[Čtení na víkend] Pes, nebo kočka – Který typ investora je vám bližší?

4
(4)

Existuje několik druhů investorů, jejichž strategie a chování na trzích se dosti liší. Napadlo vás ale někdy, že jejich chování (klid vs. impulzivnost) často odráží chování našich mazlíčků.

Když jsem byl mladý chlapec, měli jsme rodinného mazlíčka, fenku dalmatina jménem Gypsy. Má nejživější vzpomínka na ni je, když jednou zahlédla 12 zmrzlých buřtů, které moje matka nechala na stole rozmrazit. Než stačil kdokoli zareagovat, Gypsy popadla všechny buřty a v mžiku je do sebe nasoukala. Není se čemu divit, že se po této události necítila zrovna dvakrát dobře.

Dnes sdílíme naši domácnost s Jasperem, což je siamský kocour. Jasper měl nedávno nehodu, která si vyžádala operaci a sádru. Vzhledem k tomu, že se teď nemůže tolik hýbat, věnovali jsme mu náš tablet, na kterém jsme mu pustili osmihodinové video (určené pro kočky), ve kterém se objevují hlavně ptáci a sem tam nějaká ta veverka. Jasper to miluje a vydrží v klidu sedět několik dlouhých hodin a pozorně sleduje dění na obrazovce.

Investoři jako psi

Napadlo mě, že mnoho investorů se hodně podobá Gypsy nebo Jasperovi, a na typu investora hodně záleží. Začněme se psími investory. Jsou impulzivnější a uvažují v krátkých časových horizontech. Cokoli, co se aktuálně děje, je zaujme. Nedávno jsme měli možnost je vidět v akci, teď mám na mysli akcie GameStop, AMC, Blackberry a mnoho dalších.

U těchto “psích” investorů panovala krátkodobá euforie, když se ceny akcií vyšplhaly do nepředstavitelných výšek. Ale pak přišlo zúčtování, když ceny klesly zpět dolů. Proč vůbec kupovat tyto akcie, když pro jejich růst nebyl žádný zásadní důvod? Mnoho z těchto investorů vůbec neuvažovalo nad nějakou dlouhodobou a základní hodnotou, chtěli pouze akcie, nakoupené na nějaké hodnotě, prodat někomu dalšímu za vyšší cenu.

Burton Malkiel, autor klasické knihy “Náhodná procházka po Wall Street”, o tomto chování mluví jako o fenoménu „hrady ve vzduchu“. Člověk získává pocit, že by mohl na základě nadějí a snů rychle zbohatnout. Vzpomeňte na dobu akciové euforie, která předcházela Velké krizi v říjnu 1929. Obchodování bylo založeno spíše na nadějích a nafouknutých očekáváních než na fundamentech.

Každopádně to, na co “psí” investoři slyšeli, bylo rychlé nakoupení akcie, o které byli přesvědčeni, že poroste, bez ohledu na to, jaká by mohla být její skutečná hodnota.

Alternativní přístup kočičích investorů

Existuje alternativní přístup k investování, představovaný kočičími investory, mnohem méně euforický, ale také z dlouhodobého hlediska mnohem lepší. Nejde o to chytat ty aktuální horké výstřelky.

Je založen na principech moderní teorie portfolia, které před sedmi desetiletími vytvořil nositel Nobelovy ceny za ekonomii Harry Markowitz. Stručně řečeno, tato teorie nám říká, abychom nedávali všechna svá vejce do jednoho koše, nebrali jen to, co je zrovna in, ale spíše vytvořili dobře diverzifikované portfolio akcií napříč odvětvími a brali to spíše jako trpělivou investiční strategii.

Jeremy Siegel ve své nejprodávanější knize Stocks for the Long Run předložil důkazy o výhodách strategie buy-and-hold. Diverzifikované portfolio samozřejmě zahrnuje i další aktiva, například dluhopisy, které jsou méně riskantní než akcie, a vaše celkové portfolio tedy závisí na tom, jaké riziko jste ochotni tolerovat. Cestu k tomuto nízkonákladovému diverzifikovanému investování vydláždil zakladatel skupiny The Vanguard Group, zesnulý Jack Bogle. Ten v roce 1975 vytvořil první indexový podílový fond, který replikoval široký index S&P 500 a ve srovnání s aktivně spravovanými fondy ušetřil investorům miliardy dolarů na poplatcích.

Nákup a držení indexového fondu může sice vypadat na první pohled vzrušující jako sledování osmihodinového videa ptáků a veverek, ale pro investory “kočky” je uspokojivé a přínosné, pokud jde o vytváření bohatství. Bogle jednou doporučil indexovým investorům, aby vyhodili své výroční zprávy o důchodovém spoření a počkali desetiletí, než odejdou do důchodu, aby zjistili, jak se zhodnotila jejich investice:

 „Nepokoušejte se. Otevřete obálku, až budete v důchodu, a mějte kardiologa po ruce, protože budete naprosto ohromeni.“

Závěr

Vše začíná u vás a rozhodnutí, jakým typem investora chcete být. Dáváte přednost přístupu investora spíše psího nebo kočičího typu? Podělte se v komentářích. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img