Zcash úspěšně spustil Sapling – rychlé a anonymní transakce i pro mobilní zařízení

0
zcash
Zdroj: pixabay.com

Zcash, kryptoměna zaměřena na soukromí a anonymitu, oznámila úspěšné dokončení aktualizace své sítě, která nese označení Sapling. Ta má přinést výrazné zrychlení zprocesování transakcí a na druhé straně snížení jejich samotné velikosti.

Dva typy transakcí

Zcash, ve srovnání s konkurencí, disponuje zajímavostí v podobě dvou typů adres. Standardní (transparentní) adresa typu „t“ funguje stejně jako u většiny kryptoměn. Informace o odesílateli, příjemci, jakož i o převáděné částce jsou veřejně dostupné a dohledatelné v síti.

Na rozdíl od tohoto transparentního typu jsou stíněné transakce založené na podpoře anonymity a ochraně soukromí, čili odesílatele či příjemce je téměř nemožné vypátrat.

Mohlo by vás zajímat: MasterCard chce podporovat platby kryptoměnami? Naznačuje to nový patent

Dev tým Zcashu popisuje stíněné transakce slovy:

„Stejně jako v případě Bitcoinu i transakční údaje realizované kryptoměnou Zcash se zaznamenávají ve veřejném blockchainu. Rozdíl je ale v tom, že Zcash zajišťuje, aby vaše osobní údaje a údaje o transakcích zůstaly zcela důvěrné. Koncept důkazu s nulovou znalostí (zero-knowledge-proof) umožňuje ověření transakcí bez odhalení částky odesílatele nebo příjemce. Funkce selektivního zveřejňování zároveň umožňuje uživateli sdílet některé podrobnosti o transakcích, například pro účely auditu.“

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Sapling a druhé výročí Zcashu

Vzhledem k tomu, že se dev tým této kryptoměny snaží svůj produkt zpopularizovat v maximální míře, zaměřili se i na mobilní platební sítě. V tomto segmentu je důležitá nejen samotná rychlost transakcí, ale i jejich velikost. Vývojářům se díky implementaci Saplingu podařilo snížit požadavek na paměť na 40MB a zároveň zpřístupnit informace o transakcích bez vystavení soukromého klíče.

„S radostí oznamujeme, že upgrade sítě byl aktivován vytěžením bloku číslo 419200. Sapling přináší nový typ stíněných adres s výrazně vyšším výkonem, čímž jsme dosáhli snížení času potřebného při vytváření transakcí o 90 % a snížení paměti o více než 97 %. Aktivací Saplingu, kterou oslavujeme druhé výročí naší kryptoměny, se posouváme o další krok blíže k rozšířenému přijetí otevřeného, ​​důvěryhodného a soukromého platebního systému.“

Závěr

Kromě toho, že dev tým dosáhl mnohem rychlejších transakcí bez dopadu na bezpečnost, určil i další směřování vývoje Zcashu. Z výhod, které Sapling přináší, je jasné, že se tato krypotměna aktuálně začíná stále více zajímat o integraci do sfér mobilních plateb, odkud by je další krok mohl potenciálně vést k oblasti Internet of Things (IoT). Rychlost, bezpečnost a volitelná anonymita tomu jen nahrávají.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor.

Zdroj:
cryptodaily.co.uk
btcmanager.com

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře