EOS – vše co byste raději nechtěli vědět

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Kdyby vám někdo řekl, že na startup bez produktu dokáže vysbírat 4 miliardy dolarů, asi byste mu nevěřili. Zdá se však, že kryptoměny posouvají hranice a blockchainový startup EOS dokázal v rámci své ICO kampaně uvedenou částku skutečně vysbírat. Ohromit investory nápadem, propracovanou roadmapou a světlými vizemi je jedna věc, ale realita bývá často jiná…

Sliby EOSU

EOS je relativně nový projekt (založený v červnu 2017), který je navržen pro podporu decentralizovaných aplikací prostřednictvím inteligentních smluv v komerčním měřítku. Jeho primárním cílem je umožnit společnostem vytvářet aplikace běžící na blockchainové platformě podobným způsobem jako webové aplikace. Vývojáři EOSu očekávají, že jejich platforma časem zpracuje přinejmenším 1000 transakcí za sekundu. Naproti tomu, jeden z hlavních konkurentů této měny, Ethereum, dokáže v současnosti zpracovat pouze cca 15 transakcí za sekundu.

Přehledné srovnání obou kryptoměn je zobrazeno na infografice níže.

ETHversusEOS

Příslib radikálního zvýšení kapacity pro zpracování transakcí vyvolal velký zájem o tuto kryptoměnu. Společnost Block.one, která stojí za vývojem EOSu, tak dokázala vysbírat částku zmíněnou v úvodu článku dokonce aniž by v začátcích ICO měla napsaný byť jen jeden řádek zdrojového kódu. Jak se tedy EOS snaží splnit své sliby? Jednoduchým kompromisem: pro zvýšení škálovatelnosti snižuje míru své decentralizace.

Decentralizace, nebo soustředění moci?

Decentralizace je jednou z hlavních charakteristik dobré kryptoměny. Za předpokladu, že se dosáhne zapojením velkého počtu stran do procesu validace bloků. Tímto způsobem zajišťuje odolnost vůči cenzuře. Jinými slovy: čím je tento soubor stran větší, tím lépe.

Myšlenkou EOSu je, že tento proces pokryje 21 schvalovatelů, označených jako “Block Propagators” (BP). Jejich úkolem je zároveň i vzájemná synchronizace.

Mohlo by vás zajímat: Jak analyzovat whitepaper – základ pro vaši investici do kryptomen

Samovláda “Block propagátorů”?

Pokud odebereme decentralizaci – jednu z klíčových vlastností blockchainu – odstraníme i jeho odolnost vůči cenzuře. Tím pádem je nutné položit si otázku: v čem spočívá výhoda EOS blockchainu ve srovnání s klasickou databází spravovanou úzkou skupinou lidí? Můžeme 21 BP považovat za decentralizovaný systém? Pokud by validatoři bloků byli zcela anonymní a neexistoval by žádný způsob komunikace mezi nimi, tak možná ano. Ale ne v případě, jak to navrhuje EOS.

Pro správné pochopení fungování celé sítě, je třeba si vyjasnit proces výběru BP. Volba těchto delegátů probíhá na základě hlasování. Každý držitel EOS tokenů má možnost hlasovat ve “volbách”, přičemž platí, že čím větší počet tokenů vlastníte, tím větší váhu má váš hlas při volbě. Zvolení BP mají následně oprávnění verifikovat a vytvářet bloky, za co mají nárok na odměnu.

Co si budeme říkat, být BP je úžasné. Pokud bychom vycházeli z ceny 13 USD za 1 EOS (což je přibližně průměrná cena v tomto kalendářním roce), každý BP získá 1,64 milionu USD jako odměnu za verifikaci bloků a dalších 102 milionů USD se pak rozdělí mezi všechny Block Propagators v závislosti na počtu hlasů, které získali ve volbách.

Výše popsaný proces může snadno vést ke koupi hlasů, aby si BP zajistil svou pozici ve volbách. Po výhře v těchto volbách může stejně dojít k vytváření aliancí BP jak se stalo konkurenční kryptoměny LISK, kde se vytvořily dvě skupiny Elite a GDT. Jakmile se takové koalice vytvoří, decentralizace EOSu zůstane pouze legendou.

Skutečně existuje něco zdarma?

Transakční poplatky se obecně používají k poskytnutí podětů pro minery, jejichž úkolem je zajištění chodu celé sítě. Ti jsou motivováni k vynaložení maximálního úsilí v naději, že odměna za vytěžení bloku bude připsána jim. Kryptoměna EOS je nastavena s 5 procentní mírou inflace ročně, přičemž právě tyto mince, které jsou každoročně puštěné do oběhu, slouží jako odměna pro minery.

Ačkoliv EOS uvádí, že komunita má mít možnost hlasování, jak budou mince použity (spálený, odměny pro minery atd.), asi nebude pro nikoho překvapením, že pod pojmem “komunita” jde o “Block propagátory”. A ti se asi sotva vzdají své odměny ve prospěch spálení mincí.

Takže skutečně nestojí transakce v síti EOS nic? Jedna věc je, že je reálné při své platbě neuhradíte, druhá, že tento poplatek je de facto skrytý v podobě inflace, tedy v znehodnocení EOSu, který držíte.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Další znepokojivé fakta

ICO EOSu trvalo 12 měsíců. Investoři tak měli dostatečně dlouhou dobu, aby tento projekt podpořili koupí tokenu. Problém však je, že získané finanční prostředky vybrané během ICO nebyly uzamčené a společnost Block.One tak s nimi mohla nakládat podle vlastní vůle. Vyvstává tak možný scénář:

Block.One nabídne investorům token EOS → část vybraných prostředků použije na koupi vlastního tokenu v rámci probíhajícího ICO → následně vlastní jak tokeny, tak i finanční prostředky → celý proces se několikrát zopakuje → cena EOS tokenu vzhledem k předešlým bodům roste, což vyvolává dojem zájmu o tuto měnu → Block.One prodává své vlastní EOS tokeny na sekundárních trzích →  následně vybere profity.

Bezpečnost je nejdůležitějším prvkem každého blockchainového projektu. Skutečnost, že interní systémy Block.One byly během ICO napadené hackery, což vedlo k odcizení velkého množství finančních prostředků investorů, hodně důvěry v bezpečnost EOS/Block.One nedává.

Když už jsme u bezpečnosti – Block.One nabídl odměnu 10.000 dolarů každému, kdo najde chybu v jejich kódu. Už v prvním týdnu se podařilo odhalit chyby, za které společnost vyplatila 120.000 USD. Slušný výkon jednoho programátora, ne? Nebo lajdáctví EOS dev teamu při zajišťování sítě …

Závěr

O problémech EOSu jsme psali v našem magazínu dříve. Ty poslední se týkaly především očekávaného spuštění jejich vlastního MainNetu. Pro lepší vybarvení obrazu o této kryptoměne si můžete přečíst články v odkazech dole, stačí na ně kliknout.

EOS: 3 důvody, proč s koupí ještě počkat
EOS Mainnet zamrzl dva dny po spuštění
Okamžik pravdy pro EOS – spuštění mainnetu je zde
EOS se pár dní před spuštěním mainnetu potýká s obrovskými problémy
Týden do spuštění EOS mainnetu – vše co potřebujete vědět

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Zdroj: 
hackernoon.com 
medium.com 
eos.io

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kytka

Zajímavý článek, EOS se mi líbí, ale tyhle informace bych opravdu raději nevěděl…

spot_img