Zajímá vůbec kryptonadšence soukromí?

3
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Drtivá většina kryptotransakcí nezahrnuje tzv. private tokeny, protože většina obchodníků se rozhodla přesouvat prostředky transparentně, nikoli soukromě.

Raději transparentnost

Podle analýzy společnosti Coin Metrics z 1. září o stavu sítě se kombinované denní transakce se třemi coiny, zaměřenými na ochranu soukromí, Zcash (ZEC), Monero (XMR) a Grin (GRIN), rovnaly pouze 6 % objemu Bitcoinu (BTC), navzdory tomu, že coiny nabízejí podstatně větší soukromí u transakcí.

„Apatie uživatelů vůči soukromí je pravděpodobně největším nedostatkem současných systémů anonymních transakcí.“

říká zpráva

„Navzdory velkému technologickému pokroku v oblasti ochrany kryptoměn bylo využívání funkcí a aktiv v oblasti ochrany soukromí nevelké.“

Obchodníci s kryptoměnami navíc možná nevyužívají výhody funkcí ochrany soukromí, které jejich tokeny mají. ZEC zahrnuje důvěryhodné systémy s nulovými znalostmi, známé také jako zk-SNARKs, které umožňují transakce, které neodhalí “nic o tom, kdo obchoduje nebo jaké částky jsou obchodovány”. Zpráva však uvádí, že méně než 2 % transakcí ZEC bylo “plně soukromých” a chráněných.

Lepší funkce ochrany soukromí

Coin Metrics spekulovalo, že s postupujícím vstupem mainstreamemu do kryptoprostoru se kryptoměny musely adaptovat a změnit svůj “původní narativ, zaměřený na soukromí”. Pokud by se tomu tak nestalo, myšlenka anonymních transakčních systémů by mohla jednoduše zmizet úplně.

Další problém je v tom, že není vždy snadné private coiny používat. Například australské burzy začaly vyřazovat private coiny, jako je Monero, s odvoláním na vládní nařízení.

Klíčem k záchraně kryptoměn může být rostoucí soukromí BTC prostřednictvím tzv. mixovacích služeb, které smíchají několik různých transakcí dohromady a není pak snadné vysledovat jednotlivé transakce zvlášť.

Monero i Grin mají jedinečné funkce ochrany osobních údajů. GRIN je implementace protokolu Mimblewimble, který využívá důvěrné transakce k zamlžování částek transakcí a využívá agregované transakce, aby zabránil propojení nativních transakčních vstupů a výstupů.

XMR používá prstencové podpisy, které agregují skutečné mince odesílatele kryptoměny se sadou návnad, které jsou náhodně vybrány z jiných bodů blockchainu. Dne 6. srpna zaznamenal token největší nárůst denního hashrate, kdy stoupl na 2,2 GH/s.

Závěr

Obchodníky s kryptoměnami toto téma očividně moc nezajímá. Nevadí jim transparentnost transakcí. Určitě i to má svoje důvody. Využíváte vy coiny na ochranu soukromí?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img