (bohatství), což se této kryptoměně daří více než dobře. I přesto, že David Chaum vidí i nevýhody Bitcoinu, tak se vyjádřil, že jako uchovávateli hodnoty se Bitcoinu daří nadmíru dobře. Co si myslíte vy? Je Bitcoin schopný být více než jen uchovatel hodnoty, anebo je předurčen sloužit pouze jako držitel hodnoty?

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

Zdroj:
bitcoinist.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mustafa Ahmed Kokotino

Je piču a ne uchovatel hodnoty řekni to tomu borci co koupil při jízdě na směnárně simplecoin 2 bitcoiny a zaplatil za ně 700 tisíc , ještě ted to vidím jak to tam bylo vystaveno že nějaký jouda se chtěl svézt a koupil na vrcholu .Podle mě už se někde na stromě zhoupl .

Rob

Tím ovšem výrazně zdokonalil lidský genofond. 😉

Mustafa Ahmed Kokotino

Tím spíš jen dokázal že Bitcoin žádný uchovatel hodnoty není , kdo v té době předpokládal že BTC spadne na 3 tisíce nikdo .To stejné může být ještě ted nedávno měsíc zpět kdy Bitcoin stál 6 tisíc a každý si myslel že je to dno a tak nakupovali jako super kup levný Bitcoin jako uchovatel hodnoty za šestku , pičo dup ho a je z něj trojka ,takhle uchovatel hodnoty asi těžko bude.Pro mě je uchovatel hodnoty to co neztrácí na hodnotě ( ne aspoň výrazně ) ale roste tohle Bitcoin nesplňuje ,uchovatel hodnoty máš staré obrazy od slavných malířů , zlato ale kurva Bitcoin .Ted koupiš bitcon za 4 litry jako uchovatele hodnoty a zítra se probudíš a budou tam 2 litry .

Rob

Je to složitější. Minimální cenu BTC ovlivňuje více faktorů, které souvisí jak se sentimentem lidí, tak též se zabezpečením celé sítě. A že nikdo nepředpokládal tento pád? To vůbec není pravda! Dokonce i já jsem jej předpokládal a ani v nejmenším mě současná situace nepřekvapuje. Spíše je pro mne překvapující pozitivní postoj zavedených finančních institucí. Uvědomte si, že investice do BTC a obecně kryptoměn je z dnešního pohledu spekulací budoucí hodnoty tohoto aktiva, což v kombinaci extrémně malého, teprve rodícího se, trhu, předpokládá také extrémní výkyvy cen. Pokud se však cena hýbe, znamená to, že neustále dochází k NÁKUPŮM. Proto se neblížíme k nule, ale k cenovému dnu. O absolutním znehodnocení krypta lze hovořit ve chvíli, kdy spadne dlouhodobě na nulu volume na všech burzách. A to dokonce i v případě, že poslední kótovaná cena byla $1’000’000. Přijde-li BTC kompletně o likviditu, pak teprve bude postrádat svůj význam a hodnotu. V dnešní době propadu a útlumu však nakupují daleko rozumnější lidé, než ti, kteří se nechali zlákat vektorem růstu těsně před ATH na přelomu roku 2017/2018. Proto lze čekat i daleko lepší podporu ceny $3000 a vyšších hladin. Obecně investovat by měl pouze ten, kdo ví, proč BTC a kryptoměnový sektor dlouhodobě poroste. Na vrcholu bublin obchodují především hamižní lidé, kteří mají o svůj kapitál přijít. Tito lidé také onu bublinu způsobují. Na druhou stranu díky tomu se pak následnou setrvačností a dominovým efektem dostávají ceny do opačného extrému přeprodanosti, kdy ti rozumnější, kteří čekají s nákupy na pád a ne na růst, mohou nakupovat za nižší ceny, než jaká je opravdová hodnota aktiva. Pokud by však nešlo o kryptoměny, ale o akcie, může taková přeprodanost ničit i velké korporace. A mohou za to slabí a chamtiví jedinci. V případě kryptoměn se jen v těchto propadech testuje technické zabezpečení sítí, což je vlastně velmi dobře a fandím tomu. Mimochodem všiml jste si, že ještě nikdy v historii kryptoměn nedošlo k nepokoření ATH? Každý, kdo investoval kdykoliv před koncem roku 2017, mohl opustit trh s profitem ve fiatu, což je jev a trend, který se bude neustále opakovat až do dosažení odpovídající tržní kapitalizace kryptoměn. Ustálení extrémní volatility kryptoměnového trhu pak jde ruku v ruce s šíří adopce těchto technologií. Do té doby je cena BTC a ostatních kryptoměn spíše odhadem opravdové hodnoty v budoucnosti. Je potřeba to tak brát. A se všemi riziky. Investovat vše či z cizího je v tomto případě více než nezodpovědné. Je velmi pravděpodobné, že kryptoměny čeká v budoucnosti ještě větší propad. Podhodnocení je však předznamenáním růstu.

Mustafa Ahmed Kokotino

Já silně pochybuji že vy jste předpokládal že Bitcoin spadne z 19 tisíc na 3 tisíce , tomu sám nevěříte .Já si pamatuji na diskuzích i od profi hráčů triedru jak psali své názory , nikdo z nich nepředpokládal že Bitcoin spadne z 19 tisíc na 3 tisíce , názory byli většinou lehce nad 10-12 tisíc ,neboli po bitvě je každý generál .Ale jinak s vámi souhlasím ,ale pořád to není uchovatel hodnoty o to se mi jedná, v podstatě jste řekl že bitconu může být kolik chce a tak zvaný hodler může držet 99% všech bitcoinu a tím se cena stejně nezvedne protože se s tím neobchoduje a burzám stačí to jedno procento na to aby si vytvořili nějaký menší kurz na hraní pro spekulanty a tím se to jen potvrzuje že to není žádný držitel hodnoty protože záleží jen na poptávce a prodeji burzy a ne jak tu nějaký joudové tvrdí že bitconu bude nedostatek je jejich jen 21 milionu a proto jeho cena poroste a o to jde že to jsou všechno jen takové dezinformace.

Rob

Mustafo, i zde na Kryptomahazínu se dá dohledat diskusní vlákno, kde v případě naplnění nejčernějších scénářů predikuji dočasný propad krypta až “někam k nule” například pod tlakem zájmu vlád a finančních institucí. Důvěru v Bitcoin by to samozřejmě zničilo už jen při hypotetické možnosti 51% útoku. Bylo to v době, kdy jsem za to ovace zrovna nesklidil a snad mohlo někomu připadat, že si to přeji, což je velký omyl. Dokonce věřím s vysokou pravděpodobností, že se tak nestane. Navíc Bitcoin Core se před kritickým propadem ceny může bránit jednoduše změnou docházení ke konsensu při schvalování posledního bloku účetních dat. Mohou zvolit například konsensus PoS. Mám za to, že při kritickém propadu ceny Bitcoinu se na tom komunita rychle shodne. Jinak co se týče ceny, vlastně jsem tak trochu doufal, že ~$6000 by mohlo být dno, nicméně asi dává smysl, že došlo k podhodnocení (z mého pohledu). Vypadalo to nadějně. A jestli je Bitcoin držitelem hodnoty? Na odpověď je nejlepší si počkat. Tak jako krypto čeká na svůj vývoj a adopci. Já myslím a vím, že z dlouhodobého hlediska držitelem hodnoty je. Statisíce BTC je dnes na burzách a plno peněženek je mrtvých – navždy ztracených. Může tam být klidně plno tisíc BTC, což ale vůbec nevadí. Naopak je to dobře. Pokud nebude stačit počet desetinných míst, komunita BTC se zcela jistě shodne na zvýšení dělitelnosti, což není technicky žádný problém. Dnešní satoshi může být v budoucnu klidně tisíc satoshi. S názvoslovím si lidé poradí. Takže HODL. 😉

spot_img