Energetický průmysl postavený na blockchainu a jeho ambice

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Odhaduje se, že hodnota globálního blockchainu na trhu s energetickými službami poroste každý rok o 60 %, až do roku 2024. Toto uvádí nová zpráva společnosti Infoholic Research LLP, zveřejněná 15. února.

Podle reportu byla hodnota blockchainových řešení pro energetiku v roce 2018 odhadnuta na 210,4 milionů dolarů. Dle analytiků do roku 2024 dosáhne 3,4 miliardy dolarů, což je oněch 60 % meziročně.

Zpráva také poznamenala, že klíčovou hybnou silou růstu v příštích pěti až šesti letech bude prodej distribuované energie a energie peer-to-peer (p2p).

Vzhledem k rostoucí automatizaci energetických společností mohou tyto dělat změny infrastruktury v reálném čase. Jak vysvětluje zpráva, blockchain umožní rychlé provádění změn a ušetří značné provozní náklady.

Výhody použití blockchainu v energetice

Výhody plynou ze samotných klíčových vlastností blockchainu a je možné je rozvinout až do nevídaných rozměrů.

Abyste si to dokázali představit: Pokud firma obchoduje s energií, jediné, co bude vědět jistě, je, od jakého dodavatele ji získává. V případě blokchainu bude ale známo, kde přesně se energie vzala, jaká část pochází z obnovitelných zdrojů (aniž by někdo mohl s těmito daty manipulovat), jakou trasou si prošla i kde se spotřebovala. Budou o ní vědět prakticky vše a bude se jednat o pravdivé informace, což dovolí směřovat její toky právě tam, kde je nejvíce potřeba, a mnoho dalšího.

Zamezí to poměrně velkým ztrátám a energetické společnosti budou moci reagovat na jakékoliv situace takřka okamžitě.

Vypořádání se s neplatiči energie

Pokud má někdo problém s hrazením účtů za energii, je do budoucna nepředstavitelné, aby energetická společnost posílala své zaměstnance demontovat elektroměr na místě. Stačí jej přeci odpojit na dálku. Podobná modernizace se odehraje s blockchainem i bez, nicméně pro síť jako celek bude mít blockchain a jeho propojení obrovské výhody.

Jak bude vypadat energetická budoucnost

Pokud by energetika fungovala na blockchainu, šlo by s ní a její distribucí takřka kouzlit. Nejen že byste přesně věděli, kolik, co, kdy, kde a jak například spotřebujete. Ale dokážu si představit i různé ceny energie pro různé spotřebiče. V moderní době bude velmi jednoduché zjistit, zda používáte energii na nabíjení mobilu, sledování televize, lednici nebo topení. Neplatičům by tak mohli vypnout třeba vše kromě lednice, topení apod. Zbytek by nefungoval a je by to donutilo s tím začít něco dělat, přitom by v zimě neumrzli. Fantazii se pak meze nekladou a nejedná se jen o neplatiče, ale technologie a služby, které by v takovéto síti začaly vznikat jako houby po dešti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img