Digitální identita založená na blockchainu

4.3
(3)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Po několika měsících v lockdownu ve snaze zmírnit obavy řada blockchainových společností vyvíjí řešení digitální identity založené na blockchainu, která má pomoci regionům se bezpečně znovu otevřít.

Vývoj na více frontách

Společnost Civic Technologies nedávno uzavřela partnerství s Circle Medical, pobočkou sanfranciské nemocnice UCSF Health. Vyvíjené řešení, známé jako „Health Key by Civic“, umožní zaměstnavatelům vidět výsledky každého testu COVID-19, provedeného jejich zaměstnanci. Jakmile bude vakcína vyvinuta, zaměstnavatelé budou navíc vědět, zda jejich zaměstnanci dostali léčbu.

Kyperská nemocnice oznámila zavedení platformy pro správu lékařských dat, založené na blockchainu s názvem „E-NewHealthLife“. Sledovací platforma byla vyvinuta společností VeChain a firmou I-Dante pro řešení digitálního zdravotnictví k ukládání výsledků testů COVID-19.

Platforma produkuje digitální zdravotní pas, což je šifrovaná nezaměnitelná karta, kterou mohou pacienti použít k automatické identifikaci při registraci na pohotovosti nemocnice. Pas je uložen v mobilní aplikaci s názvem E-HCert, která sleduje lékařské údaje každého pacienta a lze jej podle potřeby sdílet. Navíc každý, kdo přijede na kyperské mezinárodní letiště v Larnakě, bude mít nyní možnost obdržet své výsledky testů COVID-19 prostřednictvím E-HCert.

Uvádění osobních údajů do blockchainové sítě

Zakladatel a generální ředitel společnosti Civic, Vinny Lingham, řekl, že zatímco Health Key je koncepcí zaměřenou na budoucnost (protože očkování na COVID-19 se teprve bude vyvíjet), tento konkrétní případ použití funguje dobře, protože peněženka Civic byla navržena k ukládání osobních údajů, které tvoří digitální identitu uživatele.

„Health Key sídlí v Civic Wallet, která nativně obsahuje identitu uživatele a kryptoměny v jediné mobilní aplikaci, pokud je to možné. Uživatel má úplnou kontrolu nad svými osobními údaji, které zahrnují prvky identity, jako jsou ty, které jsou uvedeny ve vládním dokumentu, jako je řidičský průkaz, a brzy zahrnou údaje o zdravotním stavu prostřednictvím svého zdravotního klíče.“

Peněženka Civicu je postavena na blockchainu Etherea. Lingham vysvětlil, že inteligentní smlouvy Ethereum fungují tak, aby zajistily, že uživatel je vlastníkem jejich digitální identity, přičemž poznamenal, že pomáhají usnadňovat výměnu identit s žadateli o identitu a ověřování identit pomocí validátorů identity.

Jakmile jsou obdrženy žádosti o identitu, je na účet úschovy vložen dohodnutý poplatek v tokenu Civicu (CVC), který umožňuje třetím stranám přístup k osobně identifikovatelným informacím od uživatele. Po splnění požadavku a udělení přístupu je poplatek v úschově uvolněn.

Ochrana soukromí a bezpečnost se zaměřuje na mainstream

Je také důležité zdůraznit, že tato řešení jsou v souladu s obecným nařízením EU o ochraně údajů, aby bylo zajištěno soukromí pacientů. Lingham vysvětlil, že uživatelé Health Key mohou v souladu s předpisy odepřít přístup k pověření. Dále vysvětlil, že ani Civic nemá přístup k uživatelským datům, protože využívá důkazy s nulovými znalostmi, které uživatelům umožňují zvolit, kdo má přístup k určitým informacím.

Vzhledem k povaze blockchainových sítí by se tato řešení mohla velmi dobře ukázat jako lákavá pro ty, kteří nejsou obeznámeni s kryptoměnou, ale chtějí bezpečně ukládat své osobní zdravotní informace do krypto peněženky.

Závěr

Představa, že veškeré údaje máte uložené na blockchainu, nejspíše dokáže vyvolat smíšené reakce. Jaký je váš názor?


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: